Baglanti   Subelerimiz  
Sayı: 30
  Ana Sayfa    Köşe Yazıları     Yazarlar     Arşiv  

EDİTÖR
DÜNYA
İŞÇİ SINIFI
KÜRDİSTAN
KÜLTÜR-SANAT
BİYOGRAFİ
RÖPORTAJ
GÜN YAYINCILIK
POLİTİKA
ÖSP


Bilgilendirme


Links


Belge
Ortadoğu’da yeni egemenlik hesapları / S. Çiftyürek
İsrail ile Türkiye arasında bir süredir devam eden gerilimi, ne İsrail ne Türkiye ne de Batılı müttefikleri uzun süre taşıyamazlardı. Yangın diplomasisi, aralarındaki siyasi gerginliği aşmada ellerini güçlendirdi.
İsviçre’de göçmen olmak/Mustafa AK
Göçmenlerin sorunları, yerleştikleri ülkelerde farklı olmalarından kaynaklanıyor. Bu farklılık kuşaklar boyu ortadan kalkmaz. Onların ekonomik ve sosyal problemlerle kuşatmaya alınması sorunları gideremez.
Bölgenin siyasi dengesi hızla yer değiştiriyor/Abdullah DERELİ
Avrupa öğrenci gençliği ayakta / Hurşit KAŞIKKIRMAZ
Geçen haftalarda İngiltere’de öğrenci harçlarının 3 bin sterlinden 9 bin sterline çıkarılmasına karşı başta yükseköğretim kurumları olmak üzere ülkede hemen hemen bütün okullarda protesto eylemleri yapıldı.
Arap baharı ve siyasi iklimi ısınan Suriye/Abdullah DERELİ
Ortadoğu’ya yeni dizayn ve Arap dünyasındaki isyan rüzgarları-3/Sait Çetinoğlu
Anglosaksonların yeni Ortadoğu açmazı/Abdullah DERELİ
Ortadoğu’ya yeni dizayn ve Arap dünyasındaki isyan rüzgarları-2/ Sait Çetinoğlu
Modern dünya Afrika’ya dönük sağır, kör ve dilsiz-2/S. ÇİFTYÜREK
Afrika'nın ağır bedeller ödeyerek 20. yüzyılda gerçekleştirdiği siyasal bağımsızlık, nihai olarak Afrika halklarının kurtuluşunu getirmedi/getiremezdi de. Bu tarihsel görev 21. yüzyıl toplumsal devrimlerine kaldı.
Güney Sudan’ın ayrılması gündemde / Abdullah DERELİ
ABD’nin Sudan’a olan ilgisi yeni değil. Eski Dışişleri Bakanı Albright döneminde Pentagon’nun Afrika kıtasına ilişkin staretejik hedefleri arasında Sudan’ı küçültme ve Güney’i askeri bir üs olarak kullanmak da

DÜNYADA AÇLIK SORUNU HIZLA BÜYÜYOR

Çoban Ateşi

Giderek dünyanın her ülke ve kıtasında , işçi ve emekçiler, yoksul halklar “pirinç, mısır ve buğday” yani ekmek için ayaklanıyorlar. Öyle ki, açlık krizi, dünyadaki toplumsal hareketlerde yeni bir sayfa açacağa benziyor.
Arap rejimleri çöküyor, alternatif ise henüz flu… / Abdullah DERELİ

