Baglanti   Subelerimiz  
Sayı: 30
  Ana Sayfa    Köşe Yazıları     Yazarlar     Arşiv  

EDİTÖR
DÜNYA
İŞÇİ SINIFI
KÜRDİSTAN
KÜLTÜR-SANAT
BİYOGRAFİ
RÖPORTAJ
GÜN YAYINCILIK
POLİTİKA
ÖSP


Bilgilendirme


Links


Belge
-Editörden-Aziz Mahmut Ak
Bakınız, Türk işçisi Türk polisi gibi bakmaya başladı Kürde; Arap ilerici örgütleri, İsrail’in Lübnan işgaline direnen şeriatçı Hizbullah’ı baştacı yaptı; İşte size yeni argümanlarınız ve yeni dünyanız!
EDİTÖR
Kuzey’deki tüm ulusal demokratik güçler zaman geçirmeden birleşik bir siyasal irade altında birliğe yönelmelidirler. Bu yönde atılan ciddi bir adım olarak KUDÇG'yi geliştirip güçlendirmek gibi bir sorumlulukla yüzyüzeyiz.
FİLİSTİN DE SORUNLAR “ARAPSAÇI”NA DÖNDÜ!/ ÇOBAN ATEŞİ Editör
Ayrıca Taliban, El Kaide, Müslüman Kardeşler, Milli Görüş vb. Hamas’ta anti kominist “Yeşil Kuşak” projesi gereğince ABD ve NATO tarafından desteklenen gelişmeleri için kimi imkanlar sunulanlar arasındadır
RUS-ABD GERİLİMİNİN ASIL NEDENLERİ/ÇOBAN ATEŞİ Editör
Birinci ve esas neden; ABD’nin 1990’lı yıllarda geliştirdiği ve “soğuk savaş” dönemi benzeri uzun yılları alacağı ilan edilen Avrasya egemenlik stratejisidir.
BİRLİĞİN KALICILAŞTIRILMASINDA BİR ADIM DAHA; TEV-KURD/ ÇOBAN ATEŞİ EDİTÖR
Kürt Ulusal Demokratik Hareketi cephe nitelikli, kalıcı birliğe her zamadan daha yoğun ihtiyaç duyuyor.
SİYASET YENİDEN ISINIYOR/ ÇOBAN ATEŞİ Editör
Türkiye’de rejim, birçok açıdan giderek sıkışıyor, dipten gelen gerilimleri sistemi kuşatıyor ve geriyor. Türkiye büyük sermayesinin önceliği AB’ye tam üyeliğin gerçekleştirilmesidir
KAOS SENARYOLARININ ODAĞINDA KÜRT FEDERE YÖNETİMİ VAR/ ÇOBAN ATEŞİ Editör
Kürdistan’da fiilen sıkı yönetim ilan edildi. fiimdilik üç-dört ili kapsayan sıkı yönetim her an geniflletilebilinir. Geniflletmek için ilgili ilde bir iki eylemin olması yeterlidir!
REJİMİN İZLEDİĞİ SİYASET HALKLARI BÖLÜYOR!/ ÇOBAN ATEŞİ Editör
Kuzeyli Kürt siyasal hareketleri, farklı içerik ve tonlarda da olsa belirleyici olarak Türk halkı ya da Türkiye halklarıyla birlikte yaşamı savunuyorlar. Birlikte yaşam, Kürt halkının da savunusudur.
Editörden - Aziz Mahmut Ak
Aşırı sancılı bir doğumun öngünlerini yaşayan Kürt halkına, kendi göbek bağını kendisinin kesmesi dışında başka yol bırakılmıyor. Doğum süreci fazla meşakkatli geçebilir, ama galiba en hayırlısı da, en onurlusu da bu olacak!..
NEWROZ GAZETESİ’YLE DAYANIŞMA GECESİ
Yayın yaşamında 17. yılı geride bırakan gazetemiz NEWROZ’la dayanışma yemeğinde sizi aramızda görmekten onur duyacağız.

