Baglanti   Subelerimiz  
Sayı: 30
  Ana Sayfa    Köşe Yazıları     Yazarlar     Arşiv  

EDİTÖR
DÜNYA
İŞÇİ SINIFI
KÜRDİSTAN
KÜLTÜR-SANAT
BİYOGRAFİ
RÖPORTAJ
GÜN YAYINCILIK
POLİTİKA
ÖSP


Bilgilendirme


Links


Belge
KÜRT KİMLİKLİ VEKİLLER MECLİSTE/ Veysel ÇAMLIBEL
Türkiye’ de rejim oldukça kemikli , köşeli...Kuru sıkı bir rejim. Eğilip bükülmeye olağan üstü tepkili. Demokrasiyi istememenin gerekçesi bölünme ve şeriat korkusu olarak sunuluyor.
NEWROZ’LA DAYANIŞMA GECESİ / Rıdvan SESLİ
Newroz Gazetesi 17. yılını dostları ve okurlarıyla Antep’te hazırladığı geceyle kutladı. Geceye ÖSP temsilcilerinden yazarımız Ferhat Baran ile yine yazarlarımız Temel Demirer ve Berzan Boti de katılıp destek verdi.
NEWROZ Gazetesi Dayanışma Gecesi'ne ulaşan mesajlar...
Antep'te düzenlenen NEWROZ Gazetesi dayanışma gecesine İsviçre Emek Partisi'den tutunda Kürdistan Halk Evi (Malê Gelên Kurdistan)ne kadar parti ve kurumlardan mesajlar geldi.
Demokrasîya sosyalîst û yek partî / Xidir Ûso
Şîrovekirina “dîktatorîya proletarya”, li welatên reel sosyalîst, wek dîktatorîya partîyê û brokrasîya dewletê li hemberî gel û bi taybetî li hemberî kedkaran pêkhat.
Sürgün bir ailenin dramı-3 / Abu Sehmuz Demir
İki tarafın da amacı açıktı - Koçgirililer-17 / Ali Kendav
Kürt ve Kürdistan Sorunu*-5 / Sait Çetinoğlu
BOZO'NUN SON DİRENİŞİ VE ÖLÜMÜ -11/ Samet ERDOĞDU
Anadil ve eğitim sürecindeki önemi / Sercan DILOVAN
Mevcut eğitim sistemi yüzünden ne Kürtlüğünü yaşamış ne de Türkleşmiş tipler yetiştirilmektedir. Bir Kürt Atasözü bu durumu çok iyi ifade etmektedir: “Ne ji dêre re, ne ji mizgevtê re dibe.”
Asuri-Suryaniler Mezopotamya’ya Yakışıyor/Beni Saadet Erdem
Birinci Dünya Savaşı sonrasında gelişen olaylar Süryanilerin yerleşim alanlarının farklılaşmasında etkili olsa da Türkiye’ deki nüfusları ise göçler nedeni ile 25.000 inmiş durumdadır.
Samsun'da iki sıkıntılı newroz
Kürdistan'da egemen güçlerin yaptığı trajikomik 'nevruz' etkinliklerine bile müdahale olmazken neden bu güçler Karadeniz'de Kürt devrimcilerinden dolayı Newroz durduruyor, nasıl Kürt kanı dökülüyor anlamak mümkün değil?"
DÜŞLERİ GERÇEK SANMAK/METİN AKTAŞ
“Biz Ermeniler bilimde sanatta, ekonomide verdiğimiz emeğin onda biri kadarını siyasal iktidarı elde etmek için verseydik bugün zorla kovulduğumuz topraklarımızda olurduk.”
Kürt Ulusal Demokratik Çalışma Grubu (KUDÇG) 3. Genel Toplantısı'nı gerçekleştirdi
17–18 Aralık 2005 Amed toplantısıyla ismini Kürt Ulusal Demokratik Çalışma Grubu (KUDÇG) olarak kamuoyuna yansıtan bileşen, 26-27 Mayıs 2007 tarihinde Amed’de 3. Büyük Kongresini tamamladı.
GORISTAN ZINDÎ NE / Receb Dildar
Sürgün bir ailenin dramı / Abu Sehmuz Demir
“Biz 1938 Dersim sürgünleriyiz. Köyü yakılanlarız, ülkenin horlanan sahipsiz ‘kara derili’ insanlarıyız. Anlıyor musunuz bizi?..”
Kürt ve Kürdistan Sorunu*-3 / Sait Çetinoğlu
BOZO'NUN SON DİRENİŞİ VE ÖLÜMÜ -9/Samet ERDOĞDU
Topal, sahiplerinin bile canını sıkar/Koçgirililer-15 / Ali Kendav
SPAMA PEYVÊN KURDÎ / Edîb Polat
Hêj li parlamentoyê Kurdî qedexe ye. Dewleta ku di TRT-6ê de bi sedan fîlm an rêzefîlm û belgeyî wergerandiye Kurdî, di qada jiyanê de wergêrên Kurdî bi kar nayne. Ka çewa dewlet Kurdî qebûl kiriye, ka çewa dest bi weşana Kurdî kiriye?
Sürgün bir ailenin dramı-2/ Abu Şehmuz DEMİR
Yenilgi Kürtlerde derin izler bıraktı /Koçgirililer-16 / Ali Kendav
Kürt ve Kürdistan Sorunu*-4 / Sait Çetinoğlu
BOZO
Osmanlı döneminin en önemli iki Kürt ayaklanması-2/Hasan Şahingöz
Kürd Ulusal Demokratik Çalışma Grubu
Kürdistan yurtsever güçlerinin birliğini amaçlayan ve çalışmalarını sürdüren KUDÇG, on ilde halka açık bölge toplantılarının yanında birçok şahsiyet, siyasi çevre ve değişik aidiyetlerle müzakere görüşmeleri gerçekleştirmiştir.
Oğlumun adı da Koco (Kırkdokuzlar Davası)
"Oğlumun adı da Koco... Yani dedem, babam, ben ve oğlum, hepimizin ismi Koco... İsterim ki oğlum da çocuğunun adını Koco koysun"
SEÇİM KAPIYI ÇALIYOR/ VEYSEL ÇAMLIBEL
Kürtlerin işi kolay değil. Ama ufku açık. Hata yapabilme hakları da yok. Halk, hakkını–hukukunu bir çoklarına göre daha iyi görüp algılıyor. Halk 30–40 yıl öncesi gibi gizli saklı beyandan yana değil.
Kürdistanlı komünistlerden Hamburg’da panel
