Baglanti   Subelerimiz  
Sayı: 30
  Ana Sayfa    Köşe Yazıları     Yazarlar     Arşiv  

EDİTÖR
DÜNYA
İŞÇİ SINIFI
KÜRDİSTAN
KÜLTÜR-SANAT
BİYOGRAFİ
RÖPORTAJ
GÜN YAYINCILIK
POLİTİKA
ÖSP


Bilgilendirme


Links


Belge
KARL MARKS
Altmışlarda, demokratik hareketlerin yeniden canlılık kazanması, Marks'ı pratik eyleme itti. 1864 (Eylül 28)'te, Uluslararası İşçi Birliği —ünlü Birinci Enternasyonal— Londra'da kuruldu.
MAMAK TUTUKLULARININ ''SESSİZ VE TEPKİSİZ'' KARŞILADIĞI TEK İNFAZ: EKMEKÇİYAN'IN İDAMI -4/ Samet ERDOĞDU
Friedrich Engels
Engels'in sosyalist oluşu, İngiltere'ye gelmesinden sonradır. Manchester'de İngiliz işçi hareketinde etkin olan kişileriyle ilişki kurdu ve İngiliz sosyalist yayınları için yazmaya başladı.
Hüseyin’in gerçekleşen hayali / Samet ERDOĞDU
Yasal bir komünist parti kurma adımları atmakta olan Kürdistan sosyalistlerinin eylemlerinde nice “yitiklerimiz” gibi sevgili Mütayit yoldaşın da ruhu, hayalleri, umutları can buluyor; yaşamaya devam ediyor...
HÜSEYİN ve MEHMET ELMAS yoldaşların anısına / Samet ERDOĞDU
ARAP yoldaşın ardından... / Hüseyin İŞLİ / Samet ERDOĞDU
MAMAK TUTUKLULARININ ''SESSİZ VE TEPKİSİZ'' KARŞILADIĞI TEK İNFAZ: EKMEKÇİYAN'IN İDAMI -3 / Samet ERDOĞDU
MAMAK TUTUKLULARININ ''SESSİZ VE TEPKİSİZ'' KARŞILADIĞI TEK İNFAZ: EKMEKÇİYAN'IN İDAMI -2/ Samet ERDOĞDU
Erdal Eren: Sınıf savaşımında bir durak, sınıf savaşımının keskinliğine tanık -Yüksel Akkaya
Daha 17’sinde bir genç devrimcinin idam edilmesi sermaye cephesinin ne kadar korktuğunu gösterir. Daha 17’sinde genç bir devrimcinin idam edilmesi sınıf mücadelesinin ne kadar keskinleştiğini gösterir.
“ÜÇ FİDAN”IN YOLDAŞI BİR ULU ÇINAR/SİBEL ÖZBUDUN-TEMEL DEMİRER
“Önce insan, sonra hukukçu olacağız,” diyen O, yalnızca bir hukukçu olmakla kalmaz; o aynı zamanda mücadeleci bir sosyalisttir…
MAMAK TUTUKLULARININ ''SESSİZ VE TEPKİSİZ'' KARŞILADIĞI TEK İNFAZ: EKMEKÇİYAN'IN İDAMI -1/ Samet ERDOĞDU
UNUTULAN İDAM, UNUTULAN DEVRİMCİ: LEVON EKMEKÇİYAN -4/Samet ERDOĞDU
KOMUTAN(IMIZ) CHE / TEMEL DEMİRER
O isyandır; akıldır; isyancı aklı Marksizm’den gelmektedir. Bu nedenle de Daniel Ben Saïd’in ifadesiyle, “Che’nin yaşamı yüzyılın devrimci deneyiminin bir çeşit yoğunlaşmış hâli, hızlandırılmış bir özetidir”!
FOTOĞRAF VE FOTOĞRAFÇI (ARA GÜLER) / TEMEL DEMİRER
Ara Güler, “Ben sanatçı değilim” dedi belki bin defa, ama “mütevazı sanatçı” diye sınıflandırıldı. “Ben fotoğrafçı değil foto muhabiriyim” dedi bir o kadar, “şahane fotoğrafçı” diye anıldı.
"Acıyorsam sana anam avradım olsun"
Şair ve çevirmen Can Yücel'i ( 1926- 12 ağustos 1999 ) ölümünün 7.yılında sevgiyle anıyoruz... Yücel, Milli Eğitim Bakanlığı da yapmış olan kültür adamı Hasan Ali Yücel'in oğludur.
Anmak yaşatmaktır / Mehmet GÜL
Hüseyin’i yitirdiğimizi, içinde bulunduğumuz koşullar nedeniyle epeyce geç öğrenmiş olduk. Malatya Cezaevi’nde üç yoldaş, ziyaret gününde, dışarıdan güzel haberler almayı beklerken, Hüseyin Yoldaş’ı yitirdiğimizi öğrendik.
BAYRAM ALKAN'I KAYBETTİK/ Samet Erdoğdu
Hiçbir eza, zorluk ve işkencenin yenemediği yiğit, fedakar Kürdistan komünisti Sarı Bayram bir Newroz eşiğinde sessiz sedasız aramızdan ayrıldı... Anısı önder olsun; adı baki kalsın!..
CELAL ÖZCAN ANISINA / Tahsin AKPEK
KARALARLI KÖR HASO (Hasan Türkmen) / Samet Erdoğdu
Bir haftayı tamamen tartışmakla geçiriyoruz; parti politikalarını, parti içi sorunları, kendisi içerideyken partinin uğradığı evrim ve gelişmeyi tartışıyoruz. KKP'nin kuruluşu ve politikaları üzerinde yoğunca duruyoruz.
THKO'lu YİĞİT DEVRİMCİ İMAM AYGÜN (İMAM DAYI) /Samet ERDOĞDU
HATIRLAMAK DİRENMEKTİR/K. İşbilir-M. Yaşar-E.Yoldaş
ANTEP HALKI MUSTAFA YILMAZ’I UNUTMADI … UNUTTURMAYACAĞIZ.İnsanlık, mağaralarda başlayan yaşamından bu yana sürekli daha iyiye, daha güzele ulaşmanın kavgasını verdi. Kuşaktan kuşağa aktararak bu günlere gelindi.

