Baglanti   Subelerimiz  
Sayı: 30
  Ana Sayfa    Köşe Yazıları     Yazarlar     Arşiv  

EDİTÖR
DÜNYA
İŞÇİ SINIFI
KÜRDİSTAN
KÜLTÜR-SANAT
BİYOGRAFİ
RÖPORTAJ
GÜN YAYINCILIK
POLİTİKA
ÖSP


Bilgilendirme


Links


Belge
Nguyen Huy Quang: Sosyalizm mücadelesi devam ediyor / Röportaj: Hurşit Kaşıkkırmaz
"Biz, Vietnam olarak yeni bir sosyalist model diyoruz. Ve onun için çalışıyoruz. Arayış içerisindeyiz. Biz, modern, eşit, gelişmiş, adil, ileri ve demokratik bir ülke için mücadele ediyoruz."
SÜRGÜN MEYVEYE DURDU-1 Röportaj: Nihal Doğanay
Legal mücadele bir araç değil, bir mücadele tarzıdır - Sinan Çiftyürek
Legal mücadele açık meşru mücadeledir ve taktik manevra olarak algılanmamalıdır. Bir araç değil bir mücadele tarzıdır. Diktatörlük koşullarında araç olarak örgütün yasadışılığına karşın mücadele meşrudur. Röportaj:Z.A.Göçer
GÜN GÖRMEMİŞ KADINLAR
Biz gündelikçilerin yaptığı iş ev temizliği olduğu için küçümseniyor. Bu iş kolay gibi gözüküyor; oysa ev işi yapmak çok yorucudur. Zaten kolay bir iş olsa parayla bize yaptırmazlar, kendileri yaparlar.
Kürt sorununda çözümün neresindeyiz?-2 / Röportaj: Rıdvan SESLİ
Sonja Crivelli: İsviçre’de kadının eşitlik mücadelesi sürüyor/ Röportaj: Hurşit KAŞIKKIRMAZ
Hamburg Parlementosu millitvekili Cansu Özdemir: Kürtler barışta ısrarlı/Röportaj: Firuze FİDAN
Nişancı romanının yazarı Metin Aktaş ile Röportaj
Ermeni halkının yaşadığı korkunç trajedi münferit bir olay değil, İttihat ve Terakki partisinin Anadolu’yu Türkleştirmek için bilinçli olarak uyguladığı bir plan. Yüzyıldır bu plan uygulanıyor.
Irak’ta Kürtler ve direnişin anatomisi (Röportaj: Ali Çınar)
Kürtler, elverdiğince kendi sınırları içinde “huzur ve barış” içinde yaşamak; bu düzlemde kimseyi tahrik etmemek ve buna karşılık her türlü dış provokasyona gelmemek yönünde siyaset geliştiriyorlar.
Özgürlük halkın mücadeleye katılımıyla elde edilecek
Bilimsel sosyalizm öğretisiyle örgütlenen sınıf öncüleri bu tepkiyi örgütlemeye girişirlerse hem kendi doğal tabanına kavuşmuş olacaklar, hem de böylelikle sermayenin etki alanları daralacaktır.
Hasankeyf
Hasankeyf'i Yaşatma Girişimi'nden Ayboğa, Başbakan Erdoğan'ın kamuoyunu yanılttığını, Hasankeyf'in taşınmasının mümkün olmadığını söyledi; "Dokuz eser taşımayı planlıyorlar. Geride binlerce eser var. Hasankeyf bilimsel olarak taşınamaz
‘Kadınların dilleri farklı, sorunları aynıydı’ / Röp:. Safiye FİDAN
8 Mart'ın 100. yıl dönümü dolayısıyla Venezuela'da yapılan ilk “Dünya Kadın Konferansı”na katılan Nergiz Kaplan’la bir söyleşi gerçekleştirdik. Kaplan, konferansta olup bitenleri kendi gözlem ve yorumlarıyla aktardı.
Hem orada hem burada yabancı olmak / Röp.: Safiye FİDAN
“Bugün geriye dönüp baktığımda yıkımdan başka bir şey yok! Çünkü biz artık ne Türkiyeliyiz ne de Almanyalıyız. Hem orada hem burada yabancı olmak o kadar zor ki, bunu ancak aynı ortamı ve aynı duyguları paylaşan insanlar bilir.”
“İnsanlar kitapları okumadan önce kendilerini doğru okumalı” Namık Duruk'la röportaj
Köşeye çekilmek yok. Çünkü hiçbir sorun çözülmemiş. Nasıl köşeye çekilirsin. 61’den bu yana 45 yıl geçmesine rağmen Kürt ve Türkiye halkları hiçte olumlu bir konuma gelmemiştir.
Gönüllü cehalete son verme çağrısı / Röportaj: Sait ÇETİNOĞLU
Bolivya’da Marksizm ve Yerlilik: Bir Diyalog ve Çatışma Diyalektiği * - Çeviren: Sibel Özbudun
Yapısal büyük dönüşümler olasılığı işçilerin güçlerinin köylü-yerlilerin güçleriyle tarihsel bir moment olarak bir araya gelmesinden doğacak.
EHMEDÊ XANI: AYDINLANMADA BIR MILAD/RÖPORTAJ
“Kürt halkı kendi evlatlarını İranlı, Türk, Arap, Ermeni adı altında kaybetmişlerdir ve onar bu hakların tarihini ünlü şair, müzisyen ve komutanlar olarak zenginleştirmişlerdir (…)"
“Güneşli günler göreceğiz çocuklar” / TEMEL DEMİRER
Aziz Mahmut Ak: Ulusu Ancak Kapsayıcı Bir Çatı Örgüt Temsil Edebilir
Yekbuna Welat sitesi olarak Kürt aydın, akademisyen, yazar ve siyasetçileri ile yürüttüğümüz dosya çalışmamız konusunda sorularımızı Kürt siyasetçilerden ÖSP sözcüsü Aziz Mahmut Ak’a da gönderdik...
7.2 şiddetinde ırkçılık!/T.Atmaca
ATV’de yapılan bir haber programını sunan spiker Müge Anlı, Van’da yaşanan deprem felaketi üzerine, “Herkes haddini bilecek. Yeri geldi mi taş atacaksınız, kuş avlar gibi avlayacaksın sonra yardım isteyeceksin..."
Yazar Celal Başlangıç: Birlikte çözüm daha kolay /Röportaj: Enver ALPŞAR
Eğer homojen bir durum olsaydı ayrılmak çok daha kolay olurdu. Fakat tabii Türkiye’nin en büyük Kürt kenti İstanbul, bir o kadar Adana, bir o kadar da Antalya... Benim kişisel fikrim, birlikte çözümün daha kolay olacağıdır.
Özgürlük çığlığını duyar gibiyiz/ Röportaj: Abdullah DERELİ
SURİYE’Lİ KÜRT MUHALİF İBRAHİM YUSUF: Suriyeli gençlerin rejime karşı devrim mücadelesinde onlarla omuz omuzayız. Zira devrim hareketini zaferle taçlandıracak bu kahramanların asli dinamik olduğunu unutmuyoruz.
Yazar Şeyhmus Diken: Barış ve Demokratik Çözüm Mümkün/ Röp: Enver Alpşar
Henüz herkes torbasında olan her bir şeyini paylaşmadı. Kimi konuşulacaklar var ki zaman alacağa benzer… Unutulmamalı ki; en uzun seyahat bile bir ilk adımla başlar.
Yazar Nuray Mert: Kendi kaderini tayin hakkı bir ilkedir/ Röportaj: Enver ALPŞAR
‘Halkların kendi kaderini tayin hakkı’ bir ‘doğa kanunu’ değil bir ‘ilke’dir ve gerek Wilson versiyonu, gerek Lenin versiyonu çokça tartışılmıştır.
Sürgün Meyveye Durdu-8/ Röportaj: Nihal Doğanay
Eğitimci kadınlar da eğitilmeli/ Roportaj: Dicle Altıntaş
Kadınlar kayıtdışı işlerde; ücretlerin düşüklüğü, sosyal güvencenin olmaması, örgütsüzlük ve denetlenme eksikliği gibi nedenlerden dolayı yoksulluktan kurtulamıyorlar.

İSVİÇRE’DE KOMÜNİST PARTİ TEKRAR KURULDU

Röportaj: Hurşit KAŞIKKIRMAZ

Marksizm teoride, Leninizm pratikte bu düşünceyi kanıtladı. Şu anda bizim elimizdeki rehber Marksizm, Leninizm’dir. Fakat bu düşünce ve pratik bir dogma değildir.
Tarihle yüzleşmeyi ‘özür’den öteye götürmek / Röportaj: Aziz Mahmut AK
Yazar Berzan Boti, Asur halkına ait, dedeleri tarafından 1915 soykırımı sırasında el konulan ve kendisine miras kalan köydeki toprakları, şahitlerin huzurunda eski sahiplerine iade etmişti.
Yazar HALUK GERGER: Kendi kaderini tayin hakkı tartışılamaz/Röportaj:
Ben bir Marksist’im. Biz devrimci (Leninist) Marksistler bakımından, ayrılma ve kendi devletini kurma dahil halkların kendi kaderini tayin hakkı tartışılamaz bir haktır.
Ozan ve Yazar EZELİ DOĞANAY: Dil zihnin yaratıcısıdır/Röportaj:Nihal Doğanay
Dil, insanı öteki yaratıklardan ayıran yetenektir ve insan zihninin büyük gücününde yaratıcısıdır. Şiir ise bu gücün ve dil adını verdiğimiz, sonsuz anlatım olanakları olan kuruluşun özel bir ürünü, özel bir örneğidir.
YAZAR MARKAR ESAYAN: Kürtler özgür ve eşit yaşamak istiyor/ Röp: Enver ALPŞAR
“Bir Taş Attım Devlete Tık Dedi” / Rıdvan SESLİ
Rejim, 23 Nisan kutlamalarına hazırlanadursun, bizler her sabah farklı çocuk öyküleriyle gözlerimizi açıyoruz dünyaya. Hem de, hiç de “neşe doluyor insan” türünden olmayan, eksik, acıklı, yetim öykülere.
Yazar Yavuz Delal: Halk hem asıldır hem vekildir/Röportaj: Enver ALPŞAR
“Hiçbir halk başkasını ne zorla ne de isteyerek vekil kılamaz. Kılarsa patolojik bir durumun oluşması kaçınılmaz olacak ve yeni nesiller bu vekâleti geri almayı isteyecektir.”
SÜRGÜN MEYVEYE DURDU-5/Röportaj: Nihal Doğanay
Brader Muziki: Kürt müziği çok zengindir. Birçok bildiğimiz renkleri içinde barındırmasına rağmen, tek sesli olmuştur. Dengbejlik ve govendir en belirgin rengi. Aslında Kürt müziği isyankardır. Hep isyan etmiş.
AVRUPA`DA DA KADINLAR IZDIRAP ÇEKİYOR-Sonja Crivelli ile Hurşit Kaşıkkırmaz
Kadını hırpalama ve dövme toplumda kronik bir hal almış durumdadır. Dahası bu sorunları yaşayan kadınların hepsi şikayette bulunmuyorlar. Cesaret edip kendi sorunlarını yetkililere açamıyorlar.
Norberto Crivelli: 2. bağımsızlık mücadelesi kapitalizme karşı yürütülüyor / Röportaj: Hurşit KAŞIKKIRMAZ
“Kasım 2008’de Fransa Komünist Partisi’nin çağrısıyla her kıtadan ilerici ve komünist partiler bir araya gelerek, 2000’li yılların enternasyonalini oluşturmayı tartıştılar."
‘Evîn cihekî taybet di nava helbest min de digre’/ Hevpeyvîn: Lokman POLAT
İhsan Eliaçık: Kürt sorununun çözümü için ortak vicdan gerekli/Röp:Enver ALPŞAR
"Biz İslam’ın sosyal adaletçi ve devrimci yüzünü göstermeye çalışıyoruz. Molla’nın Allah’ı ve dini değil anlattığımız. Molla’nın anlattığı Allah’a ve dine bakarak, İslam’ı harcamasınlar."
Darbelerin yıkamadığı insanlık ve mücadele onuru!/Röpotaj; Yasin Yetişgen/Celal Özcan
12 Eylül faşist askeri darbesinin sonuçlarını bütün ülke olduğu gibi Antep te bedellerini en ağır biçim de ödemiştir. Devrimci ve işçi olan Veysel Güney 12 Eylül faşizmi tarafından Antep’te darağacına yollanmıştır.
Savaş ertesinde Lübnan Komünist Partisi dış ilişkiler sorumlusu Ahmad Saade ile söyleşi -Didem Ateş
Üç seviyeli bir faaliyet yürütmeye çalıştık. Birincisi, direnmek; ikincisi, İsrail bombardımanı altındaki insanlara sosyal hizmetler vermek; üçüncüsü de, güvenli bir yer bulmak amacıyla saldırıdan kaçanlara yardımcı olmak.(02/11/2006)
Norberto Crivelli: Kapitalizme karşı birlikte mücadele ediyoruz / Röportaj: Hurşit KAŞIKKIRMAZ
“Avrupa Sol Partisi ilk oluştuğunda belirsiz bir durumda idi. Fakat gittikçe parti netleşiyor. Partinin ekseninde daha sola doğru bir kayma var. Bizim bunu geliştirmemiz lazım.”
SÜRGÜN MEYVEYE DURDU-3 (RIZA TOPAL SÖYLEŞİSİ) Röp: Nihal Doğanay
"Binlerce şiirim var Sonet’lerim var. Örneğin Wilhem Busch’un 75 hikayesini Kürtçe’ye çevirdim. Max Moris onun çok tanınmış eseridir, 22 dile çevrilmiş, bende onu Kürtçeye çevirdim. Üstelik bunları 1988’de çevirdim.
‘Ulusal sorun yüz yıldır işçi sınıfının da sorunudur’
Önemli olan somut projelerle ülke sorunlarına çözüm üretmek; ülke kültür ve coğrafi koşullarını kucaklayacak, çerçevesi belirtilmiş, yanlış anlaşılmaya açık kapı bırakmayan bir yapılanmayı sağlamaktır.

Halkımın, ülkemin özgürlüğü için sanatımı motifledim

Röportaj: Elvan İNAN

Müzik, Kürt halkının yaşamının en büyük parçasıdır. Çok zengin bir dile sahip destanlardan tutun da methiyelere, kasidelere; ağıtlardan tutun da gazellere bir sürü güzel değere sahiptir.
İstemezsen, sahip olamazsın / Röportaj: Harun MURATOĞLU
“Kürt toplumunda 40-50 yıl öncesine göre çok büyük değişiklikler var. Bu düşünceyi destekleyen pek çok kanıt gösterilebilir. Ama farklı da düşünülebilir; ödenen bunca bedele rağmen kazanımların çok az olduğu da söylenebilir.”

Emeğe adanmış bir ömür

Röportaj: Yasin YETİŞGEN

Kentimizdeki işçi-emekçiler bırakalım haklarını geliştirme mücadelesini vermesini işçi olmaktan kaynaklı kazanılmış haklarını dahi bilmiyorlar.

AVRUPA SOL PARTİSİ GENİŞLİYOR

Röportaj: Hurşit KAŞIKKIRMAZ

Kürdistan`ın dört parçaya bölünmesi bir olumsuzluktur. Kürt halkı dört ayrı parçada bulunmaktadır. Türkiye Kürdistanı’nda problemin silahla, zorla, katliamla çözüleceğine inanmıyoruz.

TİYATRO; BİTMEYEN VE SONU OLMAYAN BİR DÜNYA

Röportaj: Harun ARARAT

İzmir’de yerleşik bir tiyatro topluluğun Yenikapı Tiyatrosu (Yekat) üyesi olan Orçun Masatçı’nın hocalığında bir grup genç biraraya gelerek hem tiyatro eğitimi alıyorlar hem de bu eğitimi sunma imkanı buluyorlar.
SÜRGÜN MEYVEYE DURDU – 2 / Röportaj: Nihal Doğanay
AŞIK ZAMANİ: Hani çok bilinen bir deyim var; “Halk var olduğu sürece şairi ve şiiri var olacaktır.” Halk hala eziliyorsa ve geleneksel anlamda halk ozanları halkı savunuyorlarsa politik şiir yazmak zorundadırlar.
Sosyalist Mezopotamya© 2006