Baglanti   Subelerimiz  
Sayı: 30
  Ana Sayfa    Köşe Yazıları     Yazarlar     Arşiv  

EDİTÖR
DÜNYA
İŞÇİ SINIFI
KÜRDİSTAN
KÜLTÜR-SANAT
BİYOGRAFİ
RÖPORTAJ
GÜN YAYINCILIK
POLİTİKA
ÖSP


Bilgilendirme


Links


Belge
DEVLETLER DÜŞMANSIZ EDEMEZ, BARIŞI ANCAK HALKLAR SAĞLAYABİLİR / VEYSEL ÇAMLIBEL
Kimse, barışı, huzuru, kardeşçe yaşamayı kolay kazanılır, hemen yakın bir zamanda ulaşılır sanmasın. Halklar ‘bellini doğrultmadan’, hak hukuk insanlarca bilinmeden/tanınmadan, bu iş düze çıkmaz.
1.500.001’İNCİ AHBARİK: HRANT! / Sibel Özbudun/Temel Demirer
Nereye gideceğimizi bilmeden... Yürüyeceğiz, yürüdükleri yollardan... Duyarak çileyi, yaşayarak ızdırabı,” diye ifade ettiği gerçeğe sırt dönmeden, hep birlikte haykıralım: Ne mutlu ben de Ahbarik’im diyene...
Wikileaks: Yeni bir dünya mı? / Ferhat BARAN
Wikileaks ifşaatı gerçekten yeni bir dünya mı vaat ediyor? Kimileri bu konuda oldukça umutlu. Yalnız bu ‘yeni dünya’yı kimin kuracağı merak konusudur. Mesela şu ‘iyi komşuluk ilişkileri’ yalanı…
Kadın özgürlüğü ya da kadınla vurmak / Nejdet UYGUN
Tarihten beri iktidar savaşları çoğu kez “kadınla vurmak” üzerinden biçimlenmiştir. Son dönemde KESK’te bahis konusu edilen taciz olayı da özünden uzaklaştırılıp politik hesapların mevzi savaşına dönüştürülmüştür.
Belgeler açıkta da, bize düşen ne?/Haysam ALİ
Gökyüzünde kan kokusu var / Hüseyin Habip Taşkın
“ÖLMEDİLER… KALKIK YUMRUKLARI…” HÂLÂ VE HER ZAMAN!/TEMEL DEMİRER
Bizi yakanlardan; hem “suçsuz” olduklarını söyleyip hem de mahkemede “Dinsizlere ölüm” sloganı atan 106 sanıktan yalnızca 38’i cezalandırıldı. Oysa bu kanlı olaya binlerce kişi örgütlü olarak katıldı.
Yolun sonu mu?/Ferhat BARAN
Ortada henüz bir anlaşma yok ve olması da bir hayli zaman alacak. Taraflar, kendi tezlerinin gerçekleşeceği sınırların belirlenmesi konusunda daha çok bilek güreştirmek zorunda kalacaklar.
SEÇİMLER VE YENİ AÇILIM/S. Çiftyürek
BDP halktan “Demokratik Özerklik” vurgusuyla ciddi destek alırken; AKP de gerek Türkiye’de gerekse Kuzey Kürdistan özelinde % 50 civarında oy aldı. Peki, şimdi ne olacak?
Sorun paradigmayı sorgulama sorunu/T.Atmaca
Önümüzdeki dönemde başta siyasi iktidar olmak üzere herkesin yüzleşmesi gereken acil sorunların yanı sıra çözülmesi beklenen sorunlarda mevcut.
“AYNI SULARDAN İÇMİŞİZ BİZ…”/SİBEL ÖZBUDUN
AKP’nin bütün bir seçim döneminde kulaklarımızdan aşağıya boca ettiği yave, bir yanıyla haklı öfkemizin, sınıf öfkemizin üzerini cilayla örtme girişimi.
Devrim, değişim kervanı ve bölgemiz/Hurşit KAŞIKKIRMAZ
DEVE İLE EŞEK/ Metin AKTAŞ
Sandık sandığa dayandı, siyasetin kirpiği kaşı boyandı/Rıdvan SESLİ
Şifrenin gölgesinde kalan sınav…/Rıfat OKU
Hangi anayasadan söz ediyorsunuz?/ Hüseyin Habip TAŞKIN
Bugün sağlıkta yaşadığımız sorunlar komünist toplumda nasıl çözülecek?/Hasan Şahingöz
HEPİMİZ HRANT OLMAYI GÖZE ALALIM... / Hamit Yılmaz
Sayıları bu gün için ne kadar az olursa olsun bu coğrafyanın namuslu aydınlarının ölümden korkmadan seslerini yükseltmeye devam edeceklerine kimsenin şüphesi olmasın.
BAYKUŞLAR / Metin Aktaş
Son günlerde ülkemizde çalınan savaş tamtamlarını halk olarak dinliyoruz. CHP Genel Başkanı Baykal çizmelerini giymiş, kalpağını takmış, kılıcını çekmiş bağırıyor “ordu Kuzey Irak’a girmeli!”
“REEL ATATÜRKÇÜLÜK”: NE YAPAR, NEYE YARAR?/TEMEL DEMİRER
Başkaya’nın bu tespiti “Kemalizm otoriter bir demokrasidir ki kökleri halktadır. Türk milleti bir piramide benzer, taban halk, tepesi yine halktan gelen baştır ki, bizde buna şef denir. Şef otoritesini yine halktan alır.

SEÇİME GENİŞ DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK CEPHESİ İLE GİRİLMELİ/ÇOBAN ATEŞİ editör


DTP'ye çağrımız: Kürt ulusal demokratik güçleri (parti, grup, hareket ve özellikle KUDÇG) ile zaman geçirmeden bir araya gelmeli ve bağımsız adaylar et
FİLİSTİN: DEVRİM SÜRÜYOR/ Temel DEMİRER
“Filistin sorunu bugünlerde çok tehlikeli bir süreçten geçiyor. Karşımızdaki engeller büyük... Bu tehlikelere rağmen direniş ruhuyla emperyalizmin Ortadoğu’daki amaçlarına ve programlarına engel olacağız
RESMİ TARİH YALANI VE GERÇEK(LER) 1 Temel DEMİRER
Resmi efsane yaratmak, genellikle olmamışı olmuş, olmuşu olmamış gibi göstermek ya da olanın bir kısmını öne çıkarmak, ardından bunu sık sık tekrarlamak ve siyasi hafızaya kazımak demektir.
RESMİ TARİH YALANI VE GERÇEK(LER) 2
“Kemalizm, (...) İttihatçılığın siyasal ve toplumsal mirasını” devralarak yolunu açıp, “Teşkilât-ı Mahsusa ve Teşkilât’tan Kemalist rejime gelen kadrolar”la kendini inşa etti...
SEÇİMLER VE TAVRIMIZ / Tuncay ATMACA
İlerici, devrimci, yurtsever ve emekten yana olan bağımsız Adaylar desteklenmeli
TC’nin Hemîdo siyaseti tutmadı/S. Çiftyürek
TC, “Biz Irak’ın iç işlerine karışmayız, tüm etnik ve dini gruplara eşit yakınlıktayız” derken, perde arkasında ise Sünni Arap milliyetçilerin Allawi liderliğindeki El-Irakiyye bloku altında birleşmeleri için uğraştı.
Ayakları üzerinde başı olmak / Ferhat Baran
BDP’nin CHP ile ittifak yapmasına karşı ama pek açık etmeseler de AKP’nin yeniden iktidar olmasından yana olanların dikkat çektikleri başlıca konu, CHP’nin, bilinen politikası nedeniyle bunu hak etmediği şeklindedir.
Siyasette ad ve gerçek / Aziz Mahmut AK
Mevcut kadrolarda, bayrağında “herkese emeğine göre” ilkesi yazılı olan sosyalizme yatkınlığın, bayrağında “herkese ihtiyacına göre” ilkesi yazılı olan komünizme yatkınlıktan çok daha fazla olduğunu düşünüyorum.
Partîya Azadî û Sosyalîzmê / Xidir Ûso
Direwên Kemalîstan / Lokman Polat
Sağlıktaki derin sınıf ayrımı / Hüseyin Habip Taşkın
Çocuklar üstüne* / Kıyasettin ASLAN
Yergök’ün Dersim anıları / Mustafa Ak
İttifaklar ve hassasiyetler / S.Çiftyürek
CHP’de yumuşak geçişler, hem örgüt içi operasyonlarla hem de izlenecek yeni siyasetin belli başlı çizgilerine dönük kimi adımlarla devam edecek. Ancak CHP'deki değişimin sınırlarını esasen devletin ihtiyaçları belirleyecektir.
Kavramlar cephesinden Kürt/Kürdistan sorununa bakış / Berzan Botî
Kürdistanlı sosyalistlere/ komünistlere düşen önemli görevlerden biri, sağ/devletçi politikalarına karşın sol etiket taşıyıp kendilerini “sol” diye tanımlayan siyasal kesimlerle mutlak bir kopuşu sağlamaktır.
CHP’de değişim beklentisi boşunadır / T.Atmaca
Son günlerde burjuva basında bolca yazılıp çizilenler CHP’nin değiştiği ya da değişim emarelerinin göründüğü yönünde. Öyle ki bu manipülasyona kimi sosyalist yayınlar da inanmakta ve onlar da bu konuda yazıp çizmekteler.
Yayın dağıtımı ve kitle ilişkisi / Enver ALPŞAR
Elimizdeki gazeteyi birinin o gazeteyi neden aldığını bilmemiz çok önemlidir. Korktuğu için mi, yardım olsun diye mi, nostalji olsun diye mi, o an için geri çevirmek istemediği için mi? Ya da halimize acıdığı için mi?
YOLDAŞ PANÇUNİ / Harun Muratoğlu
Nazım Abê de gitti… / Rıdvan SESLİ
Seçimlerin anlattığı/Ferhat Baran
Demokratikleşmenin önündeki en büyük engellerden biri, bizzat bunu gerçekleştirmekle yükümlü olan iktidarın bu mantaliteden yoksun olması, en büyük engellerden biri haline gelmesidir.
SEÇİMLERİ OKUMAK AMA NASIL?/Hasan FIRAT
“TÜRK REALİTESİ” Mİ?/SİBEL ÖZBUDUN
Seçim sonuçları ve Kürtlerin başarısı/T. Atmaca
Seçimler, Dersim, CHP ve Alevilik/Ali BURAN
SURİYE VE ORTADOĞU GÜÇ DENGELERİ/S. Çiftyürek
İran iki nedenle de Suriye üzerinden bölge statükosunun korunmasını hedefliyor: Şii Hilali ittifakını korumak ve Kürt/Kürdistan meselesinde yeni gelişmelerin önünü tıkamak!
MERHABA GENÇ(LİK) İSYAN(I)-2 / TEMEL DEMİRER
Bu çığlık hepimizin/Hüseyin Habip TAŞKIN
KOMÜNİST TOPLUMSAL YAŞAMDA MAHKEMELER, HAPİSHANELER BULUNUR MU?/Hasan Şahingöz
Kötülüğün kilidine anahtar arama!/ Turabi Saltık
Özerklikten ne anlamalı?/Ferhat BARAN
Özerklik, tanıdığımız yüzyıllık özerkliktir. Genel olarak, belirli bir toprak parçasını kapsar, idari değil, farklı olanın, farklılığından ileri gelen durumuna göre ‘kendi kendisini yönetmesi’dir.
MERHABA GENÇ(LİK) İSYAN(I)/TEMEL DEMİRER
Bir eşikteyiz… “Eğitimi kamu hizmeti olmaktan çıkarma girişimini protesto eden Avrupalı öğrencilerin yaygaracı veletler gibi görülmesi kabul edilemez.
SİSTEMİN PARADİGMASI… REJİMİN BOZULAN AYARI!/Hasan FIRAT
Yeni devlet düzeneği, “açılım” çarşaflama faaliyetlerinde kendini dayatan, ötelemeye, ertelemeye fırsat bırakmayan Kürt sorununda uyutma, uyuşturma stratejisinin tutmadığını anladı.
Seçim ve birlik/Feqqaz Çelik
HOPA HALKI SORUNLARINA SAHİP ÇIKIYOR/Hüseyin Habip Taşkın
Karadeniz kendi iklimini arıyor/Nejdet UYGUN
Yeni sürece hazırlıklı olmalıyız/T.Atmaca
Ji Lozan`a 2. re na!/Xidir ÛSO
KİEL’DE SİVAS KATLİAMI KINANDI / Nihal Doğanay
Kiel Alevi Toplumu Sivas katliamının 18. yılı ile ilgili 3 Temmuz 2011 Pazar günü saat 15.00’de bir kınama toplantısı düzenledi.
RESMİ TARİH YALANI VE GERÇEK(LER) 3
Bu ses tonu ve vurgu, -Türkiye’de Gladio beslemesi milliyetçilik bir kez daha yükselirken!- ne kadar da çok İttihatçıları çağrıştırıyor değil mi?
Statüko kıskacındaki Kürt siyaseti / S. Çiftyürek
TC, bir yandan soyunduğu bölgesel misyon gereği Kürt ulusal sorununun çözümü için açılıma yönelirken, diğer yandan bölge statükosunun korunmasının gereklerinden biri olarak da Kürt ulusal hareketini ezmeye yönelmektedir.
UYUTULAN GERÇEKLER / Hasan FIRAT
Cumhuriyet rejimi, referandumla burjuvazinin tarihsel blokunda anlaştı. Ancak şimdilik görünen o ki, siyasi figür olarak AKP’nin tek başına hükümranlığı da istenen bir sonuç değil. Denge politikası olarak CHP gerekiyor.
Geleceğin netleşen yüzü / Ferhat BARAN
Sosyalistler, sorunların çözümü için hazır olmanın yanı sıra, toplumsal sorunların daha ileri düzeylerde çözümü için de daha çok çalışmak ve başlatmış oldukları partileşme sürecini hızlandırmak durumundadırlar.
Siyasetin sokağından geçerken… / Rıdvan SESLİ
Kürtler arası diyalogların belli bir temsiliyet misyonuna ulaşabilmesi için sarf edilen çabalar sonucu kurulan TEVKURD, belki de Kürtlerin şu ana kadar kurmuş en uygun birlik modelidir.
ABD’nin belgeli suçları / Hüseyin Habip Taşkın
SERDEMA NÛ Û REWŞENBÎRÎ / Lokman POLAT
Rewşenbîrê ku li dij zilm û zorê, li dij pelçiqandina gel û neteweyên bindest dernekeve, azadiya fikrî û ramanî neparêze, heqê çarenûsiya neteweyên bindest neparêze, ew rewşenbîrekî rast û dirûst nîn e.
Yeni Tahrirler yaratılıyor/T.Atmaca
Eylemlere devam eden binlerce İspanyalı, seçimlerden sonra da “Gitmeyeceğiz, gitmeyeceğiz” sloganını sürekli tekrarlayarak meydanları işgal etmeye devam ediyorlar.
ÖSP VE SOSYALİZM MÜCADELESİ!/Hasan FIRAT
14-15 toplantısı, biz bize olmanın dışına taşarak, es geçilen teorik ve felsefi tartışmanın gerekliliğini hatırlatarak, dünkü mirasımızda bağlı kalacak yanımızla, eleştirel tarafımızı açığa çıkardı. Bu önemlidir.
SEÇİM SİYASETİ MANZARALARI/S. Çiftyürek
Bu seçimin temel propaganda ayaklarından birisini Kürt ulusal özgürlük talepleri oluşturmaktadır. İster savunsun ister karşısında yer alsın bir biçimiyle her parti Kürt ulusal talepleri üzerinden siyaset yapıyor.
Süreç nereye gidiyor?/Nejdet Uygun
“AYŞE APO - DAĞDAN İNENLER”/Metin AKTAŞ
Seçimlere doğru…/Kadir Kaçan
İstikrar mı aldatma mı?/Rojen Gernas
Ortadoğu’ya yeni dizayn ve Arap dünyasındaki isyan rüzgarları-1/Sait Çetinoğlu
ACILAR(IMIZ) KARDEŞTİR[1]-2/TEMEL DEMİRER
Seçimler ve ‘tarihsel’ boyut/Ferhat BARAN
Politikamız, ‘yetmez ama evet’de olduğu gibi çok eleştirilse de bağımsızların desteklenmesi yönünde olursa, gelecek açısından daha anlamlı bir sonuç doğuracaktır.
CHP’DEKİ KÜRT “AÇILIMINA” DİKKAT!/S. Çiftyürek
Sistem partilerinin üzerinde seçim hesapları yapacağı en son sorun Kürt halkının özgürlük meselesidir ve CHP bu hesabı en son yapacak partidir. CHP’nin Kürt açılımı seçim hesaplarının ötesindedir.
ACILAR(IMIZ) KARDEŞTİR-1/TEMEL DEMİRER
KOMELEYÊN NETEWÎ Û DEMOKRATÎK/Lokman POLAT
1 MAYIS’IN ARDINDAN…/Hüseyin Habip Taşkın
KİLİKYA 1909: Adana’da Adaletin Katledilmesi-5/Sait Çetinoğlu
Kürt öğrencileri ve Kürt ulusal hareketi / Kadir KAÇAN
KADİFEKALE’DEN İZMİR CUMHURİYET MİTİNGİ /Veysel çamlıbel
Demokrasisiz laiklik halk iradesine olanak vermez. Olsa olsa baskı rejimleri, diktatörlükler üretir. Cumhuriyetçilerimizin lügatında varsa yoksa bir tek şey var. Laiklik de laiklik..
Kürdistan Komünistlerinin Bern Paneli / Samet ERDOĞDU
İsviçre'nin başkenti Bern, 7 Kasım 2010 günü Kürdistan komünistlerinin toplantısına ev sahipliği yaptı. Toplantı mekanı KUTUSCH lokali. ÖSP'nin kuruluş çalışmaları hakkında bilgilendirme yapıldı.
Geleceğin güncel politikası / Ferhat BARAN
Statükonun gelecekte alacağı biçim, kronik sorunlar karşısında üreteceği çözüm şekli 2011 seçimlerinden sonra anlaşılır hale gelse dahi aslında şimdiden oluşturulmaktadır.
Dinsel gelişimin seyri / Nejdet UYGUN
Dinlerin mülkiyeti kutsayan buyruğu, yığınlara empoze ettiği şükürcü edilgenlik, kapitalistlerin azami kar hırsına sürdürülebilir bir güvence sağladığından dolayıdır ki, modern kapitalizmin din dışılığı son bulmuştur.
Uzun soluklu mücadele / T.Atmaca
Üniversiteler, üniversite gençliği istendiği gibi sermayenin hizmetine en iyi YÖK vasıtasıyla sokuluyor. Bu ve benzeri nedenlerle YÖK’ü lağvetmek kimsenin işine gelmiyor.
Sistemin yarattığı ‘İlkel Kürtler’ algısının politik yansımaları / Berzan BOTÎ
Türkiye’de kendilerine sosyalist diyenlerin büyük bir kesimi de, sosyalizmi, ‘üst ve gelişmiş bir basamak’ olarak görüyor ve bu basamağa ulaşmanın yolu olarak da ulusal sorundan vazgeçmeyi şart koşuyorlar.
Utanmadan Avrupa’dan Türkçe eğitim istemek / Hurşit Kaşıkkırmaz
Kürtlerin dilini yasaklayan, Alevilerin ibadet hakkını tanımayan bir ülkenin başbakanı, cumhurbaşkanı, içerideki bu ayıba ve çağ dışılığa rağmen, dışarıdaki Türk azınlıklar için benzer hakları savunurlarken utanmıyorlar mı!?
BIRÎNA (BIRRÎNA!) ZIMAN / Edîb Polat
Sancısız doğum, sağlıklı bir başlangıç / Abdullah DERELİ
Program nesnel durumun yansımasıdır / Lokman POLAT
Özgürlük ve Sosyalizm Partisi, önerilere her zaman açık olan bir parti olmalı. Programa yönelik görüş ve önerileri olanlar bunları partiye iletmeli. Parti de bunları değerlendirmeli.
Samsun’dan Sebrenitza’ya / Vlasis Ağcidis (*)
İki yıl evvel, Samsun’da eski bir Rum köyü olan Yazılar’da bir toplu mezar bulunduğu zaman bütün Rum muhacir cemiyetlerinin çağrılarına rağmen, resmi Türkiye sağır kalmıştı.
Kürt ve Kürdistan Sorunu-1* / Sait Çetinoğlu
19. ve 20. yüzyıl boyunca birçok ulusal harekete dinsel kişiliklerin önderlik etmesi sık rastlanan bir durumdur. Bu bakımdan Şeyh Said dini bir önderden ziyade ulusal önder olarak Kürt hareketinin en önemli figürüdür.
KPSS faciası; arka planı ve düşündürdükleri-2 / Temel DEMİRER
Federalizm: Devlet Yapılanması ve Farklılıklar (2) / Dr. Nebi KESEN
Çözümün neresindeyiz? / S. Çiftyürek
Seçim sonrasında yeni anayasanın oluşturulacağı beklentisi ne kadar gerçekçidir ayrı bir konu, ama Kürtlerin taleplerinin yeterli karşılık bulmayacağı rahatlıkla söylenebilir.
‘İyi’ ve ‘kötü’ şeyler…/Ferhat BARAN
Hatay ve Dersim’deki devlet katliamları, ardından Kastamonu’da polis konvoyuna yönelik misilleme, adeta ‘iyi ve ciddi insanların insiyatifinde’ ‘bahar havası’nda süren görüşme trafiğini aniden ‘kış&
Genel seçimler ve tavrımız / T. Atmaca
Ne AKP’nin ne de CHP’nin bir birinden farkları yok. İkisinin de derdi mevcut sistemin devamını sağlamak. Yani kimilerinin bolca iddia ettiği gibi ne AKP’nin ‘şeriat' ne de CHP’nin ‘demokrasi’ diye
Osmanlı’nın bitmeyen oyunları, yeni devlet dizaynı! / Hasan FIRAT
Devlet, entrikayla, Kürt mücadelesini saptırmak, taleplerini karartmak, onu yolundan alı koymak için her türden manipülasyon silahını kullanıyor.
ÖZGÜRLÜK: FARKLI DÜŞÜNEN İÇİN…[1]/TEMEL DEMİRER
COĞRAFYAM(IZ)IN HALİ HAKKINDA[1] SİBEL ÖZBUDUN
UNUTULAN İDAM, UNUTULAN DEVRİMCİ: LEVON EKMEKÇİYAN -3 / Samet ERDOĞDU
KİLİKYA 1909; Adana’da Adaletin Katledilmesi-4 / Sait Çetinoğlu
Bir molanın izdüşümü…/Rıdvan SESLİ
Kürtler neden devlet kuramamıştır? / Hasan Şahingöz
Bitmeyen dram; mültecilik / Hüseyin Habip TAŞKIN
Proja Amerîka ya cîhanê berdewam e / Xidir ÛSO
1 Mayıs ve ÖSP / Hasan Canbeg
Bu yıl 1 Mayıs’ta ÖSP adına eksik ya da yetersiz ama iyi şeyler yaptık, Kürdistan sosyalist hareketinin sesini ve varlığını Kürdistan kentlerinde, Türkiye metropollerinde daha belirgin hissettirdik...
1 MAYIS BERRAKLIĞINDA! / Hasan FIRAT
2011 Taksim’ini dünü hiç unutmadan, gelecekte yapılacakların da dünün ve an’daki tarihin sentezinde yoğrulduğunu bilince çıkararak varacağız. Kitleler açısından 2011 mantığın öne çıktığı, bilincin yol gösterdiği bir yıl oldu.
Türkü, halay, 1 Mayıs ve gerçekler/Nejdet UYGUN
1 Mayıs’ın ortaya çıkardığı tablo, toplumsal muhalefete, sınıfın öncü güçlerine, gözümüzün içine içine giren gerçekleri görmeleri ve buna uygun bir çalışma yürütmeleri gerektiği çağrısı yapmıştır.
Zürichte 1 Mayıs / Kemal Bilget
Gerçek ve görüntü / Ferhat BARAN
Bin Ladin, asırlar boyudur süren anti–batıcı ideolojinin de etkisiyle İslam dünyasının anti Amerikancı ateşini alabildiğine kullandı. Fakat bu mücadele, hep çıkarlar çerçevesinde uzlaşmaya ve işbirliğine açıktı.
BİR EYLEM VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ / T.ATMACA
ÖSP VE SİYASET / Rıdvan SESLİ
SEÇİMDE İNCE AYAR ZAMANI / Hüseyin Habip TAŞKIN
Emperyalist devletlerin Kürt özgürlük hareketlerine etkisi / Hasan Şahingöz
Bihara dilê min / Receb Dildar
KİLİKYA 1909; Adana’da Adaletin Katledilmesi-3 / Sait Çetinoğlu
UNUTULAN İDAM, UNUTULAN DEVRİMCİ: LEVON EKMEKÇİYAN -2 / Samet ERDOĞDU
Helwesta olperest û sosyalîstên Kurd / Xidir ÛSO
YSK KARARI, ENTEGRASYON VE “CUMA NAMAZLARI”/S. Çiftyürek
AKP’nin “Kürt sorunu vardır” belirlemesinden Kürtlerin tekil hakları olduğu belirlemesine gerilemesi aslında AKP’nin olduğu kadar esas devletin kendi kırmızı sınırlarına dayanmış olmasından kaynaklanıyor.
Muhtıra'ya karşı 205 imzalı bildiri
205 gazeteci, yazar ve sanatçının imzaladığı 27 Nisan muhtırasına ilişkin bildiri, bugün, (8 Mayıs Salı), saat 11’de TMMOB / Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesinde düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.
Rum mezarlığına saldırı
Gökçeada (İmroz) Panagia Rum Ortodoks mezarlığına, 29 Ekim Cuma akşamı, kimliği belirsiz kişilerce saldırı düzenlenerek 78 mezar taşının tahrip edildiği aktarıldı.
Cumhuriyet değerleri ve TKP / Ferhat BARAN
‘Türk Solu’ olarak ‘70’lerden başlayıp 12 Eylül’de kemale eren Aydınlık geleneğinin ardından, TKP mahreçli bir yeni ‘ulusalcı sol’un artık bir hareket olarak gündemde olduğunu belirtmekte fayda var.
Cumhuriyet değerleri ve TKP / Ferhat BARAN
‘Türk Solu’ olarak ‘70’lerden başlayıp 12 Eylül’de kemale eren Aydınlık geleneğinin ardından, TKP mahreçli bir yeni ‘ulusalcı sol’un artık bir hareket olarak gündemde olduğunu belirtmekte fayda var.
1920-25-38-2010… HEP AYNI CUMHURİYET! / Hasan FIRAT
Rejim yazılı ve görsel araçlarla, ideolojik kuşatmayla Kürt sorununu magazinleştiriyor. “Kürt sorunu mu, Kürdistan sorunu mu/” fluluğu, rejimin ideolojik kampanyasına yardımcı oluyor.
MARKSİZM VE SOSYALİZM YAŞIYOR / Lokman Polat
Marksist ekonomi politiğin, diyalektik ve tarihsel materyalizmin yaratıcısı ve kapitalizmin eleştiricisi olan Karl Marx’ın bıraktığı düşünsel miras bugün de yaşıyor. Marx’ın dün söyledikleri bugün de geçerlidir.
Komünistler/sosyalistler ne yapıyor? / Hurşit KAŞIKKIRMAZ
Biz bu birleşik çıkışımızla, halkımız ve ülkemiz üzerindeki yasaklara legal alandaki partimizle karşı koyarak bir gedik açmayacaksak, o zaman neden yeni bir parti ismini gündeme getiriyoruz?
KPSS faciası; arka planı ve düşündürdükleri-1 / Temel DEMİRER
Ailenin çocuğunun geleceği ile ilgili telaş, iyi bir “eğitim” için çırpınışa yöneldikçe, yükselen talep, beraberinde ticari eğitim arzını, metalaşmayı, o da eğitimdeki kepazeliği beraberinde getiriyor…
Resmi milliyetçilik ve kimlikler-2 / Sait Çetinoğlu
Kurtarılacak bir imparatorluk da kalmadığından savaş ve savaş sonrası dönem Türk milliyetçiliğinin zincirinden boşaldığı yıllar olarak tarihe geçecek, bu dönemler diğer kimlikler için acı, gözyaşı ve ölümü ifade edecektir.
Federalizm: Devlet Yapılanması ve Farklılıklar (1) / Dr. Nebi Kesen
Bu nedenle, genelde her federal birimin yasama, yürütme ve yargı organları vardır ve devlet adına işlev görürler. Kendi görev ve yetki alanlarında, bu organlar, son karar verme mercileridir.
JİTEM ve Albay Arif / Hüseyin Habip TAŞKIN
Emek, iş ve insan / Hasan Şahingöz
AKP ve medyada ayrışma / Kıyasettin ASLAN
Devlet “Derin” Değil, ‘Kutsal’/Fikret Başkaya
Eşitlikçi, demokratik velhasıl yaşanabilir bir toplumsal düzen kurmak, sadece pasif tepkilerle mümkün değildir. Bilinçli özneler devreye girip duruma müdahale etmeden, mevcut kötülükleri aşmamız mümkün değildir.

KÜRT SORUNU, İKTİDAR PARTİSİNİN DE KAPATILMA GEREKÇESİ

S. ÇİFTYÜREK

Bir tarafta bilumum şoven milliyetçi güçler, üniter Kemalist rejim savunucuları; diğer tarafta gerici AKP hükümeti ve arkasındaki güçler olarak küresel sermaye ve ABD! Bu taraflardan biri demokrat, ilerici değil.
Kim daha zalim? / Ferhat BARAN
Değişmeyen açık bir gerçek var; zalimlerden biri, diğerinin açmazlarını ortaya koyup kendi halkından ve İslam dünyasından takdir toplamaya çalışırken, kendisini de deşifre etmiş oluyor.
İddialarımızın gerçekliğine inanalım / T.Atmaca
Kendimize ve iddialarımıza güvenmeliyiz. Başkalarının ne söylediği, ne düşündüğü değil, bizim ne yaptığımız önemli olmalı. Çünkü örgütlerin gücü, üye sayısı ile değil, tersine yığın üzerindeki etkisiyle belirlenir.
Federalizm: Tanımı, sınırlandırılması ve nedenleri (1) / Dr. Nebi Kesen
Tekil devlet sisteminden federalizme geçiş yaşayan ülkelerde, özellikle merkeziyetçi (üniter) yönetim uygulaması, belli tartışma ve ihtilafları yaratan bir olgu olmayı sürdürebiliyor.
Sosyalîstîya Kurdan û Çepelî / Xidir Ûso
MEDYA VE KÜRT SORUNU ÜZERİNE -GÜNCEL- NOTLAR-3 / TEMEL DEMİRER
‘Fetih’ ve ‘Kurtuluş’ Günleri / Metin AKTAŞ
Yılda bir kere her kent, her kasaba fetih veya kurtuluş gününü kutlar. Devletin milyonlarca lira harcayarak organize ettiği bu törenler tam bir ırkçı gösteri!..
AB, demokrasi ve insan hakları*-1 / Kıyasettin ASLAN
Özgürlük ve Sosyalizm Partisi için ortak karar
MESOP Yürütmesi ile Sosyalist Parti Kuruluş Komitesi, Sosyalist Parti Kurucular Meclisi adı altında tekleşti ve yaptıkları ilk toplantıda, kurulacak olan partinin adını “Özgürlük ve Sosyalizm Partisi” olarak belirledi.
Özgürlük ve Sosyalizm Partisi kurulurken / Ferhat BARAN
Özgürlük ve Sosyalizm Partisi’nin Kürt siyasetindeki yeri /Rıdvan SESLİ
Türban, zorunlu din dersi ve anadilde eğitim / S. Çiftyürek
Biz komünistler, “türban özgürlüktür” ya da “türbanla kadın özgürleşir” benzeri görüş ve iddialara dün de bugün de inanmadık, katılmıyoruz. Ama böyle inananların giyinme özgürlüğünü savunuyoruz, savunmalıyız.
Zorunlu Din… / Nejdet UYGUN
BOYQOTA ASÎMÎLASYONÊ-2 / Edîb Polat
Erkekliğimizle hesaplaşmaya ne dersiniz? / Haysam Ali
Devrim önce içimizde başlayacak. Biz kendimizi yeniden örgütleyeceğiz. Yeni bir kimlik, içinde paylaşmanın, dayanışmanın, sevginin olduğu yeni bir ahlak, yeni bir dil...
Resmi milliyetçilik ve kimlikler- 1 / Sait Çetinoğlu
Tanzimat ve onu izleyen Hamidi ve Jöntürk dönemlerinde devlet ve devletin önde gelenleri önce Osmanlıcılık sonra Müslümanlık söylemine karşın Türkçülük bağlamında düşünmektedirler.
Örgütlü mücadelede yerimizi almalıyız / T.Atmaca
İnfaza sıfır tolerans mı? / Hüseyin Habip TAŞKIN
Vetonun anlattıkları ve seçim/Ferhat BARAN
YSK’nın veto kararı neticesinde topyekün harekete geçen Kürt halkı, bu kararın ilgasında inkar edilemeyecek bir rol oynadı. Eğer bu rejim değişecekse, hiç kuşku yok ki halkın topyekun mücadelesiyle değişecektir.
1 MAYIS, DEVRİMCİ PRATİK VE ÖSP*/S. Çiftyürek
ÖSP’yi devrimci pratiğimiz içerisinde tanıtmamız gerekiyor ama doğru ve etkili tanıtmak için öncelikle onu doğru kavramamız gerekiyor. Öncelikle bizler ÖSP’yi doğru kavrayıp anlatırsak doğru anlaşılmasını sağlayabiliriz.
1 Mayıs ve Tahrir Meydanı’yla diyalektik bağ/T. Atmaca
Salt bu değil. Bu 1 Mayıs’ın K. Kürdistan ve Türkiye emek hareketi açısından başka bir önemi de var. Bu 1 Mayıs, seçim sürecinde ve yeni bir anayasanın da tartışıldığı bir dönemde yapılacak.
OYUN BOZULMUŞTUR/Hasan FIRAT
Bu kararın tutmayacağını bilmek için, büyük siyaset bilimcisi olmaya, en stratejist ve taktik piri olmaya hacet yok. Kürt kadınlarının, Kürt gençliğinin, emekçi hareketin büyük dayanışması, YSK’ya tükürdüğünü yalattı.
Qirkirina Ermenîyan/Xidir Ûso
ŞARAP FABRİKASINA GİDECEK ÜZÜM KASALARINI TAŞIYAN EŞEK CENNETE Mİ CEHENME Mİ GİDER?/METİN AKTAŞ
Misâk-ı Millî ve Lozan / Ali BURAN
FARKLI DA OLSAK HEPİMİZ İNSANIZ/Hüseyin Habip TAŞKIN
Etnisitenin insan davranışlarına etkisi/Hasan ŞAHİNGÖZ
KİLİKYA 1909: Adana’da Adaletin Katledilmesi-2/Sait Çetinoğlu
UNUTULAN İDAM, UNUTULAN DEVRİMCİ: LEVON EKMEKÇİYAN -1/ Samet ERDOĞDU
ULUSAL BİRLİK ŞİMDİ DAHA ÖNEMLİ/T. Atmaca
TC. devleti akıllara ziyan %10'luk seçim barajı uygulamasıyla Kürt hareketinin parlamentoda yer almasının önüne geçemeyince bu kez başka yollarla, deyim uygunsa ucuz oyunlarla önünü kesmeye çalışıyor.
Veto kararının düşündürdükleri.../Nejdet UYGUN
Avrupa’ya ders vermek/Ferhat BARAN
O’na göre azınlıkların en büyük güvencesi kendisiydi. Bu ‘güvence’ türüyle Başbakan, belki de önemini anlatmaya çalıştı ama aynı zamanda Türkiye’nin ne kadar ilkel bir siyasal yapıya sahip olduğunu da kanıtladı.
DOĞU’NUN YENİDEN DİRİLİŞİ / S. Çiftyürek
DEVLET İŞLEYİŞİNİN ŞİFRELERİ! / Hasan FIRAT
Nasnameya Kurdên Rojava (Sûrîye)/Xidir ÛSO
GÜNCEL BOYUTLARIYLA KÜRT MESELESİ[1]-6 / Temel DEMİRER
KİLİKYA 1909:Adana’da Adaletin Katledilmesi-1/Sait Çetinoğlu
Komünizm insan doğasına aykırı mıdır?/Hasan Şahingöz
NÜKLEER SANTRALLER DÜNYANIN KURTULUŞU OLAMAZ/Hüseyin Habip TAŞKIN
Güney Kürdistan'ın bağımsızlık koşuları / Ali BURAN
Şiddet politikasının mantığı / Ferhat BARAN
Ulusal hareketin varmış olduğu düzey, eğer politikada stratejik bir değişiklik yoksa, daha açık bir ifadeyle bağımsızlık talebinin güncelleştirilmesi gibi bir düşünce yoksa, bu tarz bir silahlı mücadeleyi çoktan aşmıştır.
Li Rojhilatanavîn lîstika sîyasî / Xidir Ûso
CHP operasyonunun ekonomi politiği / S. Çiftyürek
Siyaseten tükenmiş bir Baykal ile iktidara susamış CHP tabanı ve bilumum Kemalist damarın AKP’den kurtulma arayışı da eklenince, CHP operasyonu için düğmeye basmanın tam zamanıydı!
CHP’deki değişime solun yorumu / T. Atmaca
Kılıçdaroğlu efsanesi ya da eskiden yeni çıkar mı? / Salim Turgut
MEDYA VE KÜRT SORUNU ÜZERİNE -GÜNCEL- NOTLAR -2 / TEMEL DEMİRER
EŞKİYA BOZAN AĞA ya da KÖYLÜ İSYANCI BOZO YÈ ÇINDÈ -3 / Samet ERDOĞDU
JI BO NIVÎSÊ ERDNÎGARIYA QEDÎM / Edîb POLAT
Fûara Pirtûkan a TUYAPÊ îsal di navbera 18 û 23ê Gulanê de li Amedê li qada fûar û kongreyê pêk hat. Tiştê balkêş ev bû ku Kurdan vê carê nasnameya xwe ya Kurdayetiyê bi riya panel, niqaş û guftûgoyan nîşanî beşdarvanan dan.
Üniversiteler ve anti faşist mücadele / E. YILMAZ
Mücadelenin hem düellocu bir mantıkla ele alınması hem de pasif ve sinik tutumlarla mevzi yitirilmesi her platformda mahkum edilmeli; anti faşist öfkeyi örgütlü güce dönüştürecek çeşitli birliktelikler geliştirilmelidir.
1 TL’nin nesi var; 362 yılın sesi var! / Hüseyin Habip Taşkın
Rejimde ikinci evreye geçiş / S. Çiftyürek
TC kurulduğundan bu yana, devlet-ulus-sermaye ilişkisinde iki evreden söz edilebilir. Birinci evre; devlete hakim olan asker ve sivil bürokrasi, ikincisi ise sermayenin devletini ve ordusunu oluşturma sürecidir.
Ayrımcı yaklaşım ve anadil / Nejdet UYGUN
Kürtçenin eğitim dili olması için okulların boykot edilmesi anadil tartışmalarını yoğunlaştırdı. Sanki olmayan bir durumla karşılaşılmış gibi şaşkınlık ifade eden yaklaşımlar yüksek sesle ifade edilmeye başlandı.
Anormalin normalleşmesi / Ferhat BARAN
Başbakan, “Dersim olayı bir katliamdır” dedikten sonra, yaşadığımız anormalliklere bir yenisi daha eklendi: Diyarbakır Cezaevi’yle yüzleşmek!.. Nedense bu yüzleşmeler dünyada farklı, Türkiye’de farklı olmaktadır.
İllegaliteden legaliteye, profesyonel devrimcilikten amatör devrimciliğe geçiş / Berzan BOTÎ
Kürdistanlı Komünistlerin legal alanda partileşme çabası/kararı, birçok açıdan yeni tespitlere, yeni kavramlara ve yeni mücadele yöntemlerine olan ihtiyacı da beraberinde getiriyor.
Kırk yıllık sağcı polis şefi komünist oldu! / Cemil CAN
Gündemde yeni anayasa var / Hüseyin Habip TAŞKIN
Bütün dünler yarının feneridir / Kıyasettin ASLAN
Pontos’un bağımsızlık emeli ve Pontos jenosidi-2 / Sait Çetinoğlu
TÜRK(İYE) EĞİTİM(SİZLİĞ)İ VE YÖK’ÜN “ÜNİVERSİTELER”İNE İTİRAZ![*]-2 / TEMEL DEMİRER
Ulusal birlik mi, seçim hesapları mı?/S.Çiftyürek
Bileşeni, büyük-küçük parti, grup ve belli başlı şahsiyetlerin; siyasal olarak da devrimci demokrat, milliyetçi, liberal, sosyal demokrat, komünist ve Kürt İslamcılarının yer aldığı bir Kürdistani blok önermiştik.
Vardığımız yere dair / Ferhat BARAN
Bir zamanlar “yapabilecek bir şey yok” derken, şimdi “her şeyi bir anda yapalım” demeye başladık. Her şeyden önce, karşı karşıya olduğumuz görevlerin tümünü bir çırpıda yerine getiremeyeceğimizi bilmek durumundayız.
Yeni skandal tepkisiz kalmadı / T.Atmaca
Üniversite kazanabilmek için onca parayı dershanelere akıtırken, yaşanan son YGS skandalı göstermiştir ki sınavı kazanmanın yolu paraları sadece dershanelere akıtmaktan geçmiyor, cemaatle de ilişkide olmak gerekiyor!..
Ermeni Sürgünleri ve Ermeni Soykırımı; Türkiye’den kovulmak/Sait Çetinoğlu
Bir virgül… / Aziz Mahmut AK
DÜN “AŞİRET REİSİ”, BUGÜN “SAYIN BAŞKAN”/Ali BURAN
Birey ve toplum/Hasan Şahingöz
Güney’deki gelişmelere kayıtsız kalmamalıyız/Rıfat OKU
DİYARBAKIR’A, KCK DAVASINA, GAZ BOMBALARINA DAİR/Sibel ÖZBUDUN
GÜNCEL BOYUTLARIYLA KÜRT MESELESİ[1] -5/Temel DEMİRER
BU ÇOCUKLAR NE YAPTI? / Hüseyin Habip Taşkın
Hepimiz biliyoruz ki, Hrant Dink öldürülen son yazar olmayacaktır. Hepimiz birer Hrant Dink gibi aydın, sosyalist tavrımızla dimdik ayakta durabilir ve doğrularımızı savunabiliriz. Düşüncemize kurşun mu gelecek! Hoş geldi sefa geldi.

Çoban Ateşi 1 yaşında

Çoban Ateşi

Evet, bu 1 yıl içerisinde elinizdeki sayıyla birlikte tüm olumsuzluklara rağmen Çoban Ateşi’nin 44 sayısını çıkarabildik.

Çoban Ateşi’nin 1. yılında hedef ideal olanı mümkün kılmak olmalı...

M. YAŞAR

ÇOBAN ATEŞİ bu haliyle geçen bir yıllık süreçte tüm zorluklara göğüs gererek geçici rahatlamalar sağlasa da hedeflerine tam ulaştığı söylenemez..
İş cinayetleri ve Cumhuriyet rejimi / Hasan FIRAT
Bütün afra tafralara rağmen iş ve işçi güvenliğini sağlamayan ortamların sorumlusu x taşeron firması olamaz. Hükümet, onun Çalışma Bakanı görevini yapmadığı için cinayetin asli suçlusudur.
Şişeden Kemal çıktı! / Uygun NECDET
Son kongrede ortaya çıkan tabloya bakınca toplumda bir umut arayışının olduğunu söylemek abartı olmayacaktır. Kemal Kılıçdaroğlu adı ile oluşturulan illüzyonun şimdilik maya tutuğunu söyleyebiliriz.
SINIF İLE ETNİSİTE: GERÇEKTEN BAĞDAŞMAZ MI? / SİBEL ÖZBUDUN
Emek eksenli bir dönüşüm tasarımı, bugün sınıf içi kültürel farklılıkları ve bu farklılıkların kendini ifade edebilme, kültürlerin kendilerini geliştirebilme hakkını mutlaka tanımak durumundadır.
MEDYA VE KÜRT SORUNU ÜZERİNE -GÜNCEL- NOTLAR -1 / TEMEL DEMİRER
Televizyonuyla, radyosuyla, gazetesiyle ve dev film şirketleriyle topluca medya aygıtı, bıraktık günlük hayatı, artık yatak odalarına kadar girmiş ve neredeyse tüm yaşamı, kontrolü altına almış durumdadır.
Faşizme inat halkların özgür birliğini savunuyoruz / Hüseyin Habip TAŞKIN
BIMÎNIN DI XWEŞIYÊ DE / Lokman Polat
SİYASETE AYAR ZAMANI / Rıdvan SESLİ
Öldürmeyi reddeden halk: Molokanlar / Yasin YETİŞGEN
Devlet aklı ve basit hesaplar / Ferhat BARAN
Önemli olan bu iki taraf arasındaki ‘bir yer’in ne ifade ettiğidir. Bu ‘yer’in ne olduğunu belirleyecek olan ise, taleplerin durumu, o ana kadar süren mücadele neticesinde kazanılmış mevziler ve önemlisi de güç ilişk
İtaatsizlik hak, itaat suçtur / Ferhat BARAN
Türkiye Cumhuriyeti ve Kürtler açısından ele alındığında, “sivil itaatsizlik” meşruiyet sınırını aşarak çoktan “hak” mertebesine yükselmiştir. Bu meşru eylem biçimi, hayata geçirilmeye çalışıldığı andan itibaren itaa
Sivil itaatsizliğin anatomisi / Nejdet UYGUN
Militarizme karşı mücadele ve ÖSP/T. Atmaca
Önce beklentileri ortaklaştırmak gerek / Aziz Mahmut AK
Partilerin ve parti girişimlerinin “Kürtlerin her siyasal kesimi bizde mevcut olacak” hayali, ulusal temsil kurumunu oluşturma girişiminde sıkıntıya düşmemizin bir diğer nedenidir.
Ji bo yekitîya neteweyî pêkwere, armancên zelal yên nêz pêwîste / Xidir Ûso
Ji bo partî, rêxistin û tevgera perçê Kurdistanê yên dagirkirî jî helwesta herî rast, yekitîya neteweyî ye. Ji bo yekitîya neteweyî pêkwere, armancên zelal yên nêz pêwîste.
Cehennemin katran kazanındaki Kürtler / Metin AKTAŞ
Dilde ‘demokrasi’, gözler petrolde / Hüseyin Habip Taşkın
Komünizm, hemen şimdi! / Hasan Şahingöz
GÜNCEL BOYUTLARIYLA KÜRT MESELESİ[1] -4 / Temel DEMİRER
Dinyaya gilover dîktatorên çargoşe qebûl nake/Receb Dildar
Lîbya pereyeke xweş ji petrolê bi dest dixe. Dibe ku ji hinek welatên Ewrûpayê dewlementir be jî. Lê dewlemendiya Lîbyayê û jiyana gelê Lîbyayê ji hevdu gelek dûr in.
Korkunun ve yabancılaşmanın üzerine gidebilmek / Röp.: Rıfat OKU
“Yalnız korku üzerinde değil, yabancılaşma üzerinde de konuşmamız gerekiyor. Çünkü korku ve yabancılaşma, bir kısır döngünün birbirini besleyen uçlarıdır. Aslına bakarsanız, korkmamak, korkuyu yenmek, son derece kolaydır.”
ABD’nin Cargill’i, Cargill’in AKP’si / Hasan Şahingöz
Hükümetlerin Cargill’in şuruplarına/tatlandırıcılarına “DUR!” demeleri gerekiyordu. Ama öyle olmadı. AKP ve öncesindeki hükümetler Cargill yerine pancar üreticilerine “DUR!” dediler.
ÖSP VE GENÇLİK / T.Atmaca
ÖSP ve ÖSP gençliği, gençliğin yaşadığı tüm sorunları kendi sorunları olarak algılamalı; gençliğin kitlesel örgütlülüğü için hayatın her alanını kendi örgütlenme ve çalışma alanı olarak belirlemelidir.
GÜNCEL BOYUTLARIYLA KÜRT MESELESİ[1] -3 / Temel DEMİRER

Basında filler ve çimenler

Kıyasettin ASLAN

Basın artık ciddi biçimde silah olarak emekçilere karşı bir “ordu” gibi kullanılıyor; alt üst ilişkilerini, emir komuta ilişkilerini daha kesin çizgilerle ortaya çıkarıp otoriter yapıyı daha belirgin duruma getiriyor.

ÖFKENİN GETİRDİKLERİ

Hüseyin Habip TAŞKIN

İnsan olgusunu ortaya çıkarmamız gerekir. Düşünceyi özgürce ifade etmeliyiz, eleştiri ve özeleştiriye açık olmalıyız. Yaptığımız her iş ileriye dönük kitleleri kucaklayacak biçimde olmalıdır.
Kemalizmin Kemalist icraatı / Ferhat BARAN
Bu operasyonun amacı gerçekten rejimi kurtarmak ise şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: Statükocu güçler açısından, siyaset yapma alanı iyice daralmıştır ve Türkiye’nin ikinci büyük siyasal yapısı ellerinden alınmıştır.
Gandhi’nin CHP’de işi olmazdı / Aziz Mahmut AK
Hindistan’ın İngiliz sömürgesi olduğu dönemde Gandhi, bu sömürgecilik sistemini savunan ve İngiliz askerlerinin Hintlilere karşı yaptığı katliamları haklı bulan bir İngiliz partisinde yer alır mıydı? Hayır!
Kürdistan’da Komünist Olmak / Berzan BOTÎ
Sosyalist değerlerin “sosyalistler” tarafından bilinçli olarak dejenere edildiği, sosyalizme sırt çevirmenin ve ondan kaçmanın adeta “moda”ya dönüştüğü bir ortamda, yeniden sosyalizm anlayışıyla çıkmak anlamlıdır.
ANAYASA ve REFERANDUM / Hasan FIRAT
Rejimin kendi içindeki boğuşmalarından yararlanmak, açılan gedikleri değerlendirmek başka bir mevzi iken, şu ya da bu şekilde sistemin dümen suyunda gitmek ise bir kifayet arz etmeyen tembellik olarak algılanmalı.
Bu abluka ancak örgütlenmeyle kalkar / T.Atmaca
Mevcut krizle birlikte açlığın, işsizliğin, yokluk ve yoksulluğun hat safhaya ulaştığı ve bundan en fazla gençlerin etkilendiği bir süreçten geçiyoruz. Devletin kendi resmi verilerine göre bile her üç gençten biri işsiz.
Ne olacak bu Zazaların hali!? / Metin Aktaş
Dersim’de insanların çaresizliğini anlatan bir söz var: “Seri bır hes mı xano, ser döy Paso mı xano?” (Ormana gitsem ayı beni yer, köye gitsem Paso beni yer) Bu sözün bir öyküsü var. Anlamak için öyküsünü bilmek gerek.
Milli Eğitim Şurası toplan(mış) / Abdullah DERELİ
Besicilere de dokunurlar… / Hüseyin Habip Taşkın
Toplumsal-tarihsel gelişme ve ilerleme / Hasan ŞAHİNGÖZ
DİLENMEYİN DİRENİN… Sur dibi söyleşileri -3 / Rıdvan SESLİ
Diyarbekir’de dilencilerle karşılaşmadığınız sokak yok gibi. Çocuğundan yaşlısına her yaştan dilencilerle karşılaşırsınız. Çoğu ya göç mağdurudur ya da zaten doğuştan göçmüştür yoksulluğun mahallesine.
Çözüm ararken çözülmeyelim / S.Çiftyürek
Referandumda “evet” çıkmasıyla birlikte Kürt sorununda devlet ile hükümetin arayışlarının ortaklaşması daha netleşti. Hükümet, bir devlet projesi olarak Öcalan, BDP ve Kürt Federe Hükümeti ile görüşüyor.
Devrimci eylemde hedef net olmalı / Cemil CAN
Pontos’un bağımsızlık emeli ve Pontos jenosidi-1 / Sait Çetinoğlu
TÜRK(İYE) EĞİTİM(SİZLİĞ)İ VE YÖK’ÜN “ÜNİVERSİTELER”İNE İTİRAZ![*]-1 / TEMEL DEMİRER
ÜNİVERSİTELERE NEO-LİBERAL ÖPÜCÜK[1]-2 / SİBEL ÖZBUDUN
Konya’da yaşayan Kürtler / Hüseyin Habip TAŞKIN
Her dönemin kendine özgü yasaları yok / Hasan Şahingöz
Bürokrasinin iktidar partisiyle bütünleşmesi -3 / Kıyasettin ASLAN
Gazi Muhammed, Hamzat ve Şeyh Şamil ?Turabi SALTIK
NEDEN ÖSP? / S. Çiftyürek
ÖSP, Türkiye devrimci hareketiyle rejime ve sermayeye karşı ortak mücadeleyi geliştirme perspektifiyle davranırken, örgütlenmede ise ayrı örgütlenmeyi sürdürüyor, sürdürmelidir.
Türkiye model olabilir mi? / Nejdet UYGUN
Masal anlatıcılar, bu ülkelerin Türkiye modelini örnek almaları gerektiğini anlatıp durdular. Yurdum insanı, müreffeh bir ülkede yaşamanın keyfini, şükür dualarıyla kutsayarak mutluluk tazelediler.
Yok Edici ‘Varlık Vergisi’ / Sait ÇETİNOĞLU
‘Varlık Vergisi’ üzerinden 70 yıl geçti. Ancak kurbanlarının acıları dinmedi. Bu yok edici vergi ile ilgili yer verdiğimiz sınırlı tanıklık, devletin Müslüman olmayan vatandaşlarını nasıl biçtiğini gözler önüne sermektedir.
Gündem dayatmaları / Hasan FIRAT
‘Ekmeğini helal etmek’ / Rıdvan SESLİ
Zorun/şiddetin değişim değeri / Hasan Şahingöz
GÜNCEL BOYUTLARIYLA KÜRT MESELESİ[1] -2 / Temel DEMİRER
ÖSP VE SİYASET / S. Çiftyürek
Teorinin griliğinden sıyrılabilirsek, donuk planların esiri olmadan pratik eylemliliği geliştirebilirsek, yeni bir devrimci kitle damarının yaratılmasında yol alarak ÖSP’yi sokakta var edebiliriz.
Sendikalar nereye gidiyor? / Nejdet UYGUN
Genel kurullarda yapışkan bir ezberin mütemadiyen tekrar edilmesine dayanan söylem meselenin görülmesini perdeliyor. Ortaya çıkan her olumsuzluğu kendi dışımızda gelişen durumlara bağlamaktan vazgeçmeliyiz.
DU SEROK, YEK MIJAR / Edîb POLAT
Ji teknolojiyê şoreş pekiya / Receb Dildar
8ê Adarê Roja Tekoşîna Jinan / Feqqas Çelîk
GÜNCEL BOYUTLARIYLA KÜRT MESELESİ[1]-1 / Temel DEMİRER
Zenginlerin ekonomik krizi/Hasan Şahingöz
Erbakan’ın arkasından ağlamak…/Ali BURAN
Yeniden düşünmek / Ferhat BARAN
BDP’nin eğitimi boykot çağrısının yaratmış olduğu etki ile Hakkari’deki mayınlı saldırının yaratmış olduğu etki kıyaslandığında, hangisinin siyasal, hangisinin amaçsız bir şiddet eylemi olduğu kendiliğinden anlaşılır.
Enerjinin ulusal akla dönüşmesi için / Rıdvan SESLİ
Kürt siyasetinin ortak akıl sorunu, ne yazık ki referandum sürecinde kendini bir daha gösterdi. Geniş Kürt siyasal çevresi ortak bir tutum belirleyemedi. Ondan öte yer yer klikleşti, ikili kırılmalar yaşadı.
Referandum bitti… / Nejdet Uygun
Referandum öncesinde oluşan düşünsel karmaşa, sonrasında da devam ediyor. Herkes diğerini tercihinden dolayı yargılama peşinde. Oysa, evet, hayır ve boykot seçeneklerini tercih eden her çevrenin kendince haklı tezleri vardı.
Referandum nasıl okunmalı? / Hasan FIRAT
AKP, şeriat ve sivil dikta / S. Çiftyürek
Mücahidi müteahhit yapan süreçte AKP üzerinden siyasal İslam’ın rehabilite edilmesi, bu yapılırken İslam renginin de kısmen içselleştirilmesi gibi bir durumdan hareketle “şeriat geliyor” demenin karşılığı yoktur.
BAŞKA YOLU YOK / T.Atmaca
İddialarımız ne kadar gerçekçi olursa olsun gençler hemen akın akın bize koşmayacaktır. Bu nedenle biz sabırla, bıkmadan, usanmadan gençleri örgütleme çalışmalarımızı sürdürmeliyiz.
ÜNİVERSİTELERE NEO-LİBERAL ÖPÜCÜK[1] / SİBEL ÖZBUDUN
Koçgrililer-8 / Ali KENDAV
Bürokrasinin iktidar partisiyle bütünleşmesi -2 / Kıyasettin ASLAN
‘Otoriteye iman’ mı, bilim mi? / Hasan Şahingöz
‘Öteki’nin ‘öteki’ne tahammülsüzlüğü / Hüseyin Habip TAŞKIN

Çoban Ateşi’nin başına gelenler

Hüseyin Habip TAŞKIN

Çözüm aslında çok kolay, insanlarda beyin denilen bir madde var, onu düşünce olarak insan sevgisine dönüştürebilirsek böyle trajikomik olaylar yaşanmaz...
Sistemin CHP operasyonu / Ferhat BARAN
Baykal’ın bu ana kadar CHP’nin başında kalmasının nasıl geçerli nedenleri var idiyse, şimdi tasfiyeye zorlanmasının da geçerli nedenleri vardır.
Bir numara kim? / Kemal BİLGET
“Kim?” sorusunun yanıtı açık: Fiili yönetici, geçmişte Seferberlik Tetkik Kurulu’na ve Özel Harp Dairesi’ne kimler komuta ettiyse onlardır. Şimdi ise Özel Kuvvetler Komutanlığı’na kim komuta ediyorsa odur.
Guhertina Makezagona Tirkîye / Xidir ÛSO
CHP û MHP terafdarê berdewamîya rejima Kemalîst in; loma naxwazin guhertin çêbibin. Tirsa wan ya mezin jî rê li ber maf û azadîyên gelê Kurd vebe. Gelo çi fêda BDPê yan a gelê Kurd di berdewamiya vê rewşa aniha de heye!?
AKP ‘AÇILIMI’NIN (=MİLLİ BİRLİK PROJESİ’NİN) İFADE ETTİĞİ! / TEMEL DEMİRER
AKP hükümeti döneminde adım adım yeniden yapılandırılarak Türkiye’nin en etkili, istihbarat ağı en geniş birimi hâline getirilen polis teşkilâtı, gün geçmiyor ki hak ihlâlleri ile gündeme gelmesin.
Antakya, Beyrut ve Paris: Ermenilerle sürgünde kesişti yollarım*-2 / Adil Okay
1915’ten bu yana suçları yanlarına kâr kalan linç ordusu bugün de serbestçe dolaşmaktadırlar. Dün Trabzon’da Türk solcularını, İzmir’de Kürtleri, Edirne’de Çingeneleri linç etmeye kalkışan güruh, Enver ve Talat’
Uğurlar olsun Kıyasettin Ağabey… / Erol ARSLAN
O, sendikal mücadeleye adanmış bir hayat yaşadı. Bu uğurda mahkeme kapılarında dolaştı, yalnız kaldı, çok mutsuz oldu. Ama hiçbir zaman yılmadı, vazgeçmedi. İnandığı doğrularının peşinden gitti…
Kıyas Ağabey’e… / Ahmet HALHALLI
AHLAK ve BURJUVAZİ / Cemil CAN
Geçmiş gitti, gelecek ellerimizde! / Emin ALTINEL
Solda netleşme sorunu / Hüseyin Habip Taşkın
Türkiye demokratikleşebilir mi? / Hasan ŞAHİNGÖZ
ROMANA FÎLOZOFÊ KURD / M. Yilmaz
Bir zamanlar Baykal vardı… / Rıdvan SESLİ
Sevgili torunum Mem Alan! Dönem ödevine konu olan hadise 50 yıl öncesine ait bir olaydır. Zaten sen de dedenin şu ihtiyarlığına güvenip sormuşsun, seni yumurcak seni!..
Kafkas Nart Mitolojisi ile Antik Yunan Mitolojisi / Turabi SALTIK
Mazeret dönemi kapanıyor / S. Çiftyürek
Kürt sorununun tüm genişliği ve acilliğiyle hükümetin, dahası rejimin önünde durduğu bir kez daha görülmüştür. Kürt ulusal sorunundan kaçış yoktur; ya birlikte yaşamaya doğru yeni bir birlik sözleşmesi ya da ayrışmanın derinleşmesi!..
Referandum ya da ‘ahval ve şerait’ / Ferhat BARAN
Devlet, Türkiye’nin yayılma istidadı gösterdiği günümüz koşullarında önünde duran ve yürümesini engelleyen en büyük ayakbağı olan ‘Kürt sorunu’nu kendi kapasitesi dahilinde çözmeye karar vermiş görünüyor.
Anadilde eğitimin önemi / T.Atmaca
Kürtçe bir ulus dilidir. Oysa her yıl on binlerce Kürt çocuğu ilk adımlarını attıkları okul sıralarında anadilleri dışında başka bir dille, Türkçe eğitim dayatmasıyla yüz yüze gelirler.
Bir 6-7 Eylül tanıklığı / Sait ÇETİNOĞLU
Olaylardan sonra sıkıyönetim ilan edilir, sorumlu olarak Komünistler gösterilerek tutuklamalara girişilir. Geçmişin 'Tayyare Mühendisi' Zühtü Benneci, uzun hapislik yıllarından sonra bakkallık yapmaktadır, geçim için...
İRAN’I VURACAKLAR MI? / Abu Şehmuz Demir
Ben+Sen= Biz-Ötekiler / Aycan Dilan Bilget
Biz ne istiyoruz? / Hasan Şahingöz
Bürokrasi ve Politika -1 / Kıyasettin ASLAN
12 EYLÜL’ÜN EKONOMİ-POLİTİĞİNE KENAR NOTLARI-2 / SİBEL ÖZBUDUN-TEMEL DEMİRER
Ekim ve Çerkesler / Turabi SALTIK
ÖSP Kurucular Meclisi toplandı
Değişik illerden gelen temsilcilerle genişletilmiş toplantıda parti kuruluş hazırlıkları gözden geçirildi, yasal müracaata giden süreçte öne çıkan bazı sorunların aşılması için alınması gerekli tedbirler görüşüldü.
Lenin Marks'a nasıl yaklaştıysa Lenin'ede öyle yaklaşmalıyız
Lenin Marksizm'i esas, temel alırken sürekliliği ve II. Enternasyonalle yollarını ayırırken de kopuşu güncelleştirmiş ve yaratıcı yeniden üretimle kopuş ile sürekliliğin köprüsü olabilmiştir.
Milli Mücadele ve Anti-emperyalizm Söylemi/ Fikret Başkaya
Nasıl bir kişinin kendi hakkında söyledikleri onun hakiki şahsiyeti hakkında fikir edinmek için yeterli değilse, bir sosyal hareketin niteliği de o hareketi yönetenlerin söylediklerine bakılarak anlaşılamaz.
MİTİNGLERİN ARKASINDA ORDU VAR!/ÇOBAN ATEŞİ - EDİTÖR
Üniter Cumhuriyet’e dönük gerek içerde gerekse bölgede "tehdit" olarak algılanan Kürt Ulusal demokratik hareketidir. ABD ve AB ise Kürt ulusal hareketinin arkasındaki güçler olarak görülüyor.

Askerin vicdani ret önerisi üzerine...

Yasin YETİŞGEN

Türkiye halklarının stratejik konumu diye yutturulmaya çalışılan “milli yarar” siyaseti, aslında Sabancıların, Koçların ve nice zenginlerin “milli yarar” siyasetidir...
Gerçek yüz, eşikten sonra / Ferhat BARAN
Sona yaklaşan bir düzen ortadan kalkarken onun yerine gelecek olanın niteliği üzerinde kavga verilmesi doğaldır. Bu kavga neticesinde kazanacak olan güç, oluşacak yeni devlet düzenine kendi rengini verecektir.
TEK-EL’DEN KALAN…-1 / TEMEL DEMİRER
Kimdir “yetim hakkı yiyen”!? Hem hakları talep etmek neden “hak gaspı” olsun? Başbakan’a soru: Peki, Tekel işçilerine yedirmediğiniz o yetim haklarını kim yiyecek?
BALYOZ JI SERÊ KURDAN RE… / Edîb POLAT
Tête zanîn “Hareketa Balyozê”ji xwe re kiriye armanc ku çi li Tirkiyeyê û çi jî li hemî Dunyayê, hemî destkeftinên Kurdan ji holê rabike û nîrê asîmîlasyon û zordariya salên 1920’an cardin bişûnde bide ser sitûyê gelê Kurd
DÜŞMAN / Uygun NECDET
Haksızlıklara rıza göstermemek, direnmek varoluşun erdemidir. Düşman kavramı üzerinden öç kültürü ise, patolojik bir travmanın dışavurumudur.
Dersim Katliamı / Turabi Saltık
Dersim Katliamı konusunda TBMM’de Onur Öymen “analar ağlamasın”a karşı söylemiyle gaf yapmadı. Dili de sürçmedi. Söyledikleriyle tam da Kemalizm'in halka ve sorunlara bakışını özetledi.
Irak seçimleri, Baasçılar ve Kürdistan / Abu Şehmuz Demir
Gerçek aşk toplumun damarlarında özgürce dolaşır / Aydın DİNÇOĞUL
Emekçi kadın sorunu özel mülkiyet sisteminden kaynaklıdır / Cemil CAN
Kürt sorununda ‘yeşil kuşak’a yüklenen sorumluluk / Hasan Özkan
Zorun ekonomideki yeri/rolü üzerine / Hasan ŞAHİNGÖZ
‘BABA KATİL!’ / Kıyasettin ASLAN*
Mermerde bir şey yetişmez / Munzur GÜLAPUŞAĞI
Dünyayı Beygirler Yönetsin! / Rıdvan SESLİ
Bir adım öne çıkmanın zamanı / Ferhat BARAN
Kürdistanlı sosyalistler bir müddettir açık bir parti kurmanın çabası içinde. Eğer sürecin uzamasını haklı kılabilecek bir sebep oluşmazsa, yakın gelecekte bu çalışma partinin kuruluşuyla neticelenecek.
“1 MAYIS 1977’DE TAKSİM’DEYDİM, BUGÜN DE…” / Hasan FIRAT
Saçları ağarmış, daha çok beyaza kesmiş erkekler. Kadınlar, 70’li yılların o romantik debdebeli halindeki kadınlar. Bembeyaz saçlarıyla, eksik dişleriyle nice naif ve güzelce yürüyorlar. Yaşları 40, 50, 60…
1 Gulan û rewşa gelê Kurd / Xidir Ûso
Îro bi mîlyonan koçbar, xizan û rebenên Kurd, li kevîyên metropolên tirkî, sûrî û îran, di xanî û mercên ji tenduristiyê dûr, nîvbirçî û di hundir her bêîmkanîyan de dijîn.
Hedefteki Kürt gençliği / T.Atmaca
YÖK’ün üniversitelere gönderdiği talimatla birlikte, Türkiye'de birbiri ardına ortaya çıkan ‘eylem planları’na bir yenisi daha eklendi. Plan bu kez YÖK imzasını taşıyor.
Partinin teşkilatlanma hafızası / S. Çiftyürek
Partinin en önemli sorununda görev almak isteyenler, siyaset ve örgütlenmenin vitrininde değil, en meşakkatli alanı olan mutfağında, yani doğrudan örgütlenmenin inşacı-planlayıcı kadroları olarak yoğunlaşmak zorundadırlar.
Asıl hırsız başka (SUR DİBİ SÖYLEŞİLERİ -2-) / Rıdvan SESLİ
Diyarbekir’in Alipaşa mahallesini bilen bilir. Diyarbekir “qırıx”larının yetiştiği meşhur mahallelerden biridir. Faruk, İhsan ve Şêxo, Alipaşa mahallesinde oturan üç kafadar.
Antakya, Beyrut ve Paris: Ermenilerle sürgünde kesişti yollarım* -1 / Adil OKAY
Doğruydu Hrant’ın söyledikleri. 1915 tehcirinden sonra geride kalan bir avuç Ermeni'yi, Süryani'yi, Keldani'yi, Rum'u Cumhuriyet Türkiye'sinde çeşitli baskılara maruz bıraktık, taciz ettik ve kaçırttık.
YÖK’ÜN KERAMETİ NEDİR? / SİBEL ÖZBUDUN
YÖK’ün muhtelif işlevleri arasında belki de en önemlisi, neo-liberal iktisadî siyasaları üniversitelere nüfuz ettirmenin aracı oluşudur.
KARŞIYAKA’NIN ÜÇ GÜLÜ / Hasan FIRAT
Denizgülü, Yusufgülü, Hüseyingülü… Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan, bundan 38 yıl önce Cumhuriyetin diktası tarafından planlı olarak “idam” adı verilen bir infazla katledildiler.
‘MAYIS TANIKTIR!’ / Cemil CAN
Her mayıs ayında onları anmak, onların şahsında sistemden hesap sormak, özünde sistemin işlediği suçların cezasını verme faaliyetidir.
En son tarımın da canını okudular / Hasan ŞAHİNGÖZ
Yeni pozisyon arayışları / S.Çiftyürek
‘Kürt Açılımı’ adı altında Kürt ulusal sorununu çözmek yerine ulusal demokratik hareketi çözmeye yönelen TC Devleti ve hükümeti, şimdi bunun çıkmaz sokak olduğunu görüyor, yeni arayışlar geliştiriyor.
Ya ‘Gizli Anayasa’da durum ne? / T.Atmaca
İster gelişmişi olsun isterse azgelişmişi, tüm burjuva demokrasilerinde gerçekte parlamentonun üstünde yer alan ve çoğu zaman pek göze görünmeyen kurum ve mekanizmalar mevcuttur.
Aynı mahallenin çocukları / Salim TURGUT
Referandum sürecinde farklı kulvarlarda olsak da, referandum sonrası bir çok toplumsal olaylara karşı birlikte kol kola yürüyeceğiz. Kullandığımız dille yarın onarılmaz yaralar açmamalıyız.
Legal komünist partiye hazırlanırken… / Hurşit KAŞIKKIRMAZ
Kürdistan’ı esas zemin kabul ederek kurulacak olan legal komünist parti, programıyla, ismiyle, eylem biçimleriyle yasaları ve rejimi zorlamalıdır. Tabela partisi olmamaya özen göstermelidir. Kuşkusuz her şeyin bir bedeli vardır.
Bu yolda galip, mağlup sayılır / Hasan FIRAT
PROPAGANDANIN BÖYLESİ!!! / Cemil CAN
KAOS DİYARI IRAK / Abdullah DERELİ
Bölgesel çapta politik ve örgütsel bağlantıları ve uluslararası camiadaki etkin gücü bakımından İran’ın, Irak siyaseti üzerinde söz sahibi olma olanağı azımsanamaz.
12 EYLÜL’ÜN EKONOMİ-POLİTİĞİNE KENAR NOTLARI-1 / SİBEL ÖZBUDUN-TEMEL DEMİRER
Patronlar, sömürü düzenini devam ettirmek, zenginliklerini korumak için askeri gücünü devreye soktu. Silahlı güçlerini iktidara el koymaya çağırdı. Patronlar sivil elbiselerini çıkarıp yerine askeri giysilere büründüler.
Şakran Tepesi’nden cezaevindeki isyana: 70 GÜN-4 / Samet ERDOĞDU
DİYARBEKİR İZLENİMLERİ -2- / Rıdvan SESLİ
Çerkes ozanları / Turabi Saltık
Bürokrasinin Vesayeti ve Sendikaların Bürokratlaşması / Ali KAR
Apê Musa’yı hatıralarından okurken... / Harun MURATOĞLU
‘Hatırlamak Direnmektir’ / Yasin Yetişgen
19 Şubat 2011’de tarihin canlı bir tanığını, Antep’te tüm solun ağabeyini, çok kısa bir süre önce Kürdistan komünist hareketi içinde yoldaşlaştığımız Devrimci Celal Özcan’ı sonsuzluğa uğurladık.
Demode Model / Ferhat BARAN
Elbette ki Türkiye’nin de olası devrimlere model olma hakkı vardır. Eğer bunu gözüne kestirmiş ise, evvela şu her gün bir yenisine tanık olduğumuz toplu mezarlar karşısında halk, ölüm sessizliğini bozmalıdır.
Devletin ‘kutsallığı’ aşılıyor / S. Çiftyürek
Tarihte kitlelerin zorunun ne gibi önemli siyasal değişimlere yol açtığının sayısız örneği yaşanmıştır; şimdi yeni olan, 21.yy başında ve Ortadoğu coğrafyasında sosyal erişim ağlarıyla da örülmüş olarak bunun gerçekleşmesidir.
PARTİYİ SOKAKTA ÖRGÜTLEMEK/T.Atmaca
Birkaç yıldır ideolojik-teorik ciddi bir birikim yaptık.İlk etabı büyük oranda aştığımızı söyleyebiliriz. Şimdi önümüzde duran sorun, elde edilen bu birikimin kitlelerle buluşması, onların yaşamlarını değiştirip dönüştürmesidir.
Yoksulların ekonomik krizi / Hasan Şahingöz
‘Oğlum vatana helal olmasın’ diyebilmek!/Hasan FIRAT
Türk anaları, asker annesi Kürtler, “oğlum vatana helal olmasın” dedikleri bir yeni retorik, yaşamı öne çıkaran etik ve ahlak gibi moral değerlere ihtiyacımız var.
Devletin ikili tehdit algısı/S. Çiftyürek
Türk rejimi, Kürt/Kürdistan meselesini iki stratejik öğe üzerinden kendisinin varlık yokluk sorunu olarak algılıyor. Bu nedenledir ki Kürt ulusal sorununda ya hiç adım atamıyor ya da oyalıyor.
KAYBOLMADILAR… KAYBEDİLDİLER!/SİBEL ÖZBUDUN-TEMEL DEMİRER
12 Eylül askeri cuntası tarafından işkenceyle öldürülen Cemil Kırbayır’ın öldürülüşünün ardından 31 yıl geçmesine rağmen, cesedinin nerede olduğu bilinmiyor.
Arap Baharı’ndan Türkiye kışına…/Neco UYGUN
Qedafî hat kuştin, dilê min digrî.../Zeynel Abidîn HAN
ARTIK YETER! /Hüseyin Habip TAŞKIN
HASTA DÜZENİN HASTA MUHALEFETİ/Rıdvan SESLİ
KOMÜNİST ENTERNASYONAL’İN 2. KONGRESİ’NİN ULUSAL VE SÖMÜRGE SORUNLARI RAPORU (26 TEMMUZ 1920) /Ustaları hatırlamak... Rıfat OKU
‘KUŞ TAŞA ÇARPAR MI’ HESABI!/S. Çiftyürek
Türk devleti Suriye’ye dönük saldırının en önünde yer almaya hazırlanırken Kürdistan meselesinde mevcut statüsüzlüğün devamını esas alıyor.
BU BİR DEVRİMDİR HAŞMETLERİ ama…/Hasan FIRAT
Wall Street finans merkezi, seçim kampanyalarında, diğer zamanlarda her iki kliği de satın alıyor. Son seçim kampanyasında Obama, Cumhuriyetçi rakibinden daha fazla dolar topladı.
SOKAKLAR ISINIYOR/T.Atmaca
MÜJDE! CİN LAMBADAN ÇIKTI!/ Metin AKTAŞ
Sosyalistler, devrimciler ve Kürt sorunu!/ Hurşit KAŞIKKIRMAZ
İFADE ÖZGÜR(SÜZ)LÜĞÜ, YARGI(SIZLIK) VE HUKUK(SUZLUK)[1]-3/TEMEL DEMİRER
Karamsarlığa yer yok!/Hüseyin Habip Taşkın
Kriz, sendikalar ve Ankara eylemi /T. Atmaca
Küçük bir meydanda, bir şemsiyenin altında ilgilenenlere ekonomi dersleri vererek başlayan işgal, ABD eyaletlerine yayılıyor.
Devletin yeni dili /Hasan FIRAT
Zamanın hafızası/Neco UYGUN
Kürt mücadelesinde ikinci evre!/Hurşit KAŞIKKIRMAZ
Emir Bedirhan’ın Cizre-Bothan direnişini doğru okumak -2/Sait ÇETİNOĞLU
İFADE ÖZGÜR(SÜZ)LÜĞÜ, YARGI(SIZLIK) VE HUKUK(SUZLUK)-2/TEMEL DEMİRER
Gümrükler sağlığa zararlı!/Hüseyin Habip TAŞKIN
PARA NEDİR?*-2 /Hasan Şahingöz
Hayretlere gelesiniz!/Rıdvan SESLİ
İFADE ÖZGÜR(SÜZ)LÜĞÜ, YARGI(SIZLIK) VE HUKUK(SUZLUK)-1/TEMEL DEMİRER
İnsanın maddesel yıkımı: Yoksulluk / Munzur Gülapuşağı
Bugün dünyamızda milyonlarca insan kendi kendisine bakabilecek az-güçten ve az-güvenden önemli oranda yoksun bırakılmış durumda. En kötüsü de umut edemeyecek kadar yıkılmış olması.
EVET, EVET, “HEPİMİZ ERMENİYİZ!”/SİBEL ÖZBUDUN
“Türk’üm” diyen mutlu, ya demeyenler? Ya Anadolulu, T.C. yurttaşı olmaktan gocunmayan, ama kendilerini “Ermeni”, “Kürt”, “Arap” vb. olarak hisseden ve öyle tanımlanmayı isteyenler? Sayıl
CUMHURİYET MİTİNGLERİ/ÇOBAN ATEŞİ EDİTÖR
Son 40 yıldır Ordu önce komünistlere, sonra Kürt ulusal hareketine karşı siyasal islamı desteklemiştir. Asker siyasal islamı ve şeriatı tehdit olarak algılıyorsa, dönüp son 40 yılın hesabını açıkça ortaya koymalıdır.
GERÇEKLER GERÇEKTEN ACITIR / Hamit Yılmaz
Hani sonuçta bu birden çok insan olmayı becerebilenlerin çizgilerini koruyabilseler ve isteseler “maazallah” DEVRİM” bile yapabileceklerine inanmıyorum inanmasına lakin o ne alanlardı öyle?
Estetik ve sanat-1 / Celal ÖZCAN
Hepimiz bir sanat yapıtından estetik düzeyde haz alabiliriz. Sanatla, güzelle, estetikle ilgili bir şeyler söyleyebiliriz. Çünkü güzel bizler için vardır, bizler için üretilir ve güzeli bizler tüketiriz.

DEVLET CİNAYET İŞLER Mİ?

Berkant COŞKUN

Polis terörü devletin toplumsal muhalefet üzerindeki baskısının en önemli ayağı olmuştur. Bu durum günümüzde ise sözkonusu yasayla da yeni bir boyut kazanmıştır.
Federasyon talebine doğru… / S. Çiftyürek
Federasyon talebi, Kürt siyasal hareketlerinin ortak talebine dönüştürülebilir. Bu nedenle, federasyona yakın bir içerikle ileri sürülen “özerklik” tezinin arkasında istikrarlı durularak çıta düşürülmemelidir.
OYUMUN RENGİ ve NEDENLERİ / Kemal BİLGET
12 Eylül Anayasası’na 1982’de evet demek ile bugün o Anayasa’da yapılan (küçük çaplı da olsa, birkaç tane toplu iğne deliği de açsa) değişikliklere hayır demek arasında konunun özü bakımından herhangi bir fark görmüyorum.
Referandum, sol sefalet ve tutarlılık/tutarsızlık üzerine / Berzan BOTÎ
AKP’yi meşrulaştırmadan ve Kürdistan halkına umut olarak sunmadan referandumda “evet” demek gerekiyor. Bunun özeti, “AKP’ye Hayır, Değişime Evet!”tir…
Sahi neyin referandumu? / Cemil CAN
13 EYLÜL SABAHI / Metin AKTAŞ
TOPLU GÖRÜŞME SÜRECİNİN KRİTİĞİ / Nejdet UYGUN
KESK’in demokratik anayasa talebi vardır, olmaya devam edecektir. Ama bu savununun kararlı bir duruşa dönüşebilmesi için öncelikli olarak örgüt içi demokrasinin tesis edilmesi gerektiği göz ardı edilmemelidir.
Boşlukta kaybolmamak / Rıdvan SESLİ
Bu süreç Kürtleri tümden siyasetsiz ve kurumsuz bırakmanın planını da beraberinde taşıyor. Bu siyasetin uygulayıcısı olarak AKP, Türklerin olduğu kadar Kürtlerin de partisi olduğu imajını kendine verdirtmeye çalışıyor.
KOÇGİRİLİLER-5 / Ali Kendav
Şakran Tepesi’nden cezaevindeki isyana: 70 GÜN-3
Halkın Gündemi ve Düka Keyifleri / Hasan FIRAT
İntiharlar artıyor, farkında mıyız? / Hüseyin Habip Taşkın
“Kürt sorunu” kimin sorunu? / Hasan ŞAHİNGÖZ
İNSANCIL HUKUK VE YASALAR* / Kıyasettin Aslan
Çerkeslerde aydınlanma / Turabi SALTIK
Halk hareketlerini doğru okumak/ Berzan BOTÎ
Cemaatin ördüğü duvarları yıkmamış, kutsallıkları, eleştirme ve bireyselleşme süreçlerinden geçmemiş insan tipine, sosyalizm gibi anlamlı, değerli, değerli olduğu kadar da ağır bir yükü yüklemek yeni hayal kırıklıklarına zemin hazılar.
DESTÊ DUNYAYA NÛ / Edîb Polat
Weke ku Xumeynî çewa ji derve de hat û li ser şoreşa Îranê rûnişt, dibe ku hin kes jî bi heman şêweyê rêveberiya Misrê bi dest bixînin û bo berjewendiyên xwe bi kar bînin.
SEMERCİNİN ÖLÜMÜ / Metin AKTAŞ
Bugün gelişen halk hareketlerine baktığımızda olayların kapitalist sistemin sınırları içerisinde yaşandığını, sistemin sınırlarının dışına taşmadığını görüyoruz. Aynı durum ülkemizde de yaşanıyor.
Kitle bilinci / Nejdet UYGUN
Meselelerin kitlelerin bilincinde nasıl yer edeceğini, kitle iletişim araçları aracılığıyla egemen sistem belirlemektedir. İletişim araçları, otoritenin rafine edilmiş fikirlerini toplumun beynine şırınga ederler.
Şimdilik ne kadarsak o kadarız! / Rıdvan SESLİ
Kurd û xayintî... / Receb Dildar
Kıbrıslılara karşı bu hırçınlık niye? / Hurşit KAŞIKKIRMAZ
HEWLDANÊN DAMEZRANDINA PARTIYÊN ZAGONÎ / Lokman POLAT
Kürdistan’da kolonyal yönetimin pekiştirilmesi: Umumi Müfettişlikler-6 / Sait Çetinoğlu
Mülkiyet nedir? / Hasan Şahingöz
Kadın sorununa sorunlu yaklaşımlar / Ezgi DENİZ
Bundan sonra Mısır’da ne olur? / Ali BURAN
Ulusal ve kültürel sorunların kapitalizmin sınırları içerisinde çözümü mümkün mü?-Metin Aktaş
Kürt sorunu yakın gelecekte bu ülkede kapitalist iktidar yıkılmadan kapitalizmin sınırları içerisinde çözülecektir. Bu benim arzum değildir. Yaşadığımız yüz yılda ülkemizi ve dünyada ki durumu değerlendirerek vardığım sonuçtur...
BUNLARIN ARDINDA NE (Mİ?) VAR! VARTABED, GÖKÇEN VE DİNK.../TEMEL DEMİRER
Şimdi döktüğünüz timsah gözyaşları kimseyi kandırmıyor! Attığınız nutuklar midemizi bulandırıyor! ‘Dış mihraklı’ komplo teorileriniz de ortalıkta bir ‘meczup’ arama çabanız da boşuna! Bırakın bilgiçlik taslamayı!
Alternatif Üniversiteye Dair Bazı Gözlemler/Fikret BAŞKAYA
Her toplumsal formasyonda ve her tarihsel dönemde bir ‘eğitim sistemi’ bulunur ve bu ‘eğitim sistemi’ egemen sınıfın ihtiyaçlarıyla uyumludur.

Temel Demirer’e de 301’den dava

Sosyalist Mezopotamya

“Aydınlar, 301 kere 301 suçu işlemezlerse Hrant’ın cinayetine ortak olmuş demektir” diyen Temel Demirer’e de 301. maddeden dava açıldı.

BASKIN ORAN’A AÇIK MEKTUP

Sibel ÖZBUDUN

Çünkü malûmunuz, Kuzey Irak’taki bir seferlik “ufunet operasyonu”nun toplam maliyeti, 20 milyon dolar olarak hesaplanıyor. Operasyon sırasında kullanılan 500 adet MK-84 tipi bombanın bir tanesinin maliyeti ise,26bin dolar.
Bu kavgadan köklü değişim çıkmaz! / S.Çiftyürek
Tarih, sınıflar arası mücadelenin ürünüdür. TC Devleti bünyesinde bir iktidar kavgası var, ancak Ergenekon operasyonunun taraflarından her ikisi de egemenleri, ezenleri, sömürenleri temsil ediyor.
BİLİM VE DİN / Cemil CAN
Ezilen Alevi mezhebinin mücadelesini desteklemek,onlara perspektif sunmak ayrı bir şey; devrimcilik-komünistlik adına Alevicilik yapmak çok farklı bir şeydir. Bu ince ayarı yapacak tek güç de bilim temsilcileridir.
Yürek çarpıntılarıyla başlar duygusal bilgelik / Aydın Dinçoğul
Mülkiyetin gerekliliği ve gereksizliği / Hasan ŞAHİNGÖZ
ŞEHİRLİYİZ AMA.. / Kıyasettin ASLAN*
Esir edenlerin esareti / Munzur GÜLAPUŞAĞI
GENÇLİK ÜZERİNE / Rıdvan SESLİ
Gençliği örgütlemek şimdi daha fazla çaba gerektiriyor / Rıfat OKU
Kapitalizm ve krize yaklaşım tarzımız / Hasan FIRAT
Finans merkezleri bürokratlarının öğle yemeklerine ödedikleri para, Asya'da aylık asgari ücret tutarında paraya eşittir. Kapitalist merkezlerde olsun, periferide olsun burjuvazinin yaşamında en ufak bir değişme olmadı.
Ergenekon’un Samsun çıkışı / S. Çiftyürek
Küresel sermaye ve rejimlerinin ihtiyaçlarına paralel olarak Türk derin devleti yeniden dizayn edilirken, eski yapı belli yönleriyle tasfiyeye uğruyor.
TC’nin dirildiği yer: K.Kıbrıs / Ferhat BARAN
TC ve onun artık bir hayli yıpranmış zinde kuvvetleri, K.Kıbrıs’ta oluşan yeni durumu, içerideki iktidar mücadelesinde azami ölçüde kullanmaya çalışacaklardır
Devlet, aracılar ve devrimci duruş/Berzan BOTÎ
Başta Kürt/Kürdistan sorunu olmak üzere Kemalist cumhuriyetin kuruluş felsefesinden kaynaklanan tüm olumsuzlukların sorumlusu sanki AKP hükümetiymiş gibi bir algı yaratılmaya çalışıldı.
İşçi sınıfının 1 MAYIS ve TEK-EL ders(ler)i-2/TEMEL DEMİRER
Geçmişi iyi değerlendirmek/Hüseyin Habip Taşkın
‘Enflasyon düştü’ sözlerine inanalım mı?/ Hasan ŞAHİNGÖZ
Evrim’e mektup/Kemal Bilget
KORKULARIMIZ/Metin AKTAŞ
Gençlik hareketinin yeni dönemdeki sorunları /T.Atmaca
Hayretlere vesile ‘evet’imiz / Aziz Mahmut AK
Kürdistanlı Komünistler olarak oyumuzun rengini “yetmez ama evet” olarak belirlememizi Türk solu hayretle karşıladı, ama onların tavrına biz hiç de hayret etmedik.
Dörtyol’un anımsattıkları / Kemal BİLGET
Son İnegöl, Dörtyol ve Osman Baydemir’e yönelik bombalı suikast girişimi olayları iktidar kavgasının kanlı uzantılarıdır. Bilinen, bildiğimiz senaryolar bunlar. Kast direniyor.
Bir aylık siyaset: Aktif savunma! / Ferhat BARAN
Sivil toplum kuruluşlarının çağrısı ve gerçek anlamda halkın tepkisi ateşkes sürecinin başlamasında önemli bir rol oynamıştır. Halk, geleneksel çatışma yöntemiyle artık bir yere varılamayacağını biliyor.
‘Toplu Görüşme’de referandum pazarlığı / T.Atmaca
KESK Başkanı toplu sözleşme için referandum sonrasını işaret etti. Bu durum ya toplu sözleşme ile ilgili KESK yönetiminin sorunlu algısının bir tezahürüdür ya da referandum ile ilgili KESK’in tutum alışında bulunan bir soruna delalett
Tarihe düşülen önemli not / Sait ÇETİNOĞLU
1878 yılı hem Kürtler hem de Ermeniler açısından önemli bir dönüm noktasıdır. Yeni merkezileşme projesinde kendilerine yer bulan Kürtler arasında, Şeyh Ubeydullah’ın isyanıyla birlikte bağımsızlık düşüncesi belirmeye başlamıştır.
Yitirdiğimiz ruh / Haysam Ali
“Yoldaş” kavramı neleri ifade ediyordu, biliyoruz hepimiz; dayanışma, özveri, vefa, kararlılık, adanmışlık... Hiçbir arka planı olmadan, acabalar taşımadan ne çok insani bir kavramdı bizden çalınan.
Amerika aynı Amerika! / Hasan Şahingöz
Dersim’den ders aldım / Rıfat OKU
Şakran Tepesi’nden cezaevindeki isyana: 70 GÜN-2 / Samet ERDOĞDU
“ÖLÜMSÜZ” İSYAN(CILAR)-2 / TEMEL DEMİRER
“ÖLÜMSÜZ” İSYAN(CILAR)-2 / TEMEL DEMİRER
Tunus, Kahire, Diyarbakır… / S. Çiftyürek
Tunus ve Kahire’nin kendi Kemalizm’ini aşarak siyasete sokakta içerik kazandırmaları, Ortadoğu’da en çok Kürtleri ve özelde bugün için Diyarbakır’ı etkileyecektir.
TUNUS’TAN MISIR’A İSYANIN ÖĞRETTİĞİ[*]-1 / Temel DEMİRER
Evlat Acısı / Ferhat BARAN
Erdoğan, sadece kendisine yönelmiş bir protestodan hareketle hakareti de aşan onur kırıcı bir tanımlamada bulunmadı, aslında TC’nin neden Kıbrıs’ın bir kısmını işgal ettiğini de ifşa etti.
Bakın eski solcular, bu “a”dır! / Aziz Mahmut AK
Sömürge ulusun siyasetçisinin sosyalist olmaması normaldir, ama sosyalizme düşman kesilmesi normal değil. Sizden kendimize saygı beklemiyoruz, ama alaycı yaklaşımları hak ettiğimizi de hiç düşünmüyoruz.
Sosyalist hareket, geçmişiyle yüzleşmeli / T.Atmaca
Yalanlarla yaşamak, onlarca yıldır süren bir sorunu yok saymak, bir gerçeği inkâr etmek, böyle bir sorun ve gerçeklik yokmuş gibi davranmak eğer bir bilinç halini almışsa, geriye yapılabilecek hiçbir şey kalmıyor.
Devrimden önce sendikaların gündemi ve işçi sınıfının entelektüel talepleri / Ali Kar
EZİLENLER İSTERSE… / Hüseyin Habip TAŞKIN
Bizim kutsallarımız / Hamit YAYAR
ÇOKKÜLTÜRCÜ AB’YE N’OLDU, N’OLUYOR?-6 / SİBEL ÖZBUDUN-TEMEL DEMİRER
Kafkasya’da Çeçen-İnguş Edebiyatı / Turabi SALTIK
Tarihsel bir aşama: Kürdistan Konferansı
ÖSP, BDP, KADEP), HAK-PAR, DTK, TDŞK ile 11 kuruluşun yaklaşık üç aydır hazırlıklarını yürüttüğü “Türkiye’de Kürdistan Konferansı” yapıldı.
KÜRDİSTAN KONFERANSI…/Hasan FIRAT
Konferansın, ayırıcı ve üzerinde durulmayı gerektiren “silahların susturulması” kararı, T. Cumhuriyeti ile sürdürülen müzakerelerin devam etmesi ittifakının genişlemesi, geliştirilmesi özel, değerli bir atraksiyondur.
Kulağı delikler/Neco UYGUN
BİR SİVRİSİNEK MASALI: 141-142, TMY 8, TCK 159, TCK 301 ve ilh…/ SİBEL ÖZBUDUN
“11 TEZ”İN DAYANIŞMACI EĞİTİMİ NEDEN GEREKLİ?/TEMEL DEMİRER
YENİ EĞİTİM DÖNEMİ SANCILI BAŞLADI/Abdullah Dereli
HALKLAR-BİREYLER ARASI İLİŞKİLER…/Hasan ŞAHİNGÖZ
YENİ ANAYASA AMA NASIL?/Hasan FIRAT
Türk’üyle, Kürt’üyle, Ermeni’siyle, Süryani’siyle her ulusun, her türden cinsel eğilimlerin, her grubun kompleksiz, kendi adlarıyla ifadelendirildiği bir anayasa metni.
12 EYLÜL KİME KARŞIYDI? /SİBEL ÖZBUDUN
YENİ DÜNYA DÜZENİ; SOSYALİZM İLE GELECEK!/S. Çiftyürek
GAZZE SEVDASI/Metin AKTAŞ
12 Eylül’e birkaç söz…/Neco UYGUN
Kadın cinayetleri ve toplum/Hurşit Kaşıkkırmaz
BU ÜLKEDE HER HALKIN HAKKI VARDIR/Hüseyin Habip TAŞKIN
YASALARINIZ…/Hasan ŞAHİNGÖZ
Berzani’yi anlamak…/Rıdvan SESLİ
MİLLİ MANTIK(SIZLIĞ)IN YARATTIĞI ERMENİ FELAKETİ /TEMEL DEMİRER
Geriye kayıp bellekler kalmıştır. Belki de iki halkın birbirinin belleğini yenileyerek, yaşanmış acıların bütün insanlık için tekrar etmemesi için, evrensel bir ders çıkarması gerekmektedir.
Silahlanma yarışı barış değil savaşı üretir! /S.Çiftyürek
Ulusalcıların, sol Avrasyacıların, ABD’ye karşı Rusya’yı müttefik olarak görmesi yanlıştır. Rusya’nın Batı’ya, ABD’ye karşı çıkışının temelinde; kendisine gücü ve jeopolitik konumu ile orantılı davranılmadığınd

ABD'nin Avrasya Stratejisinde Türkiye ve Kürdistan

S. ÇİFTYÜREK

ABD Avrasya stratejisinde ve bunun Ortadoğu versiyonu BOP içerisinde hem Türkiye'nin hem de Kürt ulusal hareketinin (esas Güney'in) elini tutarak yol almayı planlamıştı.
AKP’nin diplomasi imtihanı / Ferhat BARAN
ABD ile İran arasındaki çelişkilerin keskinleşmesiyle, AKP için de giderek artan yeni ve kaotik bir dönem başlayacaktır. Dış politikada olduğu kadar iç politikada da AKP ilk kez ciddi bir sınavla karşı karşıya gelecektir.
Polisin üç günü ya da Türk polisinin iklimi / Aziz Mahmut AK
Değiştiklerine dair tüm reklamlarına rağmen Türk polisinde kafalar değil yasalar değişmiştir. Halen polisin eğitim sahasında nişan tahtasındaki resim bir ‘bölücü’ veya ‘solcu’dur.
Gerilimli sürece doğru… / S. Çiftyürek
Erdoğan’ın ABD’den “hamdolsun, çok mutlu dönüyoruz” açıklaması, Obama’dan operasyon için daha fazla teknolojik araç gereç ve önemlisi uluslar arası siyasi destek aldıkları biçiminde okunabilir.
“LİNÇ” DEYİNCE… / SİBEL ÖZBUDUN
İnsanların gerçek yaşam koşulları üzerinden (yoksulluk, işsizlik, yoksunluk) kolektif bir “itiraz”, bir “direniş” ikliminin oluşması, “linç”çi güruhların biçimlenişinin esas panzehiridir tabii.
İşçi sınıfının 1 MAYIS ve TEK-EL ders(ler)i[*]-1 / TEMEL DEMİRER
İşçi sınıfının 1 Mayıs 2009’da Taksim’i yeniden kazanıp, Tek-el’iyle başkent Ankara’da “kurtarılmış” çadır kentini kurduğu günlere büyük diyetler ödenerek gelindi…
Sömürünün en yoğun yaşandığı alan: Ev eksenli çalışma -4 / T. Atmaca
Yeni planlamanın stratejik hedefi veya insani boyutu / Ali Kar
Bizim talebimiz halk demokrasisi olmalıdır / Cemil CAN
HIKÛMAT DIVÊ LÊBORÎNÊ JI KURDAN BIXWAZE / Edîb POLAT
Okumayı seven bir toplum muyuz? / Hüseyin Habip TAŞKIN
Öncülükte düzenden kopuşun önemi / Harun Muratoğlu
İsterseniz artık uyanın, çünkü soyuluyorsunuz! / Hasan ŞAHİNGÖZ
Kapitalizm herkesi iş sahibi yapmaz/yapamaz / Hurşit Kaşıkkırmaz
Kosova: Yeni bir referans mı? / Ferhat BARAN
Uluslararası Adalet Divanı’nın Kosova’nın sürmekte olan fiili bağımsızlık durumuna uluslararası bir meşruiyet kazandıran kararı, ilgili ülkelerin yanı sıra -açığa vurulmasa da- en çok Türkiye’de yankı bulmuştur.
ORGANİZE SALDIRILAR, BALYOZ VE REFERANDUM / S. Çiftyürek
Kürdistan ulusal demokratik hareketi ile Türkiye devrimci hareketinin bugün ortak çıkarı acilen AKP hükümetinin düşürülmesi mi, yoksa ırkçı Kemalist rejimin zayıflatılması mıdır? Referandumda bu soruya yanıt kilit önemdedir.
MUKTEDİRİN SEFALETİ VE TECAHÜLÜ ARİF / Abdullah DERELİ
Kürt/Kürdistan sorununa çözüm için atılan adımların ve vaatlerin yok sayılması, tersine etnik temeldeki şiddet sarmalına yol açılması, çatışmalı sürecin ikame edilmesi elbette bir devlet politikasıdır.
“KİMLİK PRANGASI” MI? / SİBEL ÖZBUDUN
“ÖLÜMSÜZ” İSYAN(CILAR)-1/TEMEL DEMİRER
Şakran Tepesi’nden cezaevindeki isyana: 70 GÜN -1 / Samet Erdoğdu
NE MUTLU... / Hasan Şahingöz
İŞÇİ SINIFI, DEVRİM VE GRUPÇULUK -3* / Kıyasettin Aslan
Yerken de sağlığımız tehlikede / Hüseyin Habip TAŞKIN
Dersim mi bize benzeyecek, biz mi Dersim’e? / Ali Gökkaya
Dersim’i sadece dört ulu dağ mı kaplamış? Tabii ki hayır! Yaz sıcağında bile kıyısına inildiğinde yaydığı serinlikle kişiye iç ferahlığı veren coşkun Munzur nehri ile Harçik suyu, sarıp sarmalamış Dersim şehrini.
Statükonun direnişi ve referandum / Ferhat BARAN
Türkiye’nin mevcut ihtiyaçlarını bilen devletin önemli bir kesimi, statükocu güçlerin tasfiyesini, rejimin geleceği açısından elzem görüyor. Ya değişerek yaşamak ya da direnerek çözülmek...
Örgütlü linç girişimleri / T.Atmaca
Linçsever ‘vatanseverler’ / Cemil CAN
Dilin önemi ve komünistler / S. Çiftyürek
Kabul etmeliyiz ki komünist hareket olarak bizler, dil (ana dil) alanında ciddi eksiklikleri barındırıyoruz. MESOP Genel Kurulu bu eksikliğimizi çıplak olarak bir kez daha sergiledi.
Kürtler neden dağa çıkıyorlar? / Hasan Şahingöz
Kürtlerin dağa çıkışlarını işsizlikle, yoksullukla açıklama çabası yeni değildir. Buna inananların içinde Güngör Uras gibi ekonomistler de var. Şimdi ise Kılıçdaroğlu bu görüşü(!) iyiden iyiye diline dolamış durumda.
İşçi sınıfı, devrim ve grupçuluk -2 / Kıyasettin Aslan
Kadının cennet sorusu / Metin AKTAŞ
Ulusal talepler ortaklaşıyor / Rıdvan Sesli
KİMİN DİKTATÖRLÜĞÜ? / Hasan FIRAT
“DÜNYAYA KARŞI TAVIR”: JOSÉ SARAMAGO-2 / Temel DEMİRER
Di Dîroka Kurdistan de Pelek / Xidir ÛSO
Keşke öyle olsaydı!.. / Aziz Mahmut AK
“Profesyonel çalışmanın artık öldüğüne” dair görüşler dillendiriliyor bugünlerde. Gerçekten de ulusal özgürlük ve sosyalizm mücadelesinde profesyonelliğe artık gerek kalmadı mı? Keşke öyle olsaydı!..
Bir infaz hikayesi: Ağırlaştırılmış müebbet! / Hasan Şahingöz
Eskinin DGM’leri, yeninin Ağır Ceza Mahkemeleri, biz eski idamlıkları yalnız bırakmak istememiş olmalılar ki, neredeyse önlerine gelene “ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası” vermeye başladılar.
Liberallerin AKP ile dansı mı, yeni bir tezgah mı? / Hasan FIRAT
TÜİK, yoksulluk, açlık rakamlarını AKP karşıtlığını tırmandıracak malzemeyle beraber açıkladı. Sanayi büyüyor, doğru, ancak sanayi istihdamında kişi bazında 5.000 kişilik azalma olduğunu açıklayan da devletin kuruluşu TÜİK.
Kürtler politikada çoğulcu olmalı / Ali BURAN
Zavallı ördeklerim / Metin AKTAŞ
(T)iran Devleti / Rıdvan Sesli
Kürdistan’da kolonyal yönetimin pekiştirilmesi: Umumi Müfettişlikler-4 / Sait Çetinoğlu
BOZO'NUN SON DİRENİŞİ VE ÖLÜMÜ -17 / Samet ERDOĞDU
ÇOKKÜLTÜRCÜ AB’YE N’OLDU, N’OLUYOR?-5 / SİBEL ÖZBUDUN-TEMEL DEMİRER
Hitit-Hurri-Gutti krallıkları ve Çerkes eski inançları / Turabi Saltık
“Sıfır sorun” hayal oldu!/S. Çiftyürek
Bölgenin“yumuşak gücü” olarak komşularla “sıfır sorun” siyaseti ile komşuları ekonomik, siyasi ve askeri olarak baskılayan siyaset yani sorunlarla yüklü bir dış siyaset bir arada yürütülemez.
Tarihin trajedisi de komedisi de yenilgiye uğratılmalı/Hasan FIRAT
Sorunun çözüm beklentisi ile çözümsüzlükte ipe un sermenin politik hezeyanı, gören gözlere, vicdanlara alenidir. Devlet/hükümet sorunu çözmek yerine, Kürt örgütlülüğünü nasıl çözeceğinin taktik hain planlarını yapıyor.
İktidar ve halk / Neco UYGUN
Güçlü olanın borusunun öttüğü ve egemen ideolojinin bilinçlerle birlikte ruhları da esir aldığı bu çağ aralığında, samimiyeti sorgulanır kavramlara tutunarak, ideolojik bir çeper oluşturmak gayreti nafile bir uğraştır.
Biz bu oyunu daha önce görmüştük/Hüseyin Habip Taşkın
Komünist toplumda temel hak ve özgürlükler/Hasan Şahingöz
Aşma bir anlama sanatıdır/Namık Duruk
1915 Soykırım sürecinin itirafı olarak Vatikan İle Osmanlı arasındaki yazışmalar /Sait Çetinoğlu
“DİYALOG” VE “HOŞGÖRÜ”DEN ÇOK ÖZGÜRLÜĞE MUHTACIZ!-2/TEMEL DEMİRER
“BİLDİĞİN GİBİ DEĞİL”*/T.Atmaca
İslam toplumlarında solun kökenleri / Metin Aktaş
Halkı açlık, sefalet içerisinde sürünürken yeryüzünün ilk yüz zengininin yarısı bu toplumlarda yaşamaktadır. İslam toplumlarını yekpare bir bütün gibi gösterenler bu toplumların iktidarlarını ellerinde tutan egemen sınıflarıdır.
KÜRT SORUNUNDA SINIRÖTESİ ÇÖZÜM ARAYIŞLARI ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜ DERİNLEŞTİRİR/Editör ÇOBAN ATEŞİ
Kandil'e operasyonun önünde engel olarak ABD, KFD ve hatta Irak federal hükümeti bulunuyor, bu engeller yokken Türk ordusu defalarca ve heybetli kod adlarla anılan operasyonlar düzenledi. Neyi çözdü?

Mağden’in dediği gibi “şimdi vicdani ret” zamanı

Yasin YETİŞGEN

Zedelenen “milliyetçiliklerinin ve askerin itibar kaybı”nın intikamı galiba bu askerlerden çıkartılıyor. Cezaevindeki askerler için, Mağden’in dediği gibi “şimdi vicdani ret” zamanı.
“MEA CULPA / SUÇLU BENİM”! / TEMEL DEMİRER
Çokça yargılanmış, halen yargılanmakta ve olasıdır ki daha da yargılanacak olan birisi olarak söyleyip, ruhumu kurtarayım: Türk(iye) hukuk(suzluk)unun pratiği, “Hukuk Devleti” teorisiyle hiç mi hiç örtüşmez…
Berivan taş attı mı? / Cemil Can
Kürdistan’da çocuk olmak gerçekten zor. 15 yaşındaki Berivan’ın, polise taş atıp atmadığı kanıtlanamadığı halde 14 yıl ceza almasını hangi hukuk sistemi içerisinde anlatacağız?
Gençlik hareketi, olanaklar ve sorunlar / T.Atmaca
VERGİ CENNETİ / Hüseyin Habip Taşkın
‘İyi de neden?’ sorusu ve ekonomi üzerine / Hasan ŞAHİNGÖZ
Çocuk yetenek yarışmaları çok zararlı / Kıyasettin ASLAN*
Siyasetin zemini değişirken / Ferhat BARAN
Güney’de kurulan federe devlet, Kuzey’de buna paralel olarak gerçekleşen gelişme düzeyi ve buna bağlı olarak egemen devletlerin oluşturduğu yeni stratejiler, geçmişte izlenen politikaları büyük ölçüde zeminsiz bırakmıştır.
“Evet” ile “Hayır” açmazındaki nafilelik / Sibel ÖZBUDUN - Temel DEMİRER
EGEMENLİK VE ARAÇLAR / Hasan FIRAT
Yapay gündemler sorun çözmez / Cemil CAN
Devletin “açılım” konusundaki esas niyeti kitleler tarafında anlaşıldıkça, devlet güçlerinin sahte gündem yaratma oyunları çoğalmaya başladı. Bu güçler şimdi Kürt mücadelesine karşı dağları ateşe verecek kadar pervasızlaşmaktala
Savaş ve imha yaygınlaştırılıyor / T.Atmaca
SON İKİ YÜZYILDA KAPİTALİST UYGARLIĞIN SOSYAL YÜZÜ / S. Çiftyürek
Burjuvazi iki yüzyıl önce de kadın ve çocukları ucuz iş gücü olarak çalıştırıyordu, bugün de! Dün de işçi kadınlara, patron ve ustabaşları taciz, sarkıntılık, tecavüz ediyordu, bugün de!
KOÇGİRİLİLER-1 / Ali KENDAV
İnsanlık tarihi savaşlarla ve göçlerle doludur. İnsanlara büyük acılar yaşatan bu iki olgu ne yazık ki Kürt ulusunun da adeta yakasına yapışmıştır. Öyle ki Kürt Tarihi adeta savaşlar ve göçler tarihidir.
Alevlenen anayasa tartışmaları, DİSK VE TÜSİAD / Hüseyin Habip TAŞKIN
Bir sen eksiktin Kılıçdaroğlu! / Hasan ŞAHİNGÖZ
İŞÇİ SINIFI, DEVRİM VE GRUPÇULUK-1* / Kıyasettin Aslan
Birkaç öneri… / Rıdvan SESLİ
Bu değişiklik izleri silmeye yeter mi? / Salim TURGUT
Sırlar dökülürken.../Ferhat BARAN
AKP’nin birden bire ‘tutuculaşması’nın nedeni, çözmesi gereken sorunun büyüklüğünü görünce korkması değildir. AKP zaten büyük sorunların çözücü partisi değildi ve asla bu iddiada da olmadı.
Tarih bilincinin toplumsal dönüşümlerdeki rolü / Berzan BOTÎ
Kürdistanlı politik yapılara düşen görev, şimdiden haziran seçimlerini değerlendirmek ve halkın yararına olacak şekilde politikalar üreterek, egemenler tarafından belirlenmeye çalışılan geleceğe müdahale etmektir.
ÇARPITILAN HAKİKATLER / Hasan FIRAT
Görünen o ki işsizlik, işsizliğe karşı çözüm konusunda halk nezdinde hükümet kredibilitesinin hepsini tüketmiş. Ne ki durum bu olsa da, ivmenin muhalefete meyletmesi için tek bir geçer neden yok.
Têkilîyên Tirkîye û cîhanê û doza Kurd / Xidir Ûso
Bi piştgirîya dewletên emperyal, hemû rûmetên gelên Enedolê (tevlî tirkan) binpêkirin û qaşo li ser navê nîjada tirk dewletek neteweyî avakirin.
‘LAİK POLİS DEVLETİ’NDEN ‘CEMAATÇİ POLİS DEVLETİ’NE/Sibel ÖZBUDUN
KURDÎ LI BER MIRINÊ NÎNE! / Lokman POLAT
Pirsa zimanê kurdî, ji holê rabûn û mirina zimanê kurdî nîne, pirs pirsa problemên heyî yên zimanê kurdî ye. Divê ev problemên heyî ji holê bêne rakirin. Hebûna pirsgirêkên zimanê kurdî nayê vê maneyê ku zimanê kurdî li ber mirinê ye.
Gerçekten miadı doldu mu?/Hasan ŞAHİNGÖZ
ÇOKKÜLTÜRCÜ AB’YE N’OLDU, N’OLUYOR?-4/SİBEL ÖZBUDUN-TEMEL DEMİRER
Tarihte ihanetin ödülü yoktur / Turabi SALTIK
Rejim, çıkmaz sokakta!/S. Çiftyürek
Yeniden tırmandırılan savaşa dayalı çözüm Kürt sorununun ürünü olan örgüt ve partileri bitirmeyi hedefliyor. Yani neden değil sonuçlarıyla uğraşı başa alıyor ki bu yönelim çıkmaz sokaktır.
“NE OLUYOR” (MU?)!/SİBEL ÖZBUDUN
YENİ DEVLET KONSEPTİNDE SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?/Hasan FIRAT
GELİŞMELERİ NASIL OKUMALIYIZ?/T.ATMACA
“DİYALOG” VE “HOŞGÖRÜ”DEN ÇOK ÖZGÜRLÜĞE MUHTACIZ!-1 / TEMEL DEMİRER
SAVAŞTAN YANA DEĞİL BARIŞTAN YANAYIZ/Hüseyin Habip TAŞKIN
KOMÜNİST TOPLUMDA, EĞİTİM SORUNLARI NASIL ÇÖZÜLECEK?/Hasan ŞAHİNGÖZ
6 MAYIS’TA AŞKA, İSYANA VE HAYATA DAİR /TEMEL DEMİRER
Ve her 6 Mayıs’ta çoğalan, yücelen bir öfke ve hasretle Deniz, Hüseyin, Yusuf insan(lık)ı aydınlatan büyük yangıların yanındadır; onlarla savaşmakta ve yaşamaktadırlar...
SEÇİMLE SÜREN KAOS/BU OYUN BOZULMALIDIR/VEYSEL ÇAMLIBEL
Laik – anti laik çerçevede siyasetin kutuplaştırılması açık bir tuzak. Bu durum, öteden beri devlet aygıtının, toplum ve sivil siyaset üzerindeki vesayetini sürdürebilmesinin aracı.
Ağırlaşan sorunlar, ertelenen çözümler / Ferhat Baran
Demokratikleşme konusunda umut bağlanan AKP, uluslararası güçlerle uyumlu duruşunu içeride, içerideki direnişi de uluslararası güçlere karşı bugüne kadar oldukça iyi kullandı, ama bundan sonrası için zor.
Şeyh Bedreddin’le birlikte nasıl örgüt kurduk? / Sibel ÖZBUDUN
Mehmet Yeşiltepe’nin “suç”u, üniversiteden tanıdığı ve çatışmada ölen Orhan Yılmazkaya ile iki kez çay içmiş olmak… O kadar! Pek “tatmin edici” değil, değil mi?
Açılımın hedefi şimdi daha net! / Cemil CAN
Uzun süredir gündemin önemli konusu olan “açılım”la ilgili iktidarla muhalefetin hararetli (zaman-zaman küfürlü) tartışmaları, sadece halkı aldatmaya yaradı. Dikkatler işin özünden uzaklaştırıldı
İnsan kabuslarıyla yaşayabilir mi? / Munzur GÜLAPUŞAĞI
Patronların ‘ucuz işgücü’ keyfi / Hüseyin habip Taşkın
Şivan’ın konsere yansıyan hayali / Hurşit KAŞIKKIRMAZ
Tuhaf bir ülke / Rıdvan SESLİ
Ayrılmak bir hak, şakası olmaz / S. Çiftyürek
Mevcut koşullarda Özkök gibi derin devletin kılıcını sallayan kimi yazarların hangi maksatla söylediğini tartıp ölçmeden, “TC Devleti pes etti, çözüm kapıda” demek yanıltıcı olur. Tabi kimi kültürel talepler değilse!..
Ayrılmayı eşit şartlarda tartışmak / Ferhat Baran
Önemli olan, her şart altında birlikte kalarak ayrılmak için kavga etmek değil, tersine, yeri geldiğinde ayrılmayı “hak” kabul ederek birlikte yaşamanın yollarını öğrenebilmektir. Bu başarıldığı anda gerisi teferruattır.
Denge oyununda ikinci perde / Aziz Mahmut AK
Hizbullah ekibinin tahliyesi, CMK’nın tutukluluk süresini düzenleyen 102. maddesi kapsamında yapılan ‘iyileştirme’nin yol kazası, ya da tesadüfen ‘istenmeyene de çıkmış bir piyango’ olarak değerlendirilemez.
ÖSP VE SORUNLARIMIZ / S. Çiftyürek
Ülke siyasal ikliminin çelişki ve çatışmalarla yüklü olduğu, bunun küresel ekonomik krizle de derinleştiği bir süreçte ÖSP’yi kuruyoruz. Program ve tüzük hazırlıklarının yanı sıra teşkilatlanmaya dönük hazırlıklar sürüyor.
Mafdarî û şêweyê tekoşînê / Xidir Ûso
Helbet li tu dera dunyayê maf nehatîye dan, hertim hatîye stendin. Rîya stendinê jî bi aqil, ûjdan û tekoşînek bi yekîtîya civatî û demokrasîya navxweyî dibe.
Bir hukuk garabeti mi, muktedirlerin tercihi mi? / Hasan FIRAT
Devletin geldiği ihtiyaçlar manzumesinde domuz bağlı Hizbullahçıların serbest bırakılması, hasbelkader, rastgele, farkında olmadan oluveren bir olay olarak görülemez.
Devlet ve iktidar denkleminde AKP / Nejdet UYGUN
Geçmişte devletin kurucu partisi CHP ve onun kurduğu hükümetler nasıl devlet ile eş görüldülerse, AKP hükümeti aynı misyona yakındır. AKP giderek devlet partisi halini almaktadır.
Yıllar geçiyor fark etmesek de… / Hüseyin Habip TAŞKIN
Bu ne yaman çelişki! / Hasan Şahingöz
Öğrenci direnişleri yayılıyor / N. NİSAN GÜVEN
Diyarbekir xelek bi xelek / Receb Dildar
Diyarbekir xweş bajar e. Lê ne tenê bajarek e. Bajarek jê berjêr heye û bajarek jî jê berjor heye. Li bajarê berjêr wek mêşên di kewarê de, xizan bi ser hev de dixulxulin.
ÇOKKÜLTÜRCÜ AB’YE N’OLDU, N’OLUYOR?-3 / SİBEL ÖZBUDUN-TEMEL DEMİRER
‘Özel Ordu’ Kürt Sorununu Çözemez / Hüseyin Habip TAŞKIN

2007’ye Genel Bakış

Berkant COŞKUN

kendi adıma umarım ki 2008 Aralık ayında buna benzer bir makale yazmak durumunda kalmam, sizler de bu tür makaleler okumazsınız.

Zordur aslında yaşamdaki kirliliklerden kurtulup direnerek onurluca yaşamak

Harun ARARAT

Kirlenmenin bangır bangır iyi bir şey olduğunu sürekli beyinlerin en köşe yerine yerleştirilen toplumların yaratılması bu koşullarda çok rahat ve bi o kadar kolay hale gelmiştir.
Emanet Kasayı soyan kim? / Ferhat BARAN
Başbakan’ın en iyi icraatı “kasa”ya sıkı sıkıya sahip çıkmasıdır. Tekel içşilerinin de içinde bulunduğu “millet”in bu ortak kasasını o kadar güzel koruyor ki, çok özel durumlar dışında kimseye koklatmıyor!..
Kürdistanlı komünistlerin birlik arayışları / S. Çiftyürek
“Kürdistan’da birliğin ürünü olacak bir komünist parti gereklidir, dahası bugünün giderek güncelleşen bir ihtiyacıdır. Ancak Kürdistan komünist hareketinin birliğine nereden, nasıl varacağız?”
Tersinden Darbe Günlükleri / Rıdvan SESLİ
Şimdi emperyalist merkezlerce bir Sovyet tehlikesi yok, istediklerini -en azından şimdilik- yapabilecek güçteler. Peki, bu darbe planları niye? Bu son darbe planları Türkiye’nin iç dizaynı ile ilgilidir.
ALEVİLİK İSLAMIN NERESİNDE? / Metin AKTAŞ
Alevilerle Sünnilerin ortak bir yaşam kurmaları neden bizi rahatsız ediyor? Neden hala hayata ve toplumsal sorunlara mezhep penceresinden bakıyoruz?
ABD’nin yayılma aracı: ‘Uluslar arası terör’ / Abdullah DERELİ
Swat Vadisi’nde dağ turizminin yapıldığı alanda pratik eğitimini tamamlayan seçkin kadroların intikal edildiği ülkeler ile İran’ın Şii mezhebini yaygınlaştırma alanlarının çakışması en azından enteresan bir buluşma!
Uygarlığın Barbarlığı / Aydın Dinçoğul
Yaşamın kıyısında halklar / Hüseyin Habip Taşkın
Devlet dersinden sınıfta kalmak / Munzur GÜLAPUŞAĞI
O aslında üç kez öldü / Aziz Mahmut AK
Tarih şimdi çok daha hızlı!.. Şii katliamı, Enfal operasyonları ve Halepçe kurbanlarının yakınları, kısacık ömre hem bin bir acıyı hem de büyük oranda bu acı bedellerin bir getirisi olarak iktidar günlerini sığdırdılar.
Kürdistanlı komünistlerin birlik olanakları / T. Atmaca
Asıl gündem toz duman altında / Uygun NECDET
AKP ile Kemalizm arasında sıkış(ma)mak / Berzan BOTÎ
Kemalist kurumların değiştirilmesi, askerlere sivil yargı yolunun açılması, Genelkurmay’ın Savunma Bakanlığı’na bağlanması gibi biçimsel demokrasinin gerekleri olan adımlar tereddütsüz desteklenmelidir.
Soykırım yasası ve tehlikeli yaklaşımlar / Uygun NECDET
İsveç Meclisi’nde soykırım yasası kabul edilince, gösterilen tepkinin niteliği ürkütücü bir içerik kazandı. Bilinçaltındaki öfkeler ortaya saçılmaya başlandı.
AKP’nin keseri kendine doğru yontuyor / SİBEL ÖZBUDUN
“Eski Rejim”in, yerini emek temelli, kültürel çeşitliliği bir zenginlik sayan, çoğulcu, eşitlikçi, özgürlükçü, katılımcı bir sisteme terk ederek ortadan kaldırılmasından yana olanlardanım.
AKP’nin Merkeze Yürüyüşü / Ferhat Baran
Şimdiden ihmal edilen kesimlerin yapacağı en akıllı iş, mevcut rejimi yerinden edecek ama gelecek olanı da rahat bırakmayacak bir ortamın oluşması için AKP’yi ileri doğru itmek olacaktır.
Bu değişiklik çözüme yetmez / S.Çiftyürek
AKP Hükümeti, Kürt halkı başta olmak üzere bu taleplerin sahiplerini değişim dinamiği olarak sürece dahil etmiyor. Değişiklik paketi, halkların, farklı sınıf ve katmanların demokratik talepleriyle şekillenmiş değil.
Obama’nın ulvi arzuları Ortadoğu sarmalına takıldı / Abdullah DERELİ
Bugün Ortadoğu'nun içinden geçtiği süreç ve bu sürecin içerdiği siyasal denklem ve dengeler korkunç sarsıntılar geçiriyor. Tıpkı bir fay hattının birikmiş gazının neye yol açacağının bilinmezliği gibi bir durum.
Yeni bir dünyayı sadece umut etmiyor, planlıyoruz / E. Yılmaz
Üretenler anayasa yapmadıkça sorunlar çözülmez / Hüseyin Habip TAŞKIN
Para nedir? / Hasan ŞAHİNGÖZ
Özgürlük ve sorumluluk... / Kıyasettin ASLAN*
“MIN DİT”İ GÖRDÜM... / Rıdvan SESLİ
Aslında MIN DİT filminin genel kurgusu, çok da yabancı olduğumuz, insanı yaratıcılık anlamında şaşırtan bir kurmacaya sahip değil. Kürdistan’da kime sorarsanız benzer bir öyküyle karşılaşırsınız. Ancak …
İpe serilen sözler… / Uygun NECDET
Neymiş efendim: ‘Son zamanda yükselen işçi sınıfının mücadelesini bastırmak için, devlet yeniden savaş silahına sarılmış.’ İpe un serilir deyimi vardı, şimdi ipe söz seriliyor.
Yeni bir süreç mi, yeniden demagoji mi? / Hasan FIRAT
MHP ve CHP’yle, bir kısım sol tandanslı TKP gibi ekiplerle aynı konuda benzeşik oy kullanmak ürkütücü geliyor. Statükocu ideolojiye karşı olmak saikiyle davranmak hoş karşılanabilir.
Gölgeye yumruk atmak / Yasin Yetişgen
Şuna eminim ki, ‘hayır’cıların hepsi, ‘boykot’çuların da bir kısmı, anayasa değişikliği AKP değil de CHP eliyle yapılmış olsaydı oylarının rengi beyaz (evet) olacaktı.
Kürdistan emek hareketini başa almak / Abdullah DERELİ
26 yıllık silahlı mücadele stratejisi ile alınabilecek yol alındı; yok sayılan bir halk için gelinen aşamada “Kürtler vardır, Kürt sorunu diye bir sorunumuz da vardır” itirafı yıllar önce kayıt altına alınmıştı.
Dilde teslimiyet olmaz / Turabu SALTIK
İnsan dilini bir armağan olarak almadı. Ona yaptığı iş ve harcadığı emekle kavuştu. Binlerce yıllık emek insanı insan kılarken, dili de insan kendi emeğiyle kazandı.
“Kürt Sorunu”na oryantalist bakışın kaynak ve sonuçları[*]-3 / TEMEL DEMİRER
Karanlık dönemlerle hesaplaşmak / Hüseyin Habip TAŞKIN
Ben bir karikatürist olsaydım... / Hasan Şahingöz
Ben bir karikatürist olsaydım, bir yatak odasının penceresinden dışarıya doğru uçan bir leylek çizerdim; leyleğin gagasında bir sepet, sepetin içinde emzikli “Gandi Kemal”, leylek CHP Genel Merkezi’ne doğru uçuyor olurdu..
BİZE AŞK OLSUN!.. / Rıdvan SESLİ
Bu zihniyetle olmaz / Ferhat BARAN
“Kürt” ve “Alevi” gibi devletin alerji olduğu sözcükleri kullanmayan Kılıçdaroğlu, alay edercesine “Bir dilimiz var, bayrağımız da var, ikincisine gerek yok” diyebiliyor.
Zîndana Ulucanlar bû ‘Muzexaneya Dehşetê’, lê ya Amedê? / Xidir Ûso
Öğrenci eylemleri; figüranlık ve özgürlük / Berzan BOTÎ
Kemalistlerin desteklediği eylemlerin üniversitelerle ilgili bölümünün özü, “polis dışarı, asker içeri”dir. Bunun toplumsal ölçekteki karşılığı da “AKP’ye hayır, Kemalizm’e evet”tir.
Biratî û bindestî / Receb Dildar
GÜNDEMİN DAYANILMAZ AĞIRLIĞI MI? / Hasan FIRAT
ÖSP’yle makus tarihimizi yeneceğiz / Abdullah DERELİ
Tek Tek / Cemalettin EFE
İslamcı olsan da kapitalist olmanın büyük erdem olduğuna inanmak ve tüm varlığını ikisinin sinerjisine dayandırmak da önemli. Bunlar sadece bizim başbakana ve AKP’ye mahsus tekliklerdir. Teklikleri say say bitmez!
Kendi gündemimizin takipçisi olmak / T.Atmaca
Sorunların kaynağının nerede nasıl aranacağını bilmeyenler, kendileri dışında oluşan gündemlerin tutsağı haline gelirler. Ve çözümü başka yerlerde ararlar.
‘Sıfırdan başlıyorsunuz’; olsun, başlıyoruz ya… / Rıdvan SESLİ
BOZO'NUN SON DİRENİŞİ VE ÖLÜMÜ -14 / Samet ERDOĞDU
ÇOKKÜLTÜRCÜ AB’YE N’OLDU, N’OLUYOR?-2 / SİBEL ÖZBUDUN-TEMEL DEMİRER
Sürgün bir ailenin dramı / Abu Sehmuz Demir
Özerkliğin yolunu AB ile açmak / Hasan ÖZKAN
Erkek egemen ideoloji / Haysam ALİ
Kafkasya ve Dersimli Saltıklar/Turabi SALTIK
Anlamak mı anlatmak mı zor?/Ferhat BARAN
Gerçekten irdelenmeye ve mümkünse yeniden tarif edilmeye muhtaç olan ‘Demokratik Özerklik’in de ortamın gerginliğine aldırılmadan ilan edilmesi, zaten amacın hasıl olmasıyla alakalıdır.
DEMOKRATİK ÖZERKLİK; ZAMANLAMA DEĞİL İÇERİK SORUNLU!/S. Çiftyürek
Demokratik Özerklik deklarasyonu birçok yönden sorunludur, kendi içerisinde çelişkiler barındırmaktadır. Bu açıdan ne zaman ilan edildiği değil neyin ilan edildiği önem kazanıyor.
BAYRAĞA, İSTİKLAL MARŞINA, KARDEŞLİĞE DAİR /Samet ERDOĞDU
İstiklal Marşı okuyorlar ve marşın okunduğu esnada ayağa kalkmayanlara, saygı duruşunda bulunmayanlara saldırıyorlar. ''Türk ırkı''ndan veya Türk ırkçısı olmadığı için insanları linç ediyorlar.
Marifet sudan, ışık düşmandan kardeş yapmaktır/Neco Uygun
Irkçılık mayası bulaşmış toplum, kanserli hücre gibidir. Toplumun tümünü giderek içine alır ve kendisiyle birlikte tutunduğu her şeyi yok eder. Ne insanlığa ait bir değer, ne ideoloji ne de inanç kalır.
Sargis Alemyan’dan 1915 Soykırımı, Dersim ve Sovyet Ermenistanı/Sait Çetinoğlu
“Devrimci örgüt yaşamsaldır”/T. Atmaca
“YA KAPİTALİZM ÖLECEK YA DA YERYÜZÜ ANA!”[1]-3/TEMEL DEMİRER
CADI KAZANI HA BİRE KAYNIYOR AMA NEREYE KADAR?/Hüseyin Habip TAŞKIN
12 milyon insan ölümün pençesinde!/Hurşit KAŞIKKIRMAZ
Halil Cibran'dan okuma parçası/Çeviri:Samet ERDOĞDU
Nasıl bir örgütlenme?/Hasan Şahingöz
Çözülen sistem, çözülen toplum ve yeni imkanlar / Rüstem Doğan
Niteliğin nicelik, özün biçim lehine uğradığı anlam kaybını yeniden anlamlandırma sorunu gibi yeniden sömürüsüz bir dünya kurmak gibi ağır bir yükle yüz yüzeyiz.
‘Derin’den çıkageldi Mesih! / Aziz Mahmut AK
Hrant Dink'i katledilişinin üçüncü yılında anma etkinliği, Ağca’nın tahliye şatafatının sürdüğü saatlere denk geldi. ‘Tarihi tesadüf’e bakın; Dink de üç yıl önce bir derin devlet cinayetine kurban gitti.
TEVKURD; sorunları ve geleceği / S. Çiftyürek
TEVKURD siyasi bir proje olarak doğru, hatta atılması geç kalınmış bir adımdır. Burada sorun yok. Ama her doğru siyasal proje hayatta vücut bulur diye bir genel kural da yoktur.
Dersim davasında neyi nasıl yapmalı? / Mehmet GÜL
Yeni bir örgütlenme modeline ihtiyaç var. Bu örgütlenme modeli, geniş tabana dayalı bir meclis olabilir. Kent meclisleri ve bu kent meclislerinin göndereceği temsilcilerden oluşan Genel Meclis
Bu ülke bankalar için bir cennet! / Doğan MUNZUROĞLU
Türkiye bankalar için bir cennettir. Her sektör kriz deyip ağlarken, bankalar kârlarını ikiye katlıyorlar. Vatandaş ise ne olup bittiğini anlamış değil. Diyorlar ki, “Türkiye’de yeni doğan her bebek IMF’ye borçlu doğuyor"
DI KURMANCÎ DE HEST AN MÎNAKÊN PEYVÊN ECÊB / Edîb POLAT
TARİH HIZLANIRKEN-3 / Temel DEMİRER
Modern siyaset ve devlet teorilerinden biraz olsun nasibini almış birisi, coğrafyamızda “vesayet” sorununun, kaynağı sınıfsal (yapısal) olan ceberutluğun tabandan gelen basınçlar olmadan çözülemeyeceğini bilir…
Toplumların belleği özgürleşmelidir / Aydın Dinçoğul
Mülkiyette eşitsizlik sürdükçe krizler bitmez / Hasan ŞAHİNGÖZ
Tarihi doğru okumak / Tahsin AKPEK
Formel demokrasinin sonu / Ferhat BARAN
12 Eylül darbesiyle oluşturulan devlet mekanizması, sadece egemenlik aracı olarak kullandığı “formel demokrasi”nin tazyiki altında ciddi bir şekilde ezilmektedir.
DEMEK Kİ OLUYORMUŞ! / Cemil CAN
Sistem tarafından baskı altında tutulan tüm kesimler, bu yılki Newroz birlikteliğini 1 Mayıs alanlarına taşıyacaklardır. Amed’in coşkusu İstanbul nezdinde tüm ezilenlerin mücadele azmini büyütecektir.
Sol liberallerin günübirlik tutumları / S. Çiftyürek
Sol liberal aydınların hükümetin icraatları konusunda savrulmalarının esas nedeni, AKP’nin ta başından itibaren muhafazakâr kimliğinden çok ırkçı-milliyetçi kimliğinin belirleyici olduğunu görmemeleri, görmek istememeleridir.
Devlet-ahlak ve Kürtlerin ‘ahlaksız’ talebi / Berzan BOTÎ
Devletin ahlaksız yapısına karşın Kürtlerin devlet istemesinin birçok nedeni vardır. Kürtler, devletleşmek gibi doğal bir haktan yararlanmak istiyorlar; tıpkı diğer halklar gibi…
“DEVRİMCİ FİKİRLER”İN KARL MARX’I… / Sibel ÖZBUDUN
Yeniden döndük “Sakallı”ya… Son yıllarda Karl Marx dünya ölçeğinde hem yapıtları en çok yayınlanan, hem de üzerine en çok yayın yapılan yazarların başında geliyor kuşkusuz…
Her halk tarihiyle yüzleşmelidir / Hüseyin Habip Taşkın
Biz nasıl bir halkız? / Metin AKTAŞ
Kendinize nasıl bir insan olduğunuzu sordunuz mu? Nasıl bir insanım, nasıl bir halkız? Bunu öğrenmek mi istiyorsunuz; sakın tarih kitaplarına bakmayın, sakın politikacılarımızı, bürokratlarımızı, paşalarımızı dinlemeyin.
Kürtlük, köylülük, Alevilik, sosyalistlik ve Kürecik’in bir köyü üzerine / Samet ERDOĞDU
Şeyh Bedrettin'den komünist, Pir Sultan'dan devrimci özellikler keşfedip Alevilikle devrimcilik birbirine karıştırılmış, hatta özdeşleştirilmiştir. Eleştirilmesi gereken budur.
Ortak Vatan... / Tahsin AKPEK
Demokrasiyi ezilenler getirecek / S. Çiftyürek
Taraf Gazetesi, Ergenekon hakkında belge bulmada eli uzun ve iyi şeyler de yaptı. Peki, AKP’nin yandaş sermaye yaratmasındaki pervasızlığı konusunda neden suskun kalıyor?
Savulun ‘uygarlar’, yine ‘barbarlar’ geliyor! / Aydın DİNÇOĞUL
İnançları ve yaşam biçimleriyle “barbar” diye nitelenen birçok kavim ve kültür, her zaman “uygarlıkların” simetrisi ve korkulu rüyası olmaya devam ediyor.
DEPREM, KERPİÇ, KEKO / Cemil CAN
Deprem sonrası devlet yetkilileri ziyaretlerinde o bildik vaatleri tekrarlayıp durdular. Başbakan deprem kayıplarının nedenlerini, yani suçluyu hemen tespit etti! Suçlu kerpiç evlerdi.
Çarşaf yırtan CHP’li kadınlar / Erol ARSLAN
Depremlerden ders çıkaramadık / Hüseyin Habip Taşkın
Mutluluk nedir? / Hasan ŞAHİNGÖZ
Dostlar pazarda görsün / Kıyasettin ASLAN*
Demokrasi / Uygun NECDET
‘Bilme’nin acıklı serüveni / Ferhat BARAN
İnsan, ‘yasak meyve’yi yediği andan itibaren iyiyi ve kötüyü bilmiş, kendi geleceğini kendisi belirlemek için mücadeleye başlamıştır. Bu andan itibaren gerçek tarih başlamıştır.
Kürtlere karşı oluşan ortak cephe ve nedenleri / Berzan BOTÎ
Bugün için kendisini “Türk” diye tanımlayan ve devlete kutsallık atfeden insanların büyük çoğunluğunun bu coğrafyadaki geçmişleri yüz, yüz elli yılı geçmemektedir.
Kararlar tamam, sıra uygulamada / S.Çiftyürek
10. Genel Kurul, Kürdistan’da komünist hareketin varlığının güçlü kanıtı oldu. Zor olan bundan sonrasıdır. Komünist hareket siyaset denkleminde yer almak gibi bir sorumlulukla yüz yüzedir.
Önümüzde önemli görev ve sorumluluklar var / T.Atmaca
Merkezi Gençlik Komisyonu’nda yer alan yoldaşlar işe önce kendilerinden başlamalılar. Kendi disiplinlerini kendileri gerçekleştirmeli. Yani özgürlük içinde disiplini sözde değil gerçekten sağlamalılar.
Filistin meselesi ve gizlenen hakikatler / Hasan FIRAT
Mavi Marmara gemisi saldırıya uğradığı saatte Türk bayraklıdır, saldırıldığı alan uluslar arası sulardır. Cumhuriyet rejiminin her daim, “olmayan meydana” çıkacak pehlivanı bir kez daha arz-ı endam eyledi.
Kutsal olan yaşamdır! / Yasin YETİŞGEN
Politikamızın iç tutarlılığı olmazsa ahlaki vicdanımızı da kaybederiz. Karşımızdaki gücün ahlaki vicdanının olmaması bizim ahlaki vicdