Baglanti   Subelerimiz  
Sayı: 30
  Ana Sayfa    Köşe Yazıları     Yazarlar     Arşiv  

EDİTÖR
DÜNYA
İŞÇİ SINIFI
KÜRDİSTAN
KÜLTÜR-SANAT
BİYOGRAFİ
RÖPORTAJ
GÜN YAYINCILIK
POLİTİKA
ÖSP


Bilgilendirme


Links


Belge
MESOP Girişimi 6. Genel Toplantısı’na Sunulan GYK Faaliyet Raporu
Reel sosyalizmin ağır bir yenilgi aldığı günümüzde, neredeyse tüm koşullarla boğuşmamızı gerektiren bir zeminde, meşakkatini peşinen bildiğimiz bir yürüyüşe çıktık.
POLİTİK TARZ VE ÖRGÜTLENME (SORUNLAMA)
GYK üyeleri bölgelerde yapmış oldukları toplantılar sonucunda, “Politik Tarz ve Örgütlenme” konusunda bir sorunlamanın yayınlanmasına ve tartışmaya açılmasına karar vermiştir.
MESOP Girişimi 4. Genel Toplantı Kararı - 1
Panellerin yapıldığı kentler başta olmak üzere yerelde, içe dönük ve iç perçini amaçlayan toplantıların örgütlenmesi pratik örgütsel görevlerimizden biridir.
MESOP Girişimi 4. Genel Toplantı Kararı - 2
Ülkemizin kuzey parçasında ulusal sorunun çözümüne ilişkin olarak farklı siyasi parti, dinamik ve bireyler bugün farklı farklı görüş, yaklaşım ve pratikler geliştiriyorlar.
MESOP Girişimi İkinci Toplantı Sonuç Bildirgesi
Mezopotamya Sosyalist Partisi Girişimi (MESOP) GYK tarafından 14-15 Şubat 2004’te yapılması planlanan toplantı, yoğun kar yağışı nedeniyle bir hafta ertelenerek 21-22 Şubat 2004’te İstanbul'da yapıldı.
MESOP-Girişimi Geçici Yürütme Kurulu Çalışma Raporu
Yoldaşlar! Hepinize hoş geldiniz diyor, Geçici Yürütme Kurulu adına sizleri selamlıyor, 4. Genel Toplantımıza başarılar diliyoruz.
Newroz Pîroz be!
MESOP Girişimi, federasyonlaşmaya giden yolda katedilmesi gereken mesafeyi tamamlamak için, başta işçi ve emekçileri olmak üzere egemen ülke halklarını Kürt halkının aşağıdaki acil taleplerini desteklemeye çağırıyor.
MESOP Girişimi 3. Genel Toplantı Sonuç Bildirgesi (Sorunlama Belgesi)
Mezopotamya Sosyalist Partisi (MESOP) Girişimi, 4-5 Eylül 2004 tarihlerinde 50’yi aşkın katılımcıyla Antep’te toplanarak 3. Genel Toplantı’sını yapmış, gündemindeki maddeleri görüşmüştür.
MESOP-GİRİŞİMİ GEÇİCİ YÜRÜTME KURULU ÇALIŞMA RAPORU
MESOP VI. Genel Toplantısı'nı yaptığımız Ocak 2006'dan bu yana aradan geçen 7 aylık sürede genel iradenin perspektifleri doğrultusunda yaptıklarımızın ve yapamadıklarımızın genel bir özetini sizlere sunmaya çalışacağız.
MESOP – GİRİŞİM’İ GYK III.TOPLANTI SONUÇ BİLDİRGESİ
GYK;• Ne kadar iyi şeyler yazarsak yazalım, onu uygulayacak kadrolar yoksa yazdıklarımızın ayakları havada kalır tespitinden yola çıkarak aslolanın bir kadro hareketi yaratmak olduğunun altını çizmiştir.
• MESOP Antep Geçici Yürütme Kurulu’na
Güçlü-zayıf, propagandist-teşkilatçı, ideolog-pratikçi, genç-yaşlı vb. herkesi yerli yerine görevlendiren bir işbölümü gibi, tam anlamıyla insan sarrafı olmayı gerektiren bir çetin sorun önümüzde duruyor.
MESOP GİRİŞİMİ VII. GENEL TOPLANTISI SONUÇ BİLDİRİSİ
MESOP–Girişimi VII.Genel Toplantısı 26-27 Ağustos 2006’da Antep’te yapıldı. MESOP-Girişimi gerçekleştirdiği VII. Genel Toplantısı'da aldığı kararlarla, hareket evresine geçiş aşamasında önemli bir yol katetti.