Hamburg'da Kürdistanlı komünistler toplandı. Türkiye'de Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP) adıyla partileşiyorlar...
Kerr Zimanan Nas Nakin / Receb Dildar
Wisa xuya ye ew ê desthilatdarên me çend salên din jî xwe li kerrtîyê deynin, heta ku qamyoneke qerase ya din were û li wan biqelibe…
Kürt ve Kürdistan Sorunu* -2 / Sait Çetinoğlu
BOZO'NUN SON DİRENİŞİ VE ÖLÜMÜ-8 / Samet ERDOĞDU
KKP II. KONFERANSI TOPLANDI
Haziran 2011 başında toplanan Kürdistan Komünist Partisi (KKP) II. Genel Konferansı dünyada ve ülkemizde meydana gelen son siyasal gelişmeleri ve partinin izlediği politikaları değerlendirdi.
Osmanlı döneminin en önemli iki Kürt ayaklanması-1/Hasan Şahingöz
Kürt sorununda çözümün neresindeyiz?-1/Röportaj: Rıdvan SESLİ
MUSTAZAF-DER GENEL BAŞKANI HÜSEYİN YILMAZ: Ulus-devlet modeli terk edilmelidir. Etnisiteye dayalı devlet tanımlaması terk edilmelidir.
ÇAĞRI /Kürt Ulusal Demokratik Çalışma Grubu-Malatya Grubu
KUDÇG, 05–11–2006 Saat: 11.00'de Malatya toplantısını gerçekleştirecektir ve tartışılacak gündeme ilişkin somut öneriler geliştirmek üzere gerçekleştireceğimiz toplantıya katilimizi bekler, şimdiden ilginize teşekkür ederiz.
KUDÇG’den “Ulusal Birliğin Modeli ve Birlik Hukuku” sempozyumu
Kürt Ulusal Demokratik Çalışma Grubu’nun, Kürtlerin ulusal birliği ve ulusal demokratik temsil gücünün ortaya çıkarılması çerçevesinde “Ulusal Birliğin Modeli ve Birlik Hukuku” konulu sempozyumu Diyarbakır’da yapıldı
Kürt siyasetçilere destek nöbeti / Rıdvan SESLİ
Halk bu yargılamaya da, Kürtçe savunma hakkının verilmemesine de tepkili: “Devlet kendisi bile ne yaptığını bilmiyor. Kürtçe savunma haklarıdır. Herkes kendi anadilinde savunma verebilmelidir.”
Koçgirililer-13 / Ali KENDAV
BOZO'NUN SON DİRENİŞİ VE ÖLÜMÜ-7 / Samet ERDOĞDU
İki anlamlı iki kelimelik bir bayram: NEWROZ-5 / Ezeli DOĞANAY
İki anlamlı iki kelimelik bir bayram: NEWROZ-4 / Ezeli DOĞANAY
GAY BEHTARU (BAHTİYARAN ÖKÜZÜ) / Metin Aktaş
Kerkük kentinin Güney Kürdistan Federal bölgesinde kalması hem Arap hem Türkmen hem de Türk halkının çıkarınadır. Türk halkının çıkarı Kürtlerin tutsaklığında değil özgürlüğündedir.
Muhalefet kaldığı yerden devam ediyor
"Evet kongre yapıldı ve bitti. Şimdi sendikal muhalefetin önündeki hedef yeni bir sendikal anlayışla çalışmalarını sürdürmek ve bu anlayış doğrultusunda daha güçlü bir sendikal muhalefet hareketi örgütlemek olmalı"
Helebce için Parlamenter Araştırma çağrısı. 100.000 imza kampanyasına herkesi katılmaya çağırıyoruz
Irak’ta kimyasal silahların yapımı için kullanılan binlerce ton gerekli hammadenin sağlanmasına Hollanda Hükümeti’nin rolünün ortaya çıkması için parlamenter araştırma çağrısı!
Koçgirililer -12 / Ali KENDAV
BOZO'NUN SON DİRENİŞİ VE ÖLÜMÜ -6 / Samet ERDOĞDU
"KÜRTLER DÜNYANIN DEVLETSİZ EN BÜYÜK ULUSUDUR" Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin yayınladığı raporun tam metni
AKPM Avrupa Konseyi üyesi olan Türkiye'yi 'Kürt meselesi'ne kapsamlı bir şekilde bakmasını ve Türkiye'deki Kürtlme-rin kültürel durumunun düzeltilmesi için gerekli önlemleri almasına teşvik eder.
Ç A Ğ R I / D A V E T İ Y E
Kerkük, bir Kürdistan şehridir. Bu gerçek, coğrafi, kültürel, siyasi ve halk yapısı açısından da dün de ve bugün de değişmemiştir.
EŞKİYA BOZAN AĞA ya da KÖYLÜ İSYANCI BOZOYÊ ÇINDÊ-4
ŞEWQE KETIN, SERÊ KEÇEL DERKETIN / Edib Polat
Bûyera Îskenderûnê di heman rojan de qewumî, gava vê yekê ji Erdogan pirsîn, wî got Barzanî dê di nêzîk de were, em dê van pirsgrêkan niqaş bikin.
BOZO'NUN SON DİRENİŞİ VE ÖLÜMÜ -5 / Samet ERDOĞDU
Koçgirililer-11 / Ali KENDAV
İki anlamlı iki kelimelik bir bayram: NEWROZ-3 / Ezeli DOĞANAY
İki anlamlı iki kelimelik bir bayram: NEWROZ–2/ Ezeli DOĞANAY
KÜRTLERDEN ORTAK DEKLARASYON
"Kürdistan’da adalet, özgürlük, statü ve onurlu barışa ulaşmak için Kürdistan Konferansı’nın olabilecek en kısa zamanda gerçekleştirilmesi amacıyla çabalarımız hızlanarak devam edecektir."
BASINA VE KAMUOYUNA
Yargıtay 9. Ceza Dairesi 25.12.2006 tarihinde, İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 16 Mart 2006 tarihinde Bolşevik Parti (Kuzey Kürdistan –Türkiye) davası kararının onadı.

Onlar bizim yoldaşlarımızdı!..

Tuncay ATMACA

Buca Cezaevinde darağacı, Kürt ve Türk halklarının üç yiğit savaşçısı TKEP üyesi, onur abidesi üç insan için hazırlanıyordu. Tıpkı kendilerinden on yıl önce idam edilen yoldaşları gibi.
Koçgirililer-10 / Ali KENDAV
DİYARBEKİR İZLENİMLERİ -5 / Rıdvan SESLİ
BOZO'NUN SON DİRENİŞİ VE ÖLÜMÜ-4/Samet Erdoğdu
İki anlamlı iki kelimelik bir bayram: NEWROZ-1 / Ezeli DOĞANAY
KOMARA MAHABAD/Xidir ÛSO
Geleneklerde değişenler ve değişmeyenler-Koçgirililer-31/Ali KENDAV
Rengê çarşemê sor e/Receb Dildar
Kürt partileri ortak hareket etme kararı aldı
Demirtaş, Kürt siyasi parti ve hareketleri olarak, yeni anayasa yapım sürecinde Kürt halkının ulusal demokratik hakları için ortak hareket etme kararlılığında olduklarını kaydetti.
KÜRTLER, DÜNYANIN DEVLETSİZ EN BÜYÜK ULUSUDUR.
Türkiye"nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi "Kürtlerin kültürel durumu" başlıklı roporun karar tasarınsında Kürtler, dünyanın devletsiz en büyük ulusudur diye nitelendi.
BASINA VE KAMUOYUNA
Bizler bu ülkede işkence gördük. Maddi ve manevi olarak mağdur duruma düşürüldük. Adil bir şekilde yargılanmadık. Hiçbir ‘suçumuz’ olmadığı halde, işkence sonucu alınan kimi ifadeler temel alınarak hüküm kuruldu.

Sokak çocukları kent dışına!

Çoban Ateşi MANŞET

Büyükşehir belediyesi ve başkanı eğer bu kent için gerçekten birşeyler yapacaksa sorunun sonuçlarından para kazanmak ve reklam yapmak yerine esas olarak sorunları çözecek projeleri başlatması gerekir.
EŞKİYA BOZAN AĞA ya da KÖYLÜ İSYANCI BOZO YÈ ÇINDÈ -2 / Samet ERDOĞDU
KURDISTANA BAŞÛRÊ ROJAVA/Edîb Polat
Paris’teki Newroz kutlamasında sürece ilişkin mesajlar/Paris
KKP tarafından 27 Mart günü Paris’te düzenlenen Newroz kutlaması, coşkulu geçmesinin yanı sıra konuşmacıların sürece ilişkin mesajlarıyla da dikkat çekti. S. Çiftyürek’in konuşmasını özetleyerek okurlarımıza sunuyoruz>>
Koçgirililer ‘ayini cem’ geleneğini yaşatıyorlar - Koçgirililer-30/Ali Kendav
Komkûjiya Helebçe / Hasan ÖZKAN
Ölen ve yaşayan gelenekleriyle Koçgirililer - Koçgirililer-29 / Ali Kendav

AKP-Ordu elele yaşasın savaş!

Yasin YETİŞGEN

Son yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısında Hükümet Ordu’ya operasyon yetkisini verirken Ordu’nunda Türban yasasında sessiz kalacağının teminatını aldı.

TEVKURD olarak TC’nin saldırısını kınıyoruzTürkiye artık inkara dayalı siyasetini terk etmek, Kürt halkının ulusal demokratik haklarını tanımak zorundadır.Kürt halkının Irak’ta elde ettiği kazanımlara ve Federe Kürdistan’ın varlığına saygı gösterilmelidir.

Sese Nefes Giydiren Felsefe; DENGBÊJLİK

Berkant COŞKUN

Dengbêjlik geleneğinin yaşatılması neredeyse mümkün olmuyor. Bu konudaki en büyük sorunlardan biri, bağımsız-merkezi bir Kürt Devletinin olmaması...

EY GÖNÜL! ÜÇ DEVLETİN MAHKUMU AVNİ BEY’E!

Fırat BİNGO

Bağışla Avni yoldaş, Baqî Xido'nun deyişiyle "devberk û komendanê xortê Kurdan" seni yazmak çok zordu; ama anti emperyalist, anti kapitalist, anti siyonist ve ulusal özgürlük mücadelesinde...
KÖYLÜ İSYANCI BOZO YÈ ÇINDÈ-1 / Samet ERDOĞDU
BOYQOTA ASÎMÎLASYONÊ! / Edîb Polat
Koçgirililer-9 / Ali KENDAV
BOZO'NUN SON DİRENİŞİ VE ÖLÜMÜ-3 / Samet Erdoğdu
DİYARBEKİR İZLENİMLERİ -4 / Rıdvan SESLİ
ŞÎN Û ŞAHÎ / Receb Dildar
Li Başûr Kurd hîn jî Newrozê wek destpêka biharê, xwe davêjin hemêza xwezayê û bi seyranan pîroz dikin. Lê li Bakur êdî wateyeke wê bi tenê heye: Newroz roja azadiyê ye! Newroz roja serhildanê ye!
Helepçe dereng hat bîra wan / Xidir Ûso
Gelenek-görenek hukukunun evrimi - Koçgirililer-27 / Ali Kendav
Tevlîhevîyên Silêmanî û bêîstîkrarîya herêmê / Xidir Ûso
Koçgirililer göçten önce Alevilikle tanışmıştı - Koçgirililer-27 / Ali Kendav
ÇÎROK JI ME HEYFÊ HILTÎNIN / Kazim Hêvî JIYAN
‘Beyaz Jenosit’in ortasında Halepçe’yi anmak / Aziz Mahmut AK
14 Mart Pazar günü Newroz Gazetesi salonunda Antep MESOP tarafından düzenlenen Halepçe anmasına konuşmacı olarak, soykırıma karşı kampanyayı “özür”den öteye götüren yazar Berzan Boti katıldı.
KARAYILAN VE ÇINDO’NUN BOZO-2 / Samet ERDOĞDU
NAVÊ ŞAHIYA MILYONAN: NEWROZ / Edîb Polat
Him netewa Kurd û him jî dunya êdî her sal dipê ku bi milyonan gel li newroza Amedê bicivin. Mêvan, hemwelatî, nas û dost ji Ewrûpa tên, li Amedê dicivin.>>>
Partî û saziyên kurdan piştgirî dan BDP’ê
Rêveberên sazî û rêxistinên sivîl û siyasî ji bo piştgiriya bidin BDP'ê, BDP'a Amedê ziyaret kirin. KADEP,HAK-PAR, TDŞK, OSP rêxistina BDP'a Bajêr a Amedê ziyaret kir û piştgirî da BDP'ê

Çoban Ateşi’nin Toplatılma Gerekçelerine İlişkin…

Berkant COŞKUN

Mantıksal olarak Kürtçenin ayrı bir dil olduğunun kabulü, bu dilin bir alfabesi olduğu gerçekliğinin de kabulünü gerektirir.
Koçgirililer -7 / Ali KENDAV
DİYARBEKİR İZLENİMLERİ -3 / Rıdvan SESLİ
KARAYILAN VE ÇINDO’NUN BOZO-1 / Samet ERDOĞDU
Organize’nin kökünü satsanız bir Nizip Çayı eder mi?/ÇOBAN ATEŞİ MANŞET
Atıklar Nizip Çayı’na akıtılmamış olsaydı bugün Nizip Çayı tek başına bölgenin içme suyunu karşılayabilirdi. Şimdi bundan dolayı diyoruz ki Organize Sanayi’nin kökünü satsanız bir Nizip Çayı eder mi?

Derin örgüte (!) derin operasyon

Çoban Ateşi/MANŞET

Hizbullah; Bingöl, Diyarbakır, Van ve Batman’da PKK’ye karşı mücadele adı altında “satırlı” saldırılara girişerek 500’den fazla “faili meçhul” cinayet işledi.
BOZO - ya da - BOZAN AĞA-3 / Samet ERDOĞDU
Sivil halka karşı uygulanan devlet terörü, çetenin dayandığı zeminin direncini kıracak, dolayısıyla çeteye olan desteklerini engelleyecek derecede serttir. Bozo'nun iyi bir taktisyen olduğu anlaşılıyor.
TARİHİ HAKSIZLIKLAR ve KÜRDİSTAN / Hasan FIRAT
TBMM, 10 Şubat 1922'de bir kapalı oturum yapar. “Kürdistan Yönetimi” başlıklı tasarı çoğunluğun oyuyla gündeme gelir. Müdafaa-i Milliye Cemiyeti ve Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti oylarını lehte kullanırlar.
Koçgirililer-6 / Ali Kendav
Jiyan bi zimanê dayikê xweş e…/Receb Dildar
Gava tu pelên darekê jê biweşînî wê ew dar çiqas bibe dar, gava tu ava kaniyekê biçikînî ma wê kaniya zuwa ji çi re bibe, gava tu çûkekê basko bikî û nikaribe bifire wê çi taybetiya wê çûkê bimîne..?
Roja zimanê dayikê û rewşa Kurdî / Xidir Ûso
Di sala 2000’an de UNESCO, ji bo ku balê bikişîne ser pirsgirêkên kêmneteweyan û zimanên ku ji holê radibin têxe bin parastinê, roja 21ê Sibatê, wek Roja Zimanê Dayikê qebûlkir.
Şivan Perwer ve Kürtler/Hurşit KAŞIKKIRMAZ
Her zaman olduğu gibi bu hassas dönemde de Türk Devleti kendi çıkarları için önemli Kürt şahsiyetlerden ve örgütlenmelerden yararlanmaya çalışacaktır. Burada önemli olan bu duruma müsaade etmemektir.
Kürtlerde dini inançların dünü ve bugünü/Koçgirililer-26 / Ali Kendav
Kürdistan’da kolonyal yönetimin pekiştirilmesi: Umumi Müfettişlikler-7 / Sait Çetinoğlu
Emir Bedirhan’ın Cizre-Bothan Direnişini Doğru Okumak -4/Sait ÇETİNOĞLU
7. YÜZYILDAN 1514’E KADAR KÜRTLER VE KÜRDİSTAN-2/Hasan Şahingöz
Emir Bedirhan’ın Cizre-Bothan Direnişini Doğru Okumak -3
7. YÜZYILDAN 1514’E KADAR KÜRTLER VE KÜRDİSTAN-1/Hasan Şahingöz
Emir Bedirhan’ın Cizre-Bothan direnişini doğru okumak-1/Sait Çetinoğlu

TEVKURDÊ TEHDÎTA PKK-Ê/HPG-Ê BI CİVÎNA ÇAPEMENÎ RÛREŞ Û PROTESTO KIR…

TEVKURD

Komîteya Rêvebir ya TEVKURDê, di 01. 02. 2008, saet 11.30-yî de tehdîta kuştin û “bêdenkirin” a HPG-ê li hemberî endamê Meclîs û Komîteya Rêvebir û Sektreterê TEVKURDê Îbrahîm GUÇLU >>> devam

"KÖR TERÖRÜN" KÖR YORUMCULARI...

M. YAŞAR

Kürdistanlı Komünistler Kürt sorununa, ’’Kürt milliyetçiliğine’’ eski yaklaşımlarını sorguluyorlar. Yapmaları gerekirken, yapamadıklarını yapmaya çalışıyorlar.

Tarihte bir yıl MEHABADKim tarafından yapılırsa yapılsın yabancı bir müdahaleye müsamaha göstermeyeceğiz. Bilinmelidir ki Amerikalıları ya da Rusları taklit etmek istemiyoruz, fakat medenî ülkelerin hayvanları durumuna düşmeyi de reddediyoruz

Filolojide Kürt Dili ve Edebiyatı

Hazırlayan: Berkant COŞKUN

her Kürt birey bugüne kadar okullarda eğitimini aldığı Türkçe dilinin kendisi için yabancı dil olduğunun bilincine varmalı, okullarda, üniversitelerde anadilde eğitim programının hayata geçirilmesinde ısrarcı olmalıdır.
Asimilasyon Kürtçeyi yok edemedi-Koçgirililer25 / Ali KENDAV
Kürt Parti ve kurumlarından ortak kınama
Basın açıklamasında, BDP üyelerine yönelik gözaltı ve tutuklamalar kınandı, demokratik siyasal süreç ve barışçı mücadelenin önemine vurgu yapıldı.

Türkiye Metropollerinde Kürtler

A. HALHALLI

Soruna şeffaf bakılmalı, tek tek Kürtler bu konuda neler istiyor diye bire bir muhatap alınmalı ve temel olarak Kürt sorununun çözümünde Türkiye metropollerine dönük izlenecek yol ön açıcı olmalıdır.

İRLER , BASKLAR, KÜRTLER ve BARBARLAR

Rıza KAŞIKKIRMAZ

Kürt dili, Hint-Avrupa dil grubunda Kuzey- Batı İranca dil kolunun bir üyesidir. Bu kola ait olan 24 dilden ölen 3 tanesinden biri Med dilidir ki, bir Alman olan Eickstedt “Med dili olmasaydı bugün Kürt halkı olmazdı” der.

Politikada yeni ama yine asimileye dönük süreç

Ahmet HALHALLI

Aydın olalım! Ne ABD’nin ne de T.C.’nin Kürt ulusal dinamiklerinin elini güçlendirmesi gibi bir derdi yok. Eğer sorun ideolojik siyasal çizgi sorunu olsaydı, DTP de PKK de uzlaşıya açık olduklarını deklare etmişlerdi.
BALYAN AŞİRETİNDEN BİR YİĞİT İSYANCI: BOZO - ya da - BOZAN AĞA-2 / Samet ERDOĞDU
112 saliya Rojnamegeriya Kurdistan / Fehîm Işik
Îsal sala 112emîna damezrandina rojnameya Kurdistan e. Rojnameya Kurdistan roja 22ê Nîsanê 1898an, li payîtaxta Misirê, li Kahîreyê hat damezrandin. Yê rojnameyê damezrand, Mîqdad Mîthad Bedirxan e.
Koçgirililer-4 / Ali KENDAV
Muzexane û rûmetên dîrokî / Xidir Ûso
Divê hemû avahîyên dîrokî bêne restorekirin û ji turîzmê re vebe. Agahdarîyên di derbarê cîh-warên dîrokî de, tev li gorî polîtîka dewletê ya înkara gelê Kurd û dîroka wî tên belavkirin.
Bir şiir; bir tarih sayfası / Sercan Dilovan
‘Koçgirililer Dersimlilere benzer’ – Koçgirililer-24 / Ali Kendav
GOTINAN ÇEX Û ÇOX MEKIN; PIRS KURDISTAN E / Feqazê XusîMehmê
Kürdistan’da kolonyal yönetimin pekiştirilmesi: Umumi Müfettişlikler-5 / Sait Çetinoğlu
KALICI BİRLİĞİ HEDEFLEMELİYİZ* S. ÇİFTYÜREK
Konferans, kamuoyuna deklere edeceği bir sonuç bildirisiyle yetinmeyip iktidar hedefiyle birliğin kalıcılaştırılması hedeflenmelidir. Kongre, cephe ya da benzer bir ad altında kalıcı birlik hedeflenmelidir.
Kürdistan’da birlik gerçekçi bir beklentidir*/Aziz Mahmut Ak
Konferansın Kuzey Kürdistan’da gerçek bir birlik odağına dönüşebilmesi için, Kürdistani bir duruşu, amacı ve programı olan bütün siyasal parti ve örgütleri kapsamasına özen gösterilmesi gerekir.
ÖKKEŞ İLE HÖSSÜK-5/Samet Erdoğdu
EM BI ZIMANÊ XWE KURD IN!/Lokman Polat
ÖKKEŞ İLE HÖSSÜK-4/Samet Erdoğdu

GAP, hedefler ve sonuçlar...

S. ÇİFTYÜREK

Bölge tarihi ve kültürel değerleriyle yok edilmede bir an olsun tereddüt etmeyecek olan aç gözlü sermayeye peşkeş çekiliyor. Kim bunu yapıyor? Şoven rejim ve gözü doymak bilmeyen sermaye el ele birlikte yapıyor.

Gazeteci ifadeye polisler eşliğinde çıkartılıyor

Çoban Ateşi

Sivil anayasanın tartışıldığı ortamda devrimci, ilerici, muhalif basına dönük baskılar artarak devam ediyor. Hükümetin hergün daha özgür, demokratik Türkiye kuracağız diye verdikleri beyanatlar havada kalıyor.

Şırnak’ta bir arının Tanrıya son duası

Metin AKTAŞ

Ah yaşamak ne kadar güzel! Cudi ne kadar güzel. Sağlıklıyken gökyüzünde kanat çırpıp uçarken nasıl olmuşta hayatın, Cudi’nin bu kadar güzel olduğunu anlayamamıştım?

Kafa karıştıran Ortadoğu ve Kürtler

Hurşit KAŞIKKIRMAZ

Son bir kaç haftadır Kürt sorunundan dolayı Türkiye’de Cumhuriyet tarihinin en geniş kapsamlı milliyetçi, şoven dalgası gelişti/geliştirildi.>>>

‘’ DÜZ OVADA’’ Kİ HEDEF PARTİ KÜRT KİMLİKLİ VEKİLLER

Veysel Çamlıbel

Şiddeti, şiddet yaratmadı mı? Şiddeti yaratan , sonra da onu kullanmaya çalışan, uluslar arası güçlerin sofrasına kadar taşıyan kim? Kaba inkar, imha politikaları değil mi terörü doğurtan ebe?

"Türk milleti adına" Çoban Ateşi Gazetesi toplatıldı

Çoban Ateşi

Çoban Ateşi Gazetesi'nin 40. sayısı "Türk milleti adına" el konularak toplatıldı. Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi ve 3. Sulh Ceza Mahkemesi'nin kararıyla gazetenin 40. sayısı toplatıldı.>>>
KOÇGİRİLİLER -3 / Ali Kendav
KOÇGİRİLİLER-2 / Ali KENDAV
DİYARBEKİR İZLENİMLERİ -1- / Rıdvan SESLİ
“Di xewnan de jî ez ê zimanê xwe winda nekim” / Xidir Ûso
Gelên di bin destan de mane, di serî de di warê karanîna ziman û çanda xwe de û piştre ji gelek mafên xwe yên civatî bêpar û bi şûnde mane. Lê çavsorîya mezin, ya herî kirêt û hovîtî ew e ku zimanê gelekî bête qedexekirin.
Li ser dîroka Kurdan / Receb Dildar
Metelokeke Kurdan heye wisa dibêje: “Havîn di ser kerengê re derbas bûye, gewde hişk bûye ji kokê qetîyaye… Jê pirsîne gotinê: Welatê te ku der e? Gotiye: Ba dizane.”
Koçgirililer-23 / Ali KENDAV
TÜRKİYE’DE KÜRDİSTAN KONFERANSI SONUÇ BİLİDİRİSİ
Konferansımız, hükümetin, tıkanan demokratik siyaset kanallarını açması, Kürtlerin ve farklı halkların meclis dahil demokratik siyaset zeminini kullanmaları önündeki tüm engelleri kaldırması gereğine işaret eder.
ÖKKEŞ İLE HÖSSÜK-3/Samet Erdoğdu
“Melek Tavus”un çocukları-2
Sonra Tanrı, göğe çıktı ve gökleri yoğunlaştırdı; ve onları, altlarına destek koymadan yerleştirdi, ve yeryüzünü her yanından çevirdi. Sonra ellerine kalemi aldı ve tüm yaratıklarının adlarının listesini çıkardı.
Şengal Katliamını Lanetliyoruz/KİLİS-MESOP
Dün Halepçe’de binlerce Kürt, bugün ise Şengal’de 700 Ezidi Kürt; bebek, çocuk, kadın, yaşlı ayrımı yapılmaksızın vahşice katledildi.

TEVKURD’UN TABAN BULMA ŞANSI VAR MI ?

Ali GÖKKAYA

Peki TEVKURD’un neyi başarmak istediği belli de, bu birlik hareketinin taban bulma şansı var mı? Ya da taban bulma süreci içinde önüne çıkacak rizikolar, açmazlar var mı türünden sorular bence önem taşıyor.

«Ulusal mücadelede yan yana gelme dönemi»

Sosyalist Mezopotamya/Fransa

Türk ordusunun Güney Kürdistan’a dönük gerçekleştirdiği sınır ötesi operasyona karşı ülke ve Avrupa çapında yapılan eylem ve mitinglerle protesto ediliyor.
BİR YİĞİT İSYANCI: BOZO ya da BOZAN AĞA-1 / Samet ERDOĞDU
Bozo'nun ''Pazarcık'taki Bozo Aşiretine mensup'' olduğu yanlış. Muhtemelen yazarın yararlandığı Osmanlı arşiv kaynağında öyle yazılmış ve yazar da bunu doğru kabul etmiş.
BOZO'NUN SON DİRENİŞİ VE ÖLÜMÜ -16 /Samet Erdoğdu
Kürdistan’da kolonyal yönetimin pekiştirilmesi: Umumi Müfettişlikler-3/Sait Çetinoğlu
Temele kadar inen asimilasyon-Koçgirililer-22 / Ali KENDAV
ÖKKEŞ İLE HÖSSÜK-2/Samet Erdoğdu
Türk güvenlik güçlerinin tutumu ve Türk Egemenlik Sistemi /Fuat Önen
Türk egemenlik sisteminin (TES) ülkemizdeki varlığı gayri-meşrudur. Kürt halkı kendi topraklarında kendi kendisini yönetme hak ve yeteneğine sahiptir. Bu hakkın gaspına dayalı TES'nin ülkemizdeki varlığı haksız ve gayri-meşrudur.
KERKÜK KONFERANSI’NIN DAVASI BAŞLIYOR…
Kerkük Konferansı Davası’nın 1. duruşması, Diyarbakır 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde, 13 Eylül 2007 tarihinde , saat 09. 50’de, yapılacaktır.

ÇOBAN ATEŞİ GAZETESİ’nin 32. sayısı toplatıldı

ÇOBAN ATEŞİ Haber Merkezi<

Çoban Ateşi Gazetesi’nin 32. sayısındaki Berkant Coşkun’un “Anne beni askere yollama” başlıklı makalesi halkı askerlikten soğutma gerekçesiyle toplatıldı

Jİ RAYA GİŞTÎ RE! Bombebarana Dewleta Tirk û Qetlîema Diyarbekîrê Tewan e!

TEVKURD

Dewletên dagirker ev demeke ku sirûşta Kurdîstana rengîn, çîya û gundên kurda kirne hedefên “kobayî” yên zindî. Şertên mêtingehkarîyê; bênasnameyî, asîmîlasyon, zulm û zordarîya sedan salan li alîyekî;>>>

TEVKURD ORTAMIN TOZU DUMANI İÇİNDE KAYBOLMAMALIDIR

M.YAŞAR

Sömürgeciler Kürtlere birleşmekten başka bir yol bırakmamıştır. Bu kuşatma ve dayatmalara karşı birleşik bir Kürt Cephesinden başka, hiçbir seçenek çözüm olamaz.
Sürgün bir ailenin dramı*-7 / Abu Sehmuz Demir
Kürdistan’da kolonyal yönetimin pekiştirilmesi: Umumi Müfettişlikler-2 / Sait Çetinoğlu
BOZO'NUN SON DİRENİŞİ VE ÖLÜMÜ -15 / Samet Erdoğdu
KÜRDİSTAN
* Kürtler Orta Doğunun en eski halklarındadırlar. Proto-Kurd İ.Ö 10.000 da, yukarı Mezopotamya, Zagros ve Toros dağlarında, Fırat ve Dicle nehirlerinin arasında ki bölgede yaşadılar.
Antep Çoban Ateşi gazetesi yayın hayatına başladı
ÇOBAN ATEŞİ; işçinin, aydının, öğrenci ve kadının birleşik irade ve enerjisinin ürünü olarak yaratılırsa amacına ulaşabilir. Amatörün yaratıcılığı, dinamizmi ancak o zaman beklenilenden öteye yeniyi üretebilir.
Ağırlaştırılmış müebbetle yargılanan Yetişgen 3 Eylül’de serbest bırakıldı
Yetişgen 21 gün sonra serbest. Gaziantep 1. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanan Yetişgen Gaziantep H Tipi Cezaevi’nde 21 gün tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı.
Batı Ege ve Dersim Asuwa Krallığı/Turabi Saltık
Dinsel inançları gereği onurlu Sakızlılar adada yetişen hiç bir şeyi yemediler. Bu gelenek üç bin yıldır evrimleşmiş haliyle devam ederek gelmektedir. Günümüzde Sakız adasında Sakız koyunlarının eti hala yenmemektedir.
“Melek Tavus”un çocukları -1-/yazı dizisi
Geçtiğimiz günlerde Musul’da Ezidi Kürtlere dönük gerçekleştirilen ve 500 Ezidi’nin hayıtına malolan bombalı saldırı sonucu Ezidiler dünya kamuoyunun gündemine oturmuştu.
Ocaklara aş yerine ateş düştü/Kıyasettin ASLAN
Büyük bir çoğunluğu Kürt olan mevsimlik tarım işçileri ırkçı- faşist yığınağın yoğun olduğu illerde şehir merkezlerine bazen alınmıyorlar ya da girişleri kontrollü bir şekilde yapılıyor.
Irak’ta 500 Ezidi Kürt’ün öldürülmesi kınandı
MESOP ve TOPLUM-DER temsilcileri, G.Kürdistan’daki Kürtlere yönelik yapılan bu alçakça saldırıyı nefretle kınayarak, olayda yakınlarını kaybeden acılı ailelere ve tüm Kürdistan halkına başsağlığı dileklerini sundular.
EZİDİLER / S. Çiftyürek
Ezidi halkı yeni bir katliama uğradı, ancak katliamı gerçekleştirenler kimliklerini gizliyorlar. Katliamın sorumlusu olarak El Kaide’nin isminin öne sürülmesi bir aldatmadır.
TEVKURD, ÖRGÜTLENMEYE HIZ VERİYOR
TEVKURD Yürütme Kurulu, 04. 11. 2007 tarihinde toplandı. Güncel sorunları ve Meclisin yürütmenin yapması için benimsediği konuları görüştü. Aşağıdaki görüş ve kararları kamuoyuna açıklamayı benimsedi.

Yetişgen hapis cezası ile yargılanıyor

Çoban Ateşi

Gazetemiz yazı işleri müdürü Yasin Yetişgen hakkında Antep 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret” ve “halkı askerlikten soğutma” suçundan dolayı dava açıldı.

Belgeleriyle ‘Kürdistan Yönetimi’ / Hasan FIRAT
Geçen sayımızda teknik sorundan dolayı yayınlayamadığımız belgeyi bu sayımızda, “Kürdistan Yönetimi” başlıklı oturumu, gazetemizde yayınlanan önceki iki makalemizi tamamlayacak şekilde yayınlıyoruz.
Kürdistan’da kolonyal yönetimin pekiştirilmesi: Umumi Müfettişlikler-1 / Sait Çetinoğlu
1. Jöntürk (İttihat ve Terakki) ile 2. Jöntürk (Kemalistler) arasında Kürdistan politikası yönünden bir fark yoktur. Buna Hamid’i de katmakta bir sakınca görmüyoruz.
1950’den önceki aşiret yapılanması - Koçgirililer-20/Ali Kendav
1925 Şehitlerinin anısına saygıyla
1925 ayaklanmasının bastırılmasından sonra idam edilen Kürt yurtseverleri, önder ve aydınları:
DİYARBAKIR’DA ŞENGAL KATLİAMI PROTESTOSU…
TEVKURD, Şengal Katliamı’ndan sonra, olaya ilişkin görüşlerini kamuoyu ile paylaştı.
ŞENGAL KATLİAMI, KÜRDİSTAN’I İNSANSIZLAŞTIRMA KONSEPTİ DOĞRULTUSUNDA GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR
TEVKURD, 22 Ağustos 2007 tarihinde Şengal Katliamını protesto etmek için, Diyarbakır’ın Ofis semtinde AZC Plaza’nın önünde açık alanda bir basın toplantısı gerçekleştirdi
BASINA VE KAMUOYUNA
Amaç: Halklar arası kökleri tarihe dayana din ve mezhep farklılıklarını kullanarak halkları birbirine kırdıran, böl- parçala- yönet emperyal siyasetin zeminini hazırlamaktır.
KÜRD AYDINLARINDAN İŞGAL SENARYOLARINA YANIT/SİNAN ÇİFTYÜREK
T.C nin olası bir Kürdistan’ın güneyinin işgali veya güneye müdahalesi durumunda Kuzey Kürtlerinin tavrı ne olmalıdır ve Kuzey Kürdleri bu konuda tavır belirleyecek örgütlülüğe sahip midir?
“Genel Tekrar” veya “ Sınır Berisi” Operasyon/ Fikret Başkaya
Eğer birşeyi, bir sorunu, bir sosyal olguyu, vb. adıyla çağırmaz, yalan söylerseniz, bir zaman sonra o yalan sizi rehin alır. Zira, ilk yalanı sürdürmek için her seferinde yeni yalanlar söylemek gerekecektir.

IRAK BAAS ÖRGÜTLERİ VE GÜNEY KÜRDİSTAN

Ferhat ÜÇOLUK

Devrimci Sosyalizm alternatif toplum projesidir. Egemen ulusun Sosyalistleri de, ezilen ulusun özgürlük hakkını meşru görür, ilkeli ve samimi yaklaşımıyla savunur. "Başka bir ulusu ezen ulus özgür değildir."

İnsanlık hiç bu kadar alçalmamıştı, Maraş’ta alçaldığı kadar

Çoban Ateşi

"Hastaneye getirilen ölülerden elli ikisini inceledim. Bunlardan üç tanesi sopayla öldürülmüş, diğer ölüler mermilerle... Yetmişlik yaşlıları, üç yaşında bebekleri vurmuşlardı."

Ölmek nasıl bir şey bilir misiniz?

Metin AKTAŞ

Lütfen artık ölümü alkışlamayın. Bırakın ölüm uzak gitsin topraklarımızdan. Artık Kürtlere ölümden başka seçenekler sunun! Yıllardır onları tehdit ediyorsunuz, bir kez de sevin.

ULUSAL MÜCADELE ANLAYIŞIMIZI...

Ozan FIRAT

Egemenlere karşı yeni bir ulusal değer anlayışı benimsenmeli ve tehditler, hakaretler yapılmamalı; siyasi iç çekişmeler üzerinde çok düşünülerek yapılmalıdır.

“Terör suçu” kapsamı içine alınan örgütsel döküman ve araçlar; KİTAP, DERGİ, BİLGİSAYAR!

Çoban Ateş

Antep TMŞ'nin ESP'ye yaptığı operasyon sunucunda polisin ‘suç’ unsuru olarak gördüğü örgütsel döküman ve araçlar görenleri şaşırtıyor. Yasak olmayan kitaplar suç delili gösterildi, 11 ESP'li tutuklandı.
WATEYA NEWROZA ÎSAL / Edîb POLAT
TBMM “Kürdistan Yönetimi” toplantısının arşivleri açılsın! / Hasan FIRAT
9 Şubat ve 11 Şubat tarihli 1. Meclis kayıtları artık sır değil. 10 Şubat tarihli toplantı kayıtları da devletin arşivlerindedir. Bu arşivlerin açıklanması gerekiyor.
Sürgün bir ailenin dramı* / Abu Sehmuz Demir
Koçgiri’de aydınların rolü - Koçgirililer-19/Ali Kendav
BOZO'NUN SON DİRENİŞİ VE ÖLÜMÜ -13 / Samet ERDOĞDU
Alevilikte - Kızılbaşlıkta Meydan (Cem evi)/ Turabi Saltık
BAŞLARKEN/Çoban Ateşi Gazetesi
Antep, Kuzey Mezopotamya’da önemli bir sanayi kentidir ve yine halklar mozağini barındırır. Rejimin şoven siyaseti aşılırsa; Antep’te Kürt halkının Türk, Arap, Çerkez, Ermeni halklarıyla kardeşçe yaşamasının zemini güçlüdür.
"MİLLİ YARAR SİYASETİ SAVAŞ DEMEKTİR"
Kapitalizm aşılmadan emperyalizm ve siyonizm kapıdan kovulur ama bacadan geri döner. Asya ve Afrika'da böyle oldu. Halkların özgür ve kardeşçe birliği için, kapitalizme hayır dememiz gerekiyor.
TKP neyi hedefliyor?
Ezilen ulusun komünitsleri olarak biz bölgemizde ve dünyada "milli yarar" siyaseti halklararası kin ve savaş üretir deyip karşı tutum geliştirirken, TKP'lilerin "yurtseverlik" üzerinden siyaset yapmalarını düşünmek ve sorgulamak gereki
CIVÎNA MECLÎSA TEVKURDÊ YA 2-EMÎN PÊK HAT…
Civîna Meclîsa TEVKURDê ya 2-emîn di 10-11. 08. 2007-an de pêk hat û li ser gelek mijarên siyasî û rêxistinî yên girîng rawestiya.
“Kürdler Türkmen, Kürd Alevileri de Ermeni kökenli”dir diyen Halaçoğlu’na, Beşikçi’den tepki
Bu konuyu tartışmaya hiç gerek yok. İki kere iki 5 eder mi? Halaçoğlu iki kere ikinin beş ettiğini söylüyor
TEVKURD İzmir Toplantısı
19.08.2007 Tarihinde Kaya Prestige Otel’de İzmir yerel birim toplantısı yapıldı. Toplantı 11.00’de Yerel birim komisyon üyesi Nursin KOTAN’ın açılış konuşmasıyla başladı.
Civîna Meclîsa TEVKURDê ya 2-emîn Pêk Hat…
Civîna Meclîsa TEVKURDê ya 2-emîn, di 11-12. 08. 2007, seet 10.30-yî de li Amedê hat bidarxistin. Endamên Meclîsê, Arîf Sevînç (ji bona ku nexweşbû), Alîşan Mercan, Sema Çetinkaya, Şêxmûs Ulek, Azîz Mehmud Ak, beşdarî civînê nebûn.
KÜRT ULUSAL BİRLİK HAREKETİ
Kürt Ulusal Birlik Hareketi (Tevgera Yekîtîya Neteweyî a Kurd-TEVKURD), Kürt özgürlük mücadelesinin mirasına sahip çıkar
DEVLETİN ÖNCELİKLİ TEHDİT ALGILAMASI SİYASAL İSLAM DEĞİL, KÜRT SORUNUDUR / Çoban Ateşi EDİTÖR
Kürt coğrafyasındaki başarısı nedeniyle Ordu AKP’ye müteşekkirdir. Kısacası; Kürt sorununda, AKP ile Ordu arasında çatışma değil tersine tam anlamıyla bir uyum vardır.
Antep'te "milli yarar" siyaseti ve halklar paneli
Çoban Ateşi gazetesi Antep’te 7.10.2007 tarihinde “Milli yarar” Siyaseti ve Halklar konulu panel düzenledi.350’den fazla dinleyicinin olduğu panele konuşmacılar Fikret Başkaya, Temel Demirer ve Sinan Çiftyürek.
Sizi sevmeyeceğiz ama burayı da terketmeyeceğiz!/Yasin YETİŞGEN
Biz bu ülkeyi seveceğiz, bu coğrafyayı sevceğiz, bu coğrafyadaki halkları seveceğiz. Sevmeyeceğimiz tek şey sizin faşizan ideolojiniz ve anlayışınızdır. Sizi sevmeyeceğiz ama terketmeyeceğiz de.
Tam da Türkiye’ye has bir dava!/ÇOBAN ATEŞİ
Aynı iddia makamı; yani aynı Cumhuriyet savcısının imzasını taşıyan iki belgede aynı “suç” delillerine dayanmanın ötesinde kelimesi kelimesine aynısı tekrarlanan iddialara dayanarak benim hakkımda iki ayrı ceza talep ediliyor.
Bir 301’de Kilis’ten/ÇOBAN ATEŞİ KİLİS
Son aylarda muhalif sendikacılara, gazetecilere, aydınlara, insan hakları savunucularına yönelik çeşitli bahanelerle soruşturmalar ve davalar da büyük artışlar görülmektedir.

KURTLAR VADİSİNDE KÜRTLER

Abu Şehmuz Demir

Türkiye’de estirilen histerik sürecin dilini iyi kullanan ve dünyanın hiçbir yerinde, Türk generalleri kadar, bu denli iç siyasete müdahale eden bir kurum yok gibi.

EMSAL OLABİLECEK BİR KARAR

Çoban Ateşi

Antep'te düzenlenen "Milli yarar" siyaseti ve halklar panelindeki konuşmacılar Temil Demirer ve Sinan Çiftyürek aleyhinde başlatılan soruşturmada “kovuşturmaya yer olmadığı”na karar verildi.

MESOP'TAN BİLDİRİ VE AFİŞ ÇALIŞMASI

Çoban Ateşi

Mezopotamya Sosyalist Partisi (MESOP) Girişimi gençleri İzmir, Antep ve Diyarbakır’da afiş ve bildiri çalışması yaptılar. Yaptıkları afiş çalışmasıyla işçi ve emkçi insanları 1 Mayıs alanlarına çağırdılar.

GÜNEŞ SİZİ YAKACAK!

Çoban Ateşi

Antep'in Güneş Mahallesi’nde elektrik, yol, su, kanalizasyon yok! Bu kenti yönettiklerini zannedenler nerede? Mahalleli; “Dilekçe, ihbar, imza kampanyaları ve ikili görüşmeler sonuçsuz kaldı. Son çare isyan!”
Mehabad Cumhuriyeti, Barzaniler ve Sovyetler Birliği / S. Çiftyürek
Mehabad Cumhuriyeti’nin yıkılmasından SSCB sorumlu tutulamaz. Esas sorumlular “yeni cumhuriyetin düşmanları özellikle Batılı müttefikler” ve onların desteğini arkasına alan Türkiye, Irak ve elbette İran’dır.
‘İngilizlerle işbirliği’ yalanı - Koçgirililer-18 / Ali Kendav
Sürgün bir ailenin dramı-4 / Abu Sehmuz Demir
Kürt ve Kürdistan Sorunu*-6 / Sait Çetinoğlu
BOZO'NUN SON DİRENİŞİ VE ÖLÜMÜ -12 / Samet ERDOĞDU
Sosyalist Mezopotamya© 2006