DAHA GÜÇLÜ VE KİTLESEL 1 MAYIS İÇİN ALANLARA

Çoban Ateşi EDİTÖR

1 Mayıs 2008’de, herkesi ırkçılığa ve şovenizme karşı Kürt ulusunun ulusal özgürlük mücadelesini desteklemeye, kapitalist sömürüye karşı safları birleştirmeye....
Editörden-Aziz Mahmut Ak
Sosyalistin zengini olmuyor; zenginler zaten bize yanaşmıyor, aramızdayken paraya kavuşan da bizden hızla uzaklaşıyor.

Gençliğin Yeniden Siyasallaşması...

Çoban Ateşi EDİTÖR

Rejimin ve kalemşörlerinin iddia ve telkinlerinin tersine Çoban Ateşi olarak; öğrencileri işçilerin, Kürt halkının ve bölgenin sorunlarına taraf olup siyaset yapmaya çağırıyoruz.
Editörden-Aziz Mahmut Ak
Güç ve çıkar ilişkileri üzerine kurulu asırlık dengelerin sarsılmaya yüz tuttuğu Ortadoğu’da, egemen iktidarlara da muhalif örgütlenmelere de ezber bozdurtan bir ortamdayız.

SSGSS TASARISI, EMEĞE VE TÜM TOPLUMA DÖNÜK BİR SALDIRIDIR

Çoban Ateşi EDİTÖR

SSGSS, emeğe yönelik IMF ve DB gibi uluslararası kuruluşların yönlendiriciliğinde yıllardır devam eden ve işçi, emekçilerin kazanılmış haklarını gasp etmeye...
1 Mayıs’ta yükselen şiar; ÖZGÜRLÜK VE SOSYALİZM
Kürdistan komünistleri, bu yıl ilk kez ÖSP bayraklarıyla birden fazla kentte 1 Mayıs’ı kutladılar. Afiş ve bildiri çalışmalarıyla Kürdistan kentleri ve Türkiye metropollerinde işçi emekçileri 1 Mayıs kutlamalarına çağırdılar.

Tarafların kavgası, demokrasi kavgası değil

Çoban Ateşi EDİTÖR

Ne Kemalist rejimi savunan dinamiklerin ne de arkasındaki güçlerle birlikte AKP’nin mevcut kavgasında taraf değiliz. Birine karşı diğeri demokrat pozisyonunda değildir.

NEWROZ PİROZ BE

Çoban Ateşi EDİTÖR

Tüm farklı renkleriyle Kürt ulusal demokratik hareketinin ortak payda üzerinde sağlayacağı birlikle, halk adına çözüm yönündeki talep ve hedeflerini somutlaştırmalarından geçiyor.

ABD’YE BOYUN EĞMEK YERİNE KÜRT HALKININ TALEPLERİNE KULAK VERİLMELİ

Çoban Ateşi EDİTÖR

Emperyalizme somutta da ABD’ye karşı fare, Kürt halkına ve diğer azınlık halklara karşı ise aslan pozisyonunda davranmak yanlışın da ötesinde komik oluyor.

TÜRKİYE’NİN OPERASYONU MU ABD’NİN BÖLGEDEKİ ÇIKARLARINI YÖNETMESİ Mİ ?

Çoban Ateşi EDİTÖR

Türkiye rejimi, Kürt ulusal sorununda adım atmadıkça, ABD ya da başka bir emperyal gücün bölgedeki emperyalist çıkarlarının bir unsuru olmaktan kurtulamaz.

Antep matbaaları Çoban Ateşi Gazetesi’ni basmaktan çekiniyor!

Çoban Ateşi

Çoban Ateşi 41. sayıdan itibaren yayın yapamıyor. Gazetemizin en son çalıştığı matbaa resmi ve gayri resmi yerlerce sıkıştırıldığı için matbaa son iki sayıdır gazetemizi basmadı.

KADIN, ÖZGÜRLÜK VE TÜRBAN

Çoban Ateşi EDİTÖR

Kadının gerçek sorunları türban ya da tesettür değildir. Kadının ciddi ekonomik, sosyal, kültürel sorunları bulunuyor. Kadın özellikle de İslam toplumlarında fiziki şiddete maruz kalıyor.
Bir eylem adamını uğurladık… / Aziz Mahmut AK
Evet, kesinlikle şike var bu işte yoldaşım, şike!.. Ne yaşına ne de gözlerimizin önünde hep canlı kalacak olan eylem adamlığına ölümü yakıştıramadık. Hiçbir zaman da yakışmayacak… Güle güle yoldaşım, güle güle…

DEVLET VE DERİN DEVLET

Çoban Ateşi EDİTÖR

Son günlerde yaşanan gelişmelerle iyice açığa vurulan ve artık kesilip atılması gereken safranın atılması ile derin devlet yeniden perdelenmiş oldu.