ARJANTİN: DÜN, BUGÜN, YARIN*

SİBEL ÖZBUDUN

“Plazo de Mayo’yu dolduran insanlar ellerindeki çatal ve bıçakları tencere ve tavalara vuruyor, başkanın talimatlarına sözsüz ama patırtılı bir reddiyeyi dile getiriyorlardı...“
Kapıdaki yeni kriz / S. Çiftyürek
Ekonominin küresel çapta Kuzey’den Güney’e kaydığı gerçeği bugün artık daha belirgin hale geldi. Halen “Bağımsız Türkiye!” diye bağıran ulusçu Türkiye devrimci hareketinin nasıl ofsayta düştüğünü izleyeceğiz...
İsrail’in kanlı mesajı / Abu Şehmuz Demir
Arap liderliğine soyunmaya çalışan Türkiye, iki yıl önce başlattığı ve realist olmayan yöntemlerle mazlum Filistin halkının acılarının üzerine şekillendirdiği Ortadoğu’ya giriş şovunu yüzüne gözüne bulaştırdı.
Bölgesel barış bölgesel intifadayla mümkün / Abdullah DERELİ
Geçmişiyle yüzleşmeyen ülke: İsrail / Hüseyin Habip Taşkın
Hakları koruma telaşı ve Fransa’da genel grevler / Hurşit KAŞIKKIRMAZ
Fransa’da emeklilik yaşının 2018 yılına kadar 60’tan 62’ye, 2023’e kadar da 65’ten 67’ye çıkarılmasına karşı gerçekleştirilen 5. genel greve yaklaşık 4 milyon emekçi katıldı.
Kapıdaki yeni kriz / S. Çiftyürek
Ekonominin ağırlık merkezinin Kuzey’den Güney’e kaydığı gerçeği bugün artık daha belirgin hale geldi. Halen “Bağımsız Türkiye!” diye bağıran ulusçu Türkiye devrimci hareketinin nasıl ofsayta düştüğünü izleyeceğiz...
SURİYE’DEKİ GERİLİM HAMA’NIN RÖVANŞI / Abdullah Dereli
Arap devrimlerinin en kanlı karesi Libya, nereye?/Abdullah Dereli
ORTADOĞU VE ARAP COĞRAFYASINDA YENİ DÖNEM/Abu Şehmuz Demir
Türkiye-İsrail barışı yakın! / Abdullah DERELİ
Kapitalizmin derinleşen krizi ve Libya işgali / Hasan FIRAT
Komünistler, Kaddafi rejimiyle aralarına gerekli mesafenin sınırını bilirler. Kaddafi’nin 69’daki ‘anti-emperyalistliği’ dahil savunulacak bir yanı yok. Ve Libya’da halkın geleceği, tabii ki Kaddafi’ye bı
‘Demokrasi’ saldırısı / Ferhat BARAN
Hiç kuşkusuz Libya’da daha insani ve demokratik bir düzenden yanayız, ama iç savaş yaşayan bir ülkenin ele geçirilmesine de karşıyız. Dünyanın ezilenleri olarak, en az ezenler kadar kendi tercihlerimiz doğrultusunda çalışmalıyız.

KÖYLÜLÜĞE ELVEDA MI, KÖYLÜLERİN DÖNÜŞÜ MÜ?[1]

GUSTAVO ESTEVA ve DOSTLARI

Meksikalı besin üreticileri uluslararası piyasaların şok dalgalarına açık hâldeler ve hükümet yerel tarımı koruyan tüm setleri yok etmek için elinden geleni yapıyor.
Ortadoğu ‘barış maratonu’nda fiyasko / Abdullah DERELİ
Evet, Filistin sorunu tıkanmıştır; silahlı mücadele dahil intifada ve hatta intihar eylemleri bile gündeme gelebilir. Ancak haklılığını kanıtlama ve insanlığa sesleniş amacı güden sansasyonel eylemlere Filistinlilerin ihtiyacı yok.
Ortadoğu’yu sarmalayan fırtına kendi dinamiğinden doğdu / Abdullah DERELİ
Yoksul, yerli ve kadın olmak (EZLN örneği)-2 / Sibel ÖZBUDUN
Yoksul, yerli ve kadın olmak (EZLN örneği)-1 / Sibel ÖZBUDUN
Chiapas’ın yerli kadınlarının, Komutan Esther’in 28 Mart 2001 günü Meksika Kongresi’nde yaptığı tarihsel konuşmaya dek uzanan serüveni, kadınların kurtuluş mücadelesi açısından çarpıcıdır.
Ayaklanma dengeyi ezilenler lehine bozdu / Hasan FIRAT
Kitleler ‘Milli Güvenlik Devleti’nin ilgasını temel ve yakıcı talepleri haline getirdi. Mübarek rejiminin asıl aktörlerinin yargılanması,el koydukları mallarının geri alınması talepleri devrimin sınıf kuvvetinin kanıtıdır.
Arap coğrafyasında değişim rüzgarı/Abu Şehmuz Demir

BATI’DAN DOĞU’YA EKONOMİNİN AĞIRLIK MERKEZİ

S. ÇİFTYÜREK

ABD’yi dünya ekonomisinin lokomotifi olmaktan çıkarmaya aday ülkeler, dünyada yeni bir uygarlık yolunda sosyalizmi temsil etmiyorlar. ABD ve AB’nin kalkınmacı ekonomi ve tüketim kültürü politikası yolunda ilerliyorlar.
Avrupa’da ırkçılık neden gelişiyor? / Hurşit KAŞIKKIRMAZ
Avrupa’da son 10-15 yıldır küçümsenmeyecek derecede yabancı düşmanlığı yapılıyor. Eğer böyle devam ederse önümüzdeki yıllarda bu sorun daha büyük boyutlara ulaşacak.
ORTADOĞU’DA HAVALAR TOZ DUMAN / Abu Şehmuz Demir
Yani İran’a yapılacak bir saldırıda, saldırıyı yapan ve saldırıya katılan güç ve güçlerin bırakın Ortadoğu’yu dünyanın bir çok yerinde kendi vatandaşlarının huzur içinde olamayacaklarını hesap etmeleri gerekiyor.

İSRAİL YENİ SALDIRILARA HAZIRLANIYOR

Abu Şehmuz DEMİR

İsrail’in havadan attığı serseri bombalara yönelik, El-Cezire ekranına yansıyan Filistinli yaşlı bir kadın kollarını açarak, “Ey tanrı neredesin Yahudi zulmünü neden görmüyorsun” diyerek Tanrıya sitem ediyordu.
YUNANİSTAN’DA KRİZE İSYAN! / S.Çiftyürek
Yunanistan’da mevcut krizin nedeninin Yunan halkının “savurganlığı” olduğu yolundaki iddialar doğru değil. Alman ve Fransız bankalarının alacakları zaten krizin kaynağını bir yanıyla izah ediyor.
ETA’NIN ATEŞKESİ VE BASK ÜLKESİ / Hurşit KAŞIKKIRMAZ
BİR “YENİDEN DOĞUŞ” ÖYKÜSÜ: LATİN AMERİKA YERLİLERİ / Sibel Özbudun
“Bize tarih olarak yeni bir yalan yutturulmaya çalışılıyor. Umudun yenildiği yalanı, saygınlığın yenildiği yalanı, insanlığın yenildiği yalanı… İnsanlığın yerine bize borsa endekslerini sunuyorlar.
ARTIK ‘PİS ARAP’ DİYEMEZSİNİZ! / Abdullah DERELİ
MISIR; DEVRİM SÜRÜYOR.../ Hasan FIRAT
TUNUS’TAN MISIR’A İSYANIN ÖĞRETTİĞİ[*] -3
ETA’nın yeni dönemi/Hurşit KAŞIKKIRMAZ
ORTADOĞU GİRDABINDA KÜRTLER/Abu Şehmuz Demir

KARA TENİN ÇİLESİ

Hüseyin Habip TAŞKIN

Acı ve utanç tablosunda kara tenli kadınların tecavüze uğramaları da vardı. Bulundukları ülkelerde hep küçümsenerek sıradan insan muamalesi gördüler. Onlar ten renginden dolayı aşağılandılar.
TUNUS’TAN MISIR’A İSYANIN ÖĞRETTİĞİ[*]-2 / Temel DEMİRER
AFRİKA....! GÖNÜLDEN DE, GÖZDEN DE UZAK TUTULAN AFRİKA! -1- S.Çiftyürek/ÇOBAN ATESİ
Her savaşta kadın ve çocuklar tecavüze uğrar, fakat Afrika'da kadın ve çocuklara tecavüz bir savaş aracı olarak kullanılıyor. Ki bu HIV virüsünün yayılmasını hızlandırıyor.