Hepimiz Hrantız, hepimiz Ermeniyiz!

Çoban Ateşi

“Yaptıklarını kim unutturabilir sevgilim? 
Korku unutturabilir mi? 
Ölüm unutturabilir mi? 
Hiçbir karanlık bunu unutturamaz...
 Bedellerin ödendiği gelecekler Hrant’lara inanarak olur..."

BİZDEN BİRİ: AHBARİK HRANT

SİBEL ÖZBUDUN-TEMEL DEMİRER

"...hepimiz Ermeni, hepimiz Hıristiyan, hepimiz Kürt, hepimiz Roman, hepimiz Alevi, sözün özü, hepimiz Öteki’yiz!”
GÜLE GÜLE SEVGİLİ EVRİM, GÜLE GÜLE… / Samet ERDOĞDU
Eminim ki daha çok şey yapmak istiyordu. Newroz Kutlama Gecesi için Zürich’e gönderdiği mesajı elleri tutmadığı için sözlü dikte ettirmişti. Bu onun bize son mesajı, veda sözleri oldu.
“DÜNYAYA KARŞI TAVIR”: JOSÉ SARAMAGO-1 / Temel DEMİRER
“Vatan, Millet, Sakarya” edebiyatına asla teslim olmayan; komünist olmanın “olmazsa olmazı” enternasyonal duruştan taviz vermeyen Saramago’nun duruşu…
BİR DAL DAHA KIRILDI: MUSTAFA ÇUBUK!/Samet Erdoğdu
Mustafa Çubuk ölmeye yurduna gitti. En son kaldığı İsviçre'deki ufak izbesine kendisini uğurlamaya giden yoldaşları da, kendisi de bunu biliyorlardı. Sessiz ve buruk bir vedalaşmaktan başka bir şey gelmiyordu elden...
Ernesto Che Guevara (1928-1967)
Başka ülkelere gidip halkları örgütlemesi gerektiği kararını vermişti.1965 Eylül'ünde bilinmeyen ülkelere doğru yola çıktı. 3.10.1965'de Fidel Castro, Che'nin veda mektubunu Küba Halkı'na okudu.
ViLADİMİR İLYİÇ ULYANOV LENİN
Lenin, 1897'de yazdığı Rusya Sosyal-Demokratlarının Görevleri`nde, St. Petersburg Mücadele Birliği`nin çalışmalarını toparladı ve Rus devrimci Sosyal-Demokrasisinin teorik temeli için siyasi program ve taktiklerini formüle etti.
70. ölüm yıldönümünde Maksim Gorki ( 1868- 18 Haziran 1936)
Lenin’le 1902’de tanışmıştı, sonra da bazen tartıştılar, hatta çatıştılar, bazen barıştılar ama hep dost kaldılar. Örneğin, RSDİP’deki Bolşevik—Menşevik ayrışmasında Bolşevik’leri destekledi,
“HÜZÜNDEN GEÇEN SEVİNÇ”: CHOPİN / TEMEL DEMİRER
Chopin, ömrünün büyük bir kısmını ülkesinden ve ailesinden uzakta, Avrupa’nın birçok şehrinde, ama en çok da Paris’te müziğini geliştirecek çalışmalar yaparak geçirmiştir.
BİLİM VE DÜŞÜNCE (İLE İFADE ) ÖZGÜRLÜĞÜ=İSMAİL BEŞİKÇİ[*] / TEMEL DEMİRER
Evet, evet post-modern zamanların distopyaları, vazgeçişleri karşısında bilim ve düşünce (ile ifade) özgürlüğü için destansı aşklara yaslanarak, İsmail Hoca gerçeğine sarılma zamanıdır…
MAHPUSHANE GÖZYAŞLARI / Sarkis HATSPANIAN
Yervant GOBELYAN'ın öyküsünü yakından bilenler, onun Ermenilerin Garcia Marquez'i olduğunu da bilirler. Edebiyatın bu iki değerli temsilcisinin dünyaya bakışları ile politik duruşları arasındaki paralellik şaşırtıcıdır.
Cigerxwin
1928 yılında Kürtçe şiirler yazmaya başladı. 1925 Şeyh Said İsyanı’na katıldı, isyandan sonra bir grup Kürt aydın ve yurtseverle Suriye’ye gitti. 1937’de XOYBUN adında kurulan örgüt içinde yer aldı.
YOLUMUZU AYDINLATMAYA DEVAM EDİYORLAR
13 MART’ta DAHA GÜZEL BİR DÜNYA, DAHA ÖZGÜR İNSANLIK, SÖMÜRÜSÜZ, SINIFSIZ BİR DÜZEN VE DAHA MUTLU BİR GELECEK UĞRUNDA ŞEHİT DÜŞEN KUZEY KÜRDİSTAN VE TÜRKİYELİ TÜM DEVRİM ŞEHİTLERİNİ SAYGIYLA ANIYORUZ.

TEĞMEN ALİ’YE MEKTUP

Tuncay ATMACA

İnançsızlığın ve ilkesizliğin moda olduğu günümüzde içindeki ateşi koruyan çok az insan var. Senin anlayacağın, kimsenin kimseyi tanımak, değiştirip/dönüştürmek için emek harcamaya zamanı yok.
GEÇME NAMERT KÖPRÜSÜNDEN, KO APARSIN SU SENİ…YATMA ÇAKAL YATAĞINDA, KO YESİN ASLAN SENİ…/M. Yaşar
Hoca Mahmut, Avrupa’ya hiç alışamamış ve Avrupayı hiç sevmemiştir. Hep kendisini geçici olarak görmüştür. Beyni ve yüreği ülkede kalmıştır. O hep kopartıldığı halklara geri dönmeyi düşündü.
Ölüm adın kalleş olsun/M. YAŞAR -1
„Geçen zaman yaraları kapatmadı… Sizin öldüğünüzü hala kabullenemedik… Oysa ikinizinde devrim için ölüme ne kadar hazırlıklı olduğunuzu bilmemize rağmen...’’
EMMA GOLDMAN (1869-1940)
Goldman, 67 yaşında, mücadeleye katılmak üzere İspanya'ya gitti. Liberter gençlerin gösterisinde şöyle diyordu; "Devriminiz, anarşizmin kaosu temsil ettiği sanısını ebediyen yıkacaktır".

SAKIN AMA SAKIN OLA UNUTMA! “DELİKANLIM İYİ BAK YILDIZLARA”

Temel DEMİRER

Bugün 6 Mayıs... Nâzım Hikmet’in dile getirdiği ya da Deniz Gezmiş’in sıkça kullandığı gibi, “Delikanlım iyi bak yıldızlara” ve sakın ola unutma: Bugün 6 Mayıs...
YOL AÇAN BİR ÖNCÜ: JEAN-JACQUES ROUSSEAU / TEMEL DEMİRER
“İnsan doğası gereği iyidir” saptamasından hareketle ahlâksal, toplumsal ve siyasal düşüncelere yön veren Rousseau’nun felsefesinde ahlâk ve siyaset birbirinden ayrılmaz.
RÜYA/Özen KESKİN
MAMAK TUTUKLULARININ ''SESSİZ VE TEPKİSİZ'' KARŞILADIĞI TEK İNFAZ: EKMEKÇİYAN'IN İDAMI -5 / Samet ERDOĞDU
Sosyalist Mezopotamya© 2006