Daha kitlesel ve güçlü 1 Mayıs için: 1 Mayıs’ta alanlara

MESOP

1 Mayıs 2008’de, büyük kardeşlik türküsünün eşliğinde halkların can düşmanı şovenizmi ve ırkçılığı lanetleyelim! Unutmayalım ki halkların kardeşliği ancak işçi sınıfının enternasyonal birliğinin öncülüğünde gerçekleşebilir.
BASINA ve KAMUOYUNA
ÖSP Kurucular Meclisi, gündemindeki konuları görüşmek üzere 14-15 Mayıs’ta Antep’te toplandı. Parti kuruluş hazırlıklarının gözden geçirilmesinin yanı sıra öne çıkan politik ve örgütsel sorunlar da ele alındı.
MESOP 10. GENEL KURULU SONUÇLANDI
26-27 Haziran’da gerçekleştirilen MESOP 10. Genel Kurulu, başta “Kürdistanlı komünistlerin/ sosyalistlerin açık ve meşru bir partide birliği” olmak üzere ülke gündemindeki önemli konuları görüştü >>>
Sivas Katliamı’nın 17. yılı…
Bundan tam 17 yıl önce, 2 Temmuz 1993 günü Sivas'ta faşist ve şeriatçı güçlerin devlet desteğiyle gerçekleştirdikleri katliam sonucunda 35 demokrat, yurtsever ve devrimci katledildi.
KAMUOYUNA
Özgürlük ve Sosyalizm Partisi BDP'nin desteklediği bağımsız adayları Yüksek Seçim Kurulu'nun veto etmesinden dolayı bir açıklama yaptı. Açıklamayı olduğu gibi yayınlıyoruz...
BASINA VE KAMUOYUNA
Mezopotamya Sosyalist Partisi (MESOP) Girişimi, İsrail’i gerçekleştirdiği bu son vahşetten dolayı lanetlerken, devrimci, ilerici, komünist dinamikleri bölge düzeyinde iş ve eylem birliğini geliştirmeye çağırır!
ÖSP: KATLİAMIN SORUMLULARI CEZASIZ KALMAMALIDIR!
ÖSP olarak, katliamın sorumlularını ve buna yol açan zihniyeti nefretle kınıyor, başta hükümet ve Genelkurmay yetkilileri olmak üzere bu olayla ilgili olan tüm sorumluların derhal cezalandırılmasını istiyoruz.
2012 YILI ÖZGÜRLÜK, DEMOKRASİ VE SOSYALİZM YOLUNDA KAZANIMLAR YILI OLSUN!
ÖSP Genel Başkanı SİNAN ÇİFTYÜREK: 2012 yılının halkımız, halklarımız ve küresel işçi emekçiler için özgürlük, demokrasi ve sosyalizm yolunda yeni kazanımlarla dolu yıl olması dileğiyle, yeni yılınızı kutluyorum.
ULUSAL DEMOKRATİK GÜÇBİRLİĞİ İÇİN ÇAĞRI / ÖSP
ÖSP’nin seçim ve ittifak politikasını yansıtan aşağıdaki mektup, seçimler öncesinde BDP, HAK-PAR, KADEP, Devrimci Demokratlar ve Lêgerin yetkililerine iletilmiştir. Mektubu olduğu gibi yayınlıyoruz.
Özgürlük ve Sosyalizm Partisi kuruluş başvurusunu yaptı (Basına ve kamuoyuna)
ÖSP, hedefine egemen sistemi ve rejimi koyup mücadelede buna odaklanacak; kendini başka siyasal hareketlerin yanlışları üzerinden değil, kendi doğruları üzerinden tarif etmeye özen gösterecektir.
İŞ CİNAYETLERİ ve CUMHURİYET REJİMİ !... / MESOP
Cumhuriyet rejiminin her birimi dökülüyor. Hükümet madenlerde cinayet sorumlusu olmaktan kendini sıyıramaz. Muğla’da kışkırtmaları önlemeyen/önleyemeyen devlet Şerzan Kurt’un katili yaftasını hep taşıyacaktır.
NEWROZ PÎROZ BE! /ÖSP
Ulusal özgürlük ve sosyalizm, örgütlü siyasal kavga olmadan başarılamaz. ÖSP, Kürdistanlı tüm komünist/sosyalist kadroları saflarında örgütlenmeye ve mücadeleye çağırıyor.
ÖZÜR DİLEME VE OPERASYON BİR ARADA OLMAZ!
Başbakan özür diliyor ama yarın ardıllarının özür dileyeceği icraatları sürdürmekte de ısrar ediyor. Erdoğan ve ekibi yarın özür dilenecek icraatları bugün Kürt halkı ve siyaset kadrolarına uygulamaktan geri durmuyor.
Mücadeleyi yükseltmenin adı: 13 Mart! / MESOP
“Türkiye halklarının kurtuluşu için girdiğimiz mücadele mutlaka başarıya ulaşacaktır. Bizler bu mücadelede şehit olan ne ilk ne de son devrimciyiz. Bir gider, bin geliriz!”
ANADİLDE EĞİTİM ERTELENEMEZ BİR HAKTIR!