Filistin’e "çözüm" arayışı mı İran’ın yalnızlaştırması mı?

Çoban Ateşi EDİTÖR

Filistin halen kalıcı bir çözüm ve barışa uzak gözüküyor. ABD’nin Filistin üzerinden İran’a dönük hesapları da Filistin’e kalıcı çözüm getirmeyecek.

Çoban Ateşi Gazetesi Kürtçe yazıdan dolayı ikinci kez toplatıldı

Çoban Ateşi

Çoban Ateşi Gazetesi’nin 40. sayısından sonra Kürtçe yazılar gerekçe gösterilerek 41. sayısına da “Türk milleti adına” el konuldu.
YOLDAŞIMIZI YİTİRDİK
Yoldaşımız, yazarımız, BES Kilis İl Temsilcisi Kıyasettin Aslan, kanser hastalığı nedeniyle tedavi görmekte olduğu İstanbul’da 6 Mayıs sabahı yaşamını yitirdi. Ailesine, emek hareketine ve tüm yoldaşlarımıza başsağlığı diliyoruz.
CELAL ÖZCAN (1940...)
68 kuşağının devrimci kadrolarındandı; son 5 yılını Kürdistan komünist hareketi içinde yaşadı; gazetemiz Newroz’un bir dönem imtiyaz sahipliğini yaptı... Apê Celal (Celal Özcan) yoldaşı, yakalandığı amansız hastalık aramızdan aldı...
İŞVEREN İŞÇİYİ İNSAN OLARAK GÖRMÜYOR/ÇOBAN ATEŞİ EDİTÖR
Antep İşçi Hakları Derneği ve sendikaların; işçilerin özellikle de en dipteki işçilerin yaşamsal talepleri uğruna mücadeleyi geliştermek yönünde ciddi görev ve sorumlulukları bulunuyor.
"Azınlık Raporu
Prof. Dr. Kaboğlu, "Azınlık Hakları" raporundan beraat edememeleriyle ilgili "zihniyet değişikliği zaman alacak" dedi. TİHV Yargıtay kararına tepkili. 216'dan bir başka örnek Gaziantep'te yaşandı.

KÜRT ULUSAL BİRLİK HAREKETİ

Çoban Ateşi EDİTÖR

TEVKURD”ün sadece DTP’ye dönük değil, birlik içerisinde yer almasını istediği herkese dönük kapsayıcı, kucaklayıcı bir dili kullanma sorumluluğu bulunuyor.

36 gazeteci ve yazar halen cezaevinde
9’u yazı işleri müdürü olmak üzere 36 gazeteci ve yazar Türkiye cezaevlerinde tutuklu bulunuyor. Yüzlerce basın emekçisi, gazeteci ve yazar, yayıncı, insan hakları savunucusu yargı kıskacı altındadır.

Türkiye çözüme doğru sürükleniyor!

Çoban Ateşi EDİTÖR

Biz komünistler Kürt ulusal özgürlük sorununun stratejik çözümünü sosyalist federasyonda görüyor ve bunu hedefliyoruz. Buna giden yolda dışımızdaki ulusal demokratik güçlerle ortak payda olarak demokratik federasyonu savunuyoruz.

TEKNOLOJİ VE EMEK

Çoban Ateşi EDİTÖR

Teknik/teknoloji kimin hangi sınıfın elindeyse ona hizmet eder. O kendi başına taraf değildir, tarafların yani sınıfların elinde bir taraf niteliğine bürünür.
DUYURU
SOSYALİST MEZOPOTAMYA DERGİSİ DİYARBAKIR MERKEZİ AÇILDI
Başsağlığı
Gazeteci Evrim Alataş, uzun süren kanser tedavisinin ardından Diyarbakır’da yaşamını yitirdi. Mücadele ve yayın yaşamımızda ciddi emekleri bulunan kederli ailesine başsağlığı diliyor, acılarını paylaşıyoruz.
BİR MAKALEYE İKİ TUTUKLAMA ! / Çoban Ateşi Editör
“Düşünce özgürlüğünü ‘sözde değil özde’ önemseyen gazetemiz düşünce ve ifade özgürlüğüne darbe anlamına gelen her türlü adli, idari, siyasi karar ve uygulamaya karşı mücadelesini sürdürecek...
Çoban Ateşi Gazetesi ile dayanışma gecesi
ÇOBAN ATEŞİ’ni ülkemizin her köşesinde yeniden yakmak için söz verdik ve sizlerinde desteğiyle bunu başaracağız.
Darbelere ihtiyaç duymayan hep halk olmuştur/ Çoban Ateşi EDİTÖR
Dünyanın hiçbir ülkesinde hiçbir ordu ülkesindeki insanların güvenli, mutlu, demoratik, eşit bir şekilde yaşamasını istemiyor. Eğer isteselerdi kendilerinin varlığı tartışma konusu veya tehdit altında olmaz mıydı?

Kardeşler eşit olur!

Çoban Ateşi EDİTÖR

Girilen süreçte halkları kanlı bir kavgaya sürüklemek isteyenler var, bunun karşısında durmak ve halkların özgür iradeleriyle birliğini hedeflemek gibi tarihsel önemde bir görev önümüzde duruyor.

PKK Askerleri bıraktığı için devlet yasta

Çoban Ateşi MANŞET

Genel Kurmay Başkan Y. Büyükanıt’ın “Ne mutlu Türküm demeyen düşmandır” sözünden sonra şimdi de PKK’nin serbest bıraktığı askerleri düşman ve vatan haini ilan ediliyor.

KÖR EYLEMİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

Çoban Ateşi EDİTÖR

Türkiyede de Kürt ulusal özgürlük mücadelesi siyasi çözüme doğru yol alıyor. Rejim bilmelidir ki bu sorun siyasi bir nitelik taşıyor ve güvenlik, aş, iş tedbirleri ile çözümlenemez.
EDİTÖRDEN / Aziz Mahmut AK
Yeni düşünce ile eski zaman hediyesi bayat örgütlenme tarzı arasındaki çelişki ve tutarsızlık, birçok devrimci-sosyalist örgütün birer ‘modern tarikat’a dönüşmesine yol açtı.

Rejim önce sorunu doğru tanımlamalı

Çoban Ateşi EDİTÖR

Kürt ulusal hareketinin önündeki en acil görev büyüğüyle küçüğüyle ve bütün farklı siyasal dinamikleriyle ortak ulusal payda üzerinde birliğini sağlama görevidir.
GAZETEMİZ"ÇOBAN ATEŞİ" TOPLATILDI; YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ ARKADAŞIMIZ YASİN YETİŞGEN TUTUKLANDI.
Gaziantep'te yayınlanan haftalık gazetemiz "Çoban Ateşi" gazetesi sahibi ve sorumlu yazı işleri müdürü arkadaşımız Yasin Yetişgen, bir makalede geçen "Kuzey Kürdistan" ifadesinden tutuklandı; makaleyi içeren gazete sayısı toplatıldı.
TUTUKLU GAZETECİ YETİŞGEN ADANA
Gaziantep'de "Kuzey Kürdistan" ifadesine gazetesinde yer verdiği için tutuklanan gazeteci Yasin Yetişgen mahkemeye çıkarılmayı bekleyecek. Suçu: Suçu: "ülke bütünlüğünü bozmak"
"Gazeteci Yetişgen
RSF, Gaziantep'te "Kuzey Kürdistan" ifadesi geçen bir yazıya yer verdiği için "Çoban Ateşi" gazetesi sahibi ve sorumlu müdürü Yasin Yetişgen'in "önlem" olarak tutuklanmasını kınadı: Gazeteci derhal tahliye edilmeli.
BASINA VE KAMUOYUNA
Gazetemizin Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü Yasin YETİŞGEN’in tutuklu hali yapılan itirazın reddi ile devam ediyor

Öfkenin sonuçları, sebeplerinden daha ağır olur!

ÇOBAN ATEŞİ EDİTÖR

Süreç bir noktadan sonra sürecin aktörlerinin kontrollünden çıkıp onları sürükleyebilir. Ve bu durum Kürt, Türk halkı başta olmak üzere halklarımız için büyük felaket olacak bir Türk-Kürt savaşına dönüşebilir.

Kürtler varsa, ulusal talepleri de varolacak!

ÇOBAN ATEŞİ EDİTÖR

Gerek Kürt ulusal hareketi, gerekse Türkiye devrimci, ilerici hareketi, bu dipten yaratılıp geliştirilen şoven milliyetçi hareket karşısında, hızla tavır ve tutum belirlemeli.

Çoban Ateşi Avrupa’da da yakıldı

Çoban Ateşi/İSVİÇRE

Gazetemiz Çoban Ateşi’yle dayanışma gecesi İsviçre’nin Basel kentinde 28 Ekim günü gerçekleştirildi. Geceye konuşmacı olarak gazetemiz yazarlarından gazeteci-yazar Temel Demirer ve yayın kurulu üyemiz Elvan İnan katıldı.

Sınır ötesi operasyon

Çoban Ateşi EDİTÖR

Türkiye ABD ile anlaşmasına rağmen Kandil’i bombalarken PKK üzerinden Güney Kürtlerine de “böylesine güçlüyüm, Kandil’i vurabildiğim gibi Erbil ve Süleymaniye’yi de vurabilirim” mesajı veriyor.

GÜNEY KUZEY EKSENİNDE NELER OLUYOR?

EDİTÖR

Türkiye’nin 21 Şubat 2008’de başlayıp 28 Şubat’ta bitirilen son sınır ötesi hareket, Türk ordusunda ciddi sorunlara yol açmıştı. Sınır ötesine atılan bombalar Ankara’da esas patlamıştı.
Aydınlanma ve Parti / Editörden (Aziz Mahmut AK)
Parti örgütlenmesinin halen en etkili mekanizma olması sebebiyle, kurma kararı aldığımız Özgürlük Ve Sosyalizm Partisi, Kürdistan’da aynı zamanda bir aydınlanma odağı olarak da tasarlanabilir.
KAPİTALİZMİ TAŞLAMAK
“(…) Siz taş attıkça, kapalı kapıların ardında dünyanın kaderini belirlemekte olan bir avuç para babası artık köpeksiz köyde değneksiz dolaşma çağının geçtiğini fark eder.
1 Mayıs afişi asmak "kabahat" olamaz!
Kutlamalara hazırlık çerçevesinde her yıl geleneksel olarak yapılagelen afiş çalışmalarına yönelik polisin bu tavrı, aslında 1 Mayıs'a yönelik tavrını ele vermektedir.
Editörden
Türk devletinin, G. Kürdistan'a Kerkük, Kandil vb. bahaneyle askeri saldırıya geçerse geçsin yani olası bir açık işgal, Kürt ulusal demokratik hareketini başta Kuzey-Güney ekseni olmak üzere Kürdistan bütününde birleştirecektir.

SEÇİMLERİN GALİBİ: SERMAYE VE ŞOVENİZM

ÇOBAN ATEŞİ EDİTÖR!

Turgut Özal yıllar önce; “ulus devlet olmayı bir türlü başaramadık. Bütünlüğü korumak için din birleştiricidir” ya da “ulus devlet olamamanın boşluğunu din mayası ile doldurma”lıyız savunusunu bugün en iyi AKP başard

SEÇİM HARİTASININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

ÇOBAN ATEŞİ EDİTÖR!

DTP’nin kendisini Kürt halkının tek temsilcisi görmesi, bu tekçi zihniyetle dışındaki Kürt ulusal demokratik güçlerle seçim ittifakına yönelmemesi, oy kaybının bir başka nedenidir.

Merhaba, benim güzel KARDEŞİM

Serkan İNAN

İletişimin sadece mekanik araçlar anlamına geldiği günümüzde unutulan mektupların mürekkep kokan sayfalarından anı, köy, kent ve Türkiye yüklü bir mektupla hatırlatmak bazen suskun, hüzünlü, bazen isyankar, bazen de neşeli geçmişi…

BU MECLİS KÜRT SORUNUNU ELE ALABİLİR Mİ?

ÇOBAN ATEŞİ EDİTÖR!

20. yy’ın son çeyreğindeki Kürt ulusal hareketinin en büyük gücü haline gelen hareketler de rejimi aşamayınca ona dönüyor
TUTUKLU GAZETECİLERLE DAYANIŞMA PLATFORMUNDAN
GAZETECİ YASİN YETİŞGEN TUTUKLANDI ÇOBAN ATEŞİ GAZETESİ TOPLATILDI 24 GAZETECİ VE YAZAR HAPİSTE...
BİR İŞÇİ EMEĞİNİN DEĞERİ, BİR DAİRE ETMİYOR/ÇOBAN ATEŞİ EDİTÖR
Zenginliğin kaynağı emek gücü olmasına rağmen; kapitalist rejim, genelde emeği özel de ise ücretli emek gücünü değil mülkiyeti kutsar
BAŞSAĞLIĞI
KÜRT ULUSAL BİRLİK HAREKETİ(TEVKURD)MECLİS VE YÜRÜTME KURULU ÜYESİ DOSTUMUZ SİNAN ÇİFTYÜREK'İN SEVGİLİ BABASI VEFAT ETMİŞTİR. ÇİFTYÜREK AİLESİNE BAŞSAĞLIĞI DİLİYOR.ACILARINI PAYLAŞIYORUZ. TEVKURD İZMİR YEREL BİRİMİ
Anayasaya ilişkin esas neyi tartışmalıyız?/ ÇOBAN ATEŞİ EDİTÖR
“Türkçe’den başka bir dilde” yapılamaz demek; Türk olmayan milyonlara baskı ve zulüm değil midir? Türk olmayan vatandaşlara neden ille de Türkçe eğitim ve öğretim dayatılıyor?
Sınırötesi hedefiyle esas “içerdekini” felcetmek! ÇOBAN ATEŞİ EDİTÖR
Çıkarılması planlanan tezkerenin hedefinde Güney bulunuyor. Ancak birçok iç ve dış faktör nedeniyle tezkere meclis tarafından kabul edildikten sonra sınırötesi operasyon hemen yapılmayacak.

Kaçak Göçmen Faciası

Çoban Ateşi EDİTÖR

Tarih boyunca Doğu, büyük Doğu halkları kendi coğrafyasına göç edenleri hep kucakladılar, sofrasındaki zenginliği onlarla paylaştılar. Batı’da ise hakim olan hep bencillik ve ben merkezcilik olmuştur.

UZUN BİR ARADAN SONRA...

EDİTÖR

Sosyalist Mezopotamya dergisi en son Temmuz 2007’de çıkmıştı. Temmuz 2007 tarihinde çıkan 20. sayıdan bu yana altı ay geçti. Bu uzun sürede derginin çıkmamasının esas nedeni, imtiyaz sahibinin değiştirilmesi zorunluluğuydu.

1 MAYIS VE AKP HÜKÜMETİ’NİN GERÇEK YÜZÜ...

Çoban Ateşi-EDİTÖR

Sadece İstanbul’da değil, İzmir’de Antep’te, Diyarbakır’da... her yerde rejim ve sermaye lanetlendi. Ulusal özgürlük ve sosyalizm şiarları haykırıldı, halkların kardeşliği dile getirildi...
Ezilenler taraf olunca… / EDİTÖRDEN
Mağdurlar taraf olmaya başladıktan sonra, ezenlerin ideolojik egemenlikleri ciddi yara alır; yalan dolanla, uyuşturucu etkisi yapan argümanlarla oyalama kanalları bir bir kapanır.
Kendi gündemimizi oluşturmak/Editörden (Aziz Mahmut AK)
Kürt siyaseti ve siyaset ilişkilerindeki kısırlık, bunca ağır bedele rağmen Kürtlerin kendi gündemlerini oluşturamamalarına ve uluslar arası gündeme yeterince girememelerine neden oluyor.
Sosyalist Mezopotamya© 2006