TANRI SUSKUN

Abu Şehmuz DEMİR

ABD ve müttefiklerinin Afganistan’da, Irak’ta Filistin’de Lübnan’da ve Kürdistan coğrafyasına yönelik sürdürdükleri vahşi zulüm ve cani yöntemlere yönelik, Tanrı Ortadoğu’da adeta inzivaya çekilmiş!
Ortadoğu’da yeniden savaş mı? / S. Çiftyürek
Sıkışan İsrail, adeta bela ararcasına yüzleştiği krizi savaşla aşma taktiğine yine sarılmış gözüküyor. Emperyalist güçler ve bölgedeki vurucu kolu İsrail Siyonizmi bölge siyasetinden dışlanmadan bölgede barış hayaldir.
Irak’ta geciken hükümet ve Kürtler / Abu Şehmuz Demir
DEVRİM ÖLDÜ!.. YAŞASIN DEVRİM!.. / Hasan Fırat
AVRUPANIN TERÖR HİSTERİSİ /Ferhad Dicle
Eğer Alman Federal Anayasa mahkemesi 10 Ekim’de hükümetin isteği doğrultusunda bir karar verirse, insanların özel bilgisayarından tutunda bir çok alanda gözetlenmiş denetlenmiş olacaktır.
TÜRKLER HAK İSTİYOR; YA KÜRTLER? / Hurşit KAŞIKKIRMAZ
Bizler; Türk, Kürt, Arap, Afrikalı vs. ayrımı yapmadan Avrupa`da yaşayan bütün uluslardan göçmenlerin demokratik, ekonomik ve kültürel haklarının savunulması ve bu haklar için mücadele edilmesi gerektiğine inanıyoruz
ARJANTİN’İN UNUTULMUŞ HALKI*/ANN SCHOLL-FACUNDO ARRİZABALAGA ////Çeviri;Sibel ÖZBUDUN
Irkçılık, Avrupa felsefesinin ve Avrupa dünya görüşünün derinliklerinde yatar. Voltaire Amerika’da tembel ve aptal yerlilerin yaşadığını söylüyordu.
Emperyalizm, Siyonizm ve Ortadoğu - Abu Şehmuz Demir / YENİ KİTAP
Savaş denilen lanetli kavram Ortadoğu halklarının kaderi değildir ve olamaz. Onun yaratıcıları, bölgenin gerici devletleri, uluslararası emperyalist merkezler ve şoven rejimlerin izlediği siyasettir.
ARILARI DA ÖLDÜRÜYORLAR / Abu Şehmuz Demir
Ne istediğini bilmeye doğru / Ferhat BARAN
Mısır’da olanlar, Arap aleminin gelecekte alacağı biçimin ne yönde seyredeceğini belirliyor. Uluslararası güçler, başka ülkelerde kitlesel kalkışmalara fırsat vermeden, Mısır’da mücadeleyi sonuçlandırmaya çalışıyorlar.
Bir, iki, üç, daha fazla Tunus! Ancak… / S.Çiftyürek
Sırası gelen Mısır diktatörü olunca hesaplar değişiyor, bölgesel, küresel denklemler devreye giriyor. Mısır’daki her değişim kendisiyle sınırlı kalmayıp, başta İsrail olmak üzere bölgesini ve hatta küreyi etkileyecek nitelikte.
Mahmut Abbas ve Halit Meşal nereye koşuyor/Abdullah Dereli
İsrail’de halk sosyal adalet istiyor/Hurşit Kaşıkkırmaz

İRAN VE YAPTIRIMLAR

Abu Şehmuz DEMİR

Petrol sektöründe yaşanan bu olumsuz dramatik hava eğer devam ederse, başta dünya ekonomisini etkileyeceği gibi, ABD ekonomisini de 1929’larda olduğu gibi bir krizle karşı karşıya bırakabilir.

PAKİSTAN’DA YAŞANAN SORUNLARIN KAYNAĞI

S. ÇİFTYÜREK

Ertelendi ama seçimlerin Pakistan’a siyasal istikrar getireceği meçhul. Çünkü Pakistanın siyasetinde etkili olan güçler elbette dış güçler istikrar yerine istikrarsızlığı yönetmeyi çıkarlarına daha uygun görüyorlar.

BUSH ORTADOĞU`DA NE ARIYOR!

Hurşit Kaşıkkırmaz

Bush ve ekibi iktidara geldiğinde 7-8 ülkeyi şer eksenindeki ülkeler olarak nitelendirdi ve bu ülkelere karşı açık tavır aldı. Gelinen aşamada bu şer eksenindeki ülkelerden sadece İran hedeftedir.
Arap rejimlerinin Tunus korkusu / S. Çiftyürek
Tunus’ta halkın “oyun bitti” vurgusu Bin Ali için geçerli, ama rejimi ve Tunus kapitalist düzeni için değil! Tunus’ta bir halk ayaklanması gerçekleşti ve başkan ülkeden kaçtı, ama dikta rejimi yerli yerinde duruyor.
TÜRK DİLOMASİSİNİN ÇÖKÜŞÜ-ARAP BAHARININ YÜKSELİŞİ/Abdullah Dereli
AKP iktidarı nahif diplomasisiyle bölge çapındaki karmaşa içinde denge kurmakta zorlanıyor. Siyasetin skalasını kısa vadeli çıkarlara uygun ayarlamaya çalışıyor.
Libya’da Kaddafi’nin sonu!/Hurşit KAŞIKKIRMAZ

Gürcistan Nereye Gidiyor?!

Berkant COŞKUN-İSVİÇRE

“Gürcistan Nereye Gidiyor ?” Muhalefete kulaklarını tıkamakla dikkatleri üstüne çeken Gürcistan devlet başkanı Mihail Saakaşvili’nin erken seçim kararına evet demesi Rusya’nın zaferi olarak değerlendirilebilir.

Neo-liberal muhafazakarlık örneği ya da ufak tefek bir arrivist: Sarkozy!

Temel DEMİRER

Evet sağcılaşmış “sol” salaklık Sarkozy’inin yaratılmasına katkıda bulundu. Sarkozy’den kurtulmak ise, solun salaklığını aşmasıyla mümkün olacaktır...

ANNAPOLİS “BARIŞ” KONFERANSI NEYİ ÇÖZECEK

Abdullah DERELİ

BM kararıyla İsrail devletinin kurulduğu ilan edildiğinde, ABD Başkanı Harry Truman İsrail’i tanıma metnini okurken yahudi kelimesini kaldırıp İsrail kelimesini muhafaza etmişti.

BARBARLARI BEKLERKEN

Abu Şehmuz DEMİR

Mısır’da yaşamış Yunan şair Konstantin Kavafis’in “Barbarları beklerken” adlı şiirinde olduğu gibi, barbarların nerde ve ne zaman bölgeye yönelik, tehdit edici vahşi uygulamalarının zorba misafirlikleri revaçta.
Davos da krize derman bulamadı / S. Çiftyürek
Davos’ta sermaye temsilcilerinin bulduğu çözüm: Bu borçlar ancak halka yeni vergiler ve yükler getirilerek ödenebilir! İşte sermaye ve temsilcilerinin bulduğu alışılagelmiş çözüm!
Makul çözüm / Ferhat BARAN
Pek parlak bir örnek olarak algılanmasa da, uluslararası sermayenin büyük etkisi ve tazyiki altında gerçekleşiyor olsa da, Sudan’da gerçekleşen çözüm “makul çözüm”dür.
SANDİNİST NİKARAGUA’DA ORTEGA TRAJEDİSİ / TEMEL DEMİRER
Latin Amerika’da sol kuşağın yükselişe geçmesinin ardında, ABD ve ona bağlı kurumların kıtayı 1970 ve 1980’lerde bir “neo-liberal ekonomi laboratuvarı” olarak kullanması yatıyor.
‘YÜKSELEN GÜÇ’: HİNDİSTAN / TEMEL DEMİRER
Hint burjuvazisi milyonların yoksulluğunu paraya çevirmenin hesaplarını yaparken, hayatta kalma savaşı veren 450 milyon yoksulun payına ne yazık ki koca bir hiçten başkası düşmüyor.
Irak seçimlerinde bölge devletlerinin rolü / Abu Şehmuz Demir

Kayıp ülke Lazistan

Berkant COŞKUN

Mevcut rejim tarafından ulusal değerleri ayaklar altına alınan Laz halkının yaşam biçimi, kültürel değerleri dahi Türk mizah anlayışı adı altında küçümseniyor, eğlence konusu haline getiriliyor.

ULUSLARARASI İLİŞKİLERDE “YENİ” GERİLİMLER VE RUSYA

Temel DEMİRER

Putin devasa adımını attı. Yani bütün Kremlin muhalifleri seçimdeki en büyük adaletsizliğin Putin olduğunu düşünüyor.
Asrın trajedisi Filistin’de neler oluyor? / Abdullah DERELİ
GERSTÊRK LI KU, GOLA MONO LI KU?/Edîb POLAT
Dunya li bendê bû ku li gor daxuyaniyê derheqa candarên li gerstêrkan bûnewerek balkêş hatibe dîtin. Lê digel ku berê herkesî li ezmên bû, daxuyanîya kufşa bakterîyek ji ser erdê fûriya!
İnkarcı ve Katliamcı Faşist Düzenden Ve Onun Karanlık Kanlı Çetelerinden Hesap sormak İçin HRANT DİNK’i Sahiplenelim!
Özgürlüğü, barışı, halklararası demokratik kardeşliği kendine yaşam felsefesi edinmiş bir aydının, elbette kanlı faşist çetelerden başka düşmanı olamaz! Bu anlamda pekte tetiği kimin çektiği önemli değil.
Neden Demokratische Migranten Für Solidaritat –Worms?
İnisiyatifimiz, dünya çapında gelişen ırkçı ve dini gericilik başta olmak üzere, her türden gericiliğe karşı, Worms ve çevresinde bulunan ilerici sol demokrat Göçmenlerin birlikteliğini güçlendirmek için bu uğurda mücadele eder.

“TERÖRE KARŞI SAVAŞ”IN HEDEFİNDE YERLİ HALKLAR VAR*/GUSTAVO GONZÁLEZ

Çeviri: SİBEL ÖZBUDUN

Şili’de 15.2 milyonluk nüfusun yüzde 6.4’ü kendini altı yerli etnik gruptan birinin üyesi olarak tanımlamaktadır; başka tahminler ise bu oranı yüzde 10 dolaylarında hesaplamaktadır.

İÇ SAVAŞIN KOLLARINDAKİ FİLİSTİN VE SİYONİZM

Temel DEMİRER

İsrail, Filistinlilere uygulanan şiddeti meşrulaştırmak için onları insandışılaştırıp adeta bir “terörist halk” olarak algılatmaya çabalıyor.

BOLİVYA’DA MARKSİZM VE YERLİLİK: BİR DİYALOG VE ÇATIŞMA DİYALEKTİĞİ*ÁLVARO GARCÍA LİNER

Çeviri: Sibel ÖZBUDUN<

Yerli halkın çok ilkel bir okuması; ve böylelikle işçi kesimleriyle daha sıkı bağlantılı bir Marksizm adına yerlilerle Marksistler arasındaki, çok güzel, çok verimli bir ilişkiyi koparttı.
KASAP ŞARON’UN HAYALİ REVAÇTA
Abu Şehmuz Demir

Filistin’deki gelişen son sürecin etkileri bölgeye yönelik kimi dayatmaların yanı sıra, yeni bir çalkantının da yeni bir evreye devrilmesi anlamına geliyor.
SAVAŞTAN GIDASINI ALAN TÜCCARLAR/Abu Şehmuz Demir
Irak’taki serseri terör Şatt ül-Arap’tan Bağdat’ı aşarak bereketli Mezopotamya topraklarının kadim Kürt kentlerinden Kerkük, Erbil, Musul vs gibi yerlerde yönünü arayarak, günlük hayatta zemin bulmaya çalışıyor
KAPİTALİZM İNSANI İNTİHARA YÖNELTİYOR! / Hurşit Kaşıkkırmaz
Bu gün dünyada her yıl resmi rakamlara göre 800 bin kişi, gayrı resmi rakamlara göre ise ortalama 1 milyon insan intihar ediyor.
TOPRAK ANAYA ÖZGÜRLÜK! KOLOMBİYA’DA TOPRAK MÜCADELESİ*/ HECTOR MONDRAGON / Türkçesi: Sibel ÖZBUDUN
Hükümet Toprak Ana’nın kurtuluşunun yaygınlaşmasından korkuyor; bu nedenle, 8 Kasım akşamı El Japio’yu işgal eden Nasalara panzerler, polis ekipleri ve ateşli silahlarla saldırdı. Mücadeleyi ezmek istiyorlar;
PAKİSTAN “YEŞİL KUŞAK” İLE AVRASYA STRATEJİSİNİN KISKACINDA! / S. ÇİFTYÜREK
Birçok ülke gibi Pakistan da kendisi olamıyor; yani kendi tarihini kendisi belirleyemiyor. Emperyalizmden bağımsız bir siyasal hat oluşturamaması, mevcut sorunların ana nedenidir.
ORTADOĞU`YA KÖR TERÖR HAKİM! / Hurşit KAŞIKKIRMAZ
Acı bir gerçektir ama yıllardır düşmana ve düşmanlara karşı savaşıyorum diyen ülke ve örgütlerin hiçbiri hedefine ulaşmamıştır. Tam tersine sorunlar bölgede büyüyor/büyütülüyor.
RAHİPLER İSYANDA / ÇOBAN ATEŞİ
Hangi nedenle olursa olsun askeri rejim kabul edilemez. Fakat askeri rejime karşı gelişen halk muhalefetlerinin emperyal çıkarlar doğrultusunda kullandığının onlarca örneği bulunan emperyalist oyunlar da gözardı edilemez.
AVRASYA ÜZERİNE KAVGALAR KIZIŞIYOR / Abu Şehmuz Demir
ABD, gelecekte yaşanacak facialar için Ortadoğu’daki müttefikleriyle siyasal bütünlüğü sağlamanın zeminlerini sağlamlaştırırken, siyasal amaçları doğrultusunda bölgeyi çalkantılı ve kaotik bir sürece çekiyor.
Kore’de barış çanları çalıyor/Hurşit KAŞIKKIRMAZ/İsviçre
54 yıldan sonra Kuzey Kore (sosyalist) Güney Kore (kapitalist) arasında yapılan görüşmeler sonucunda Kore Yarımadası’nda barış çanları çalmaya başladı.

KAPİTALİZM VAHŞETTİR[1] / HUGO CHÁVEZ

Çeviri: SİBEL ÖZBUDUN

Henüz zaferi ilan etmiyoruz, ama gerçeklik sürecin süregittiğini gösteriyor, ama onu her gün beslemeliyiz. Erkek ve kadın yoldaşlarıma her gün bunu va’zediyorum.

YOKSULLARDAN YANA TERCİH AÇISINDAN İMANIN SİYASAL BOYUTU BAŞPİSKOPOS OSCAR ROMERO

Türkçesi: Sibel ÖZBUDUN

Kilisenin en önde gelen temsilcilerinin başına bunlar gelebiliyorsa, sıradan Hıristiyanlara, campesino’lara, kateşistlere, laik görevlilere, ve kilise taban cemaatlerine neler olduğunu varın siz tahmin edin.

Toprak, insan ve tarım

S. ÇİFTYÜREK

Kapitalist özel mülkiyet düzeni aşılmadan, teknolojik girdilerin sağladığı üretim bolluğuna rağmen, yoksulluk ve açlığın büyümesi çelişkisi aşılamaz.

ANNAPOLİS, KÜRDİSTAN VE ORTADOĞU

Abu Şehmuz DEMİR

İsrail, Filistin topraklarında sürdürdüğü istimlak ve işgal alanlarını genişlettiği gibi, Filistin coğrafyasından öte bir yayılmacılığın emellerini sürdürüyor.
‘Demokrasiye son, yaşasın savaş!’ mı? / Abdullah DERELİ
İran’ı yalnızlaştırma politik kasırgası bütün planları beraberinde sürükleyebilir. Ayrıca ABD ve İsrail gibi devletler sorunlarını her zaman kaba kuvvete dayandırarak çözmeyi ilke edinmişlerdir.
Türkiye-İsrail barışı ve umutsuz BOP / Abdullah DERELİ
ABD’nin 2008’den beri yaşamakta olduğu mali krizin derin gediklerine eş zamanlı olarak Ortadoğu ve Kafkaslardaki hezimeti göz önüne alındığında, İsrail-Türkiye barışına daha bir ihtiyaç duyduğu rahatlıkla anlaşılır.
Ortadoğu’ya yeni dizayn ve Arap dünyasındaki isyan rüzgarları-6/Sait Çetinoğlu
FETİH-HAMAS barışı İsrail’i müzakereye zorlayabilir/Abdullah DERELİ
Arap baharı Fas Krallığı’nı sarsıyor/Hurşit Kaşıkkırmaz
Ortadoğu’ya yeni dizayn ve Arap dünyasındaki isyan rüzgarları-5 / Sait Çetinoğlu
Sosyalist Mezopotamya© 2006