Anadili, sadece çocuğun annesinin konuştuğu dil olarak ifade etmek yeterli değildir. Anadil aynı zamanda bireyin içinde yaşadığı çevre ve kültürle bir bütünlük arz etmektedir. Ve Kürtçe bir ulus dilidir.
HALEPÇE katliamını unutmadık / MESOP
HALEPÇE katliamında yaşamlarını yitirenleri anıyoruz. Sinevizyon ve Panel. Konuşmacılar: Yazar BERZAN BOTİ ve Newroz Gazetesi Yayın Yönetmeni AZİZ MAHMUT AK
HEDEF KÜRT/KÜRDİSTANİ GENÇLİK! / MESOP Gençliği
Biz Kürtdistanlı genç komünistler olarak yaşanan bu saldırılara sessiz kalmadığımızı ve kalmayacağımızı bir kez daha haykırıyoruz. Mücadelemiz bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da devam edecektir.
8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN
Dünyada yaşanan ekonomik krizle birlikte kadınlar üzerindeki baskı, sömürü, şiddet artarak devam etmektedir. Bütün bunların sorumlusu, mevcut sistemin kendisidir. Yani kapitalizmdir.
NEWROZ PİROZ BE
HALKIMIZA, HALKLARIMIZA! ve NEWROZ’LA ÖZGÜRLÜĞE, KARDEŞLİĞE BİR ADIM DAHA ATALIM… NEWROZ, ORTADOĞU HALKLARINA ÖZGÜRLÜK, BARIŞ, KARDEŞLİK YOLUNDA YENİ BİR ADIM OLSUN…
HAYDİ 1 MAYIS’A! / MESOP
İşçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ı bu yıl da büyük bir coşkuyla karşılıyoruz!
BU KRİZ KİMİN? / MESOP
İyi düşün. Tekel işçilerinin Ankara’da başına gelenleri düşün. Krizle senin alım gücün dibe vurdu. Başta devletin bankaları olmak üzere bankalar ve holdingler ise kriz yıllarında büyük karlar açıkladı.
MESOP Girişiminin Değerli Katılımcıları !...-Veysel Çamlıbel
Marksist siyaset, Marksist ufuk, sistem içi bir mücadelede bile olsun gelişebilmenin, kalitenin başlıca teminatı durumundadır. Yalnız her şeyden önce onu hak etmek, hak etmemiz gerekiyor.
Yetmez ama EVET!
Biz Kürdistanlı komünistler, değişiklik paketini ‘demokrasi ve özgürlükler paketi’ olarak algılamıyoruz. Ancak, bu değişiklik paketi, ırkçı Kemalist rejimde küçük bir gedik açacağından, oyumuz ‘evet’tir.
MUSTAFA ÇUBUK YOLDAŞI KAYBETTİK/ÖSP
Sınıf mücadelesine adanmış ömür, eğilmez bir dava neferi olan Mustafa Çubuk yoldaş aramızdan ayrıldı. Türkiye ve Kürdistan emekçilerinin başı sağ olsun.
BASINA VE KAMUOYUNA
ÖSP; devlet ve hükümeti, halkımıza dönük savaş ve saldırı yönelişine son vermeye, operasyonları durdurmaya çağırır. Sorunun çözümünü silah ve savaşta değil, demokratik siyaset ikliminin yaratıldığı zeminde aramaya çağırır.
BASINA VE KAMUOYUNA
Kurucular Kurulu, sonbaharda kurulması planlanan partinin sürece daha güçlü müdahale edebilmesi için Kürdistanlı tüm sosyalist/komünist kadroların ÖSP saflarında birleşmesinin önemine işaret etti.
8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ
Kadın sorunu cinsiyetçi ideolojiyle hiçbir zaman çözülemez, bu sorunun çözümü her iki cinsten ezilen, sömürülen halkların ve sınıfların ortak mücadelesinden geçer.
MESOP - Girişmi VIII.Genel toplantı Sonuç Bildirgesi
GYK’nın “çalışma raporu” ile birlikte hazırlamış olduğu “siyasal durum” değerlendirmesi üzerine tartışıldı
NEWROZ PîROZ BE! / MESOP
Komünisti, ulusal demokratı, liberali ve yurtsever İslamcısı ile tüm ulusal güçlerin birliğini sağlayabilirsek, rejimin halkımıza dönük planlarını boşa çıkarabiliriz.
MESOP 10. GENEL KURULU SONUÇLANDI
26-27 Haziran’da gerçekleştirilen MESOP 10. Genel Kurulu, başta “Kürdistanlı komünistlerin/ sosyalistlerin açık ve meşru bir partide birliği” olmak üzere ülke gündemindeki önemli konuları görüştü >>>
Sivas Katliamı’nın 17. yılı…
Bundan tam 17 yıl önce, 2 Temmuz 1993 günü Sivas'ta faşist ve şeriatçı güçlerin devlet desteğiyle gerçekleştirdikleri katliam sonucunda 35 demokrat, yurtsever ve devrimci katledildi.
Sosyalist Mezopotamya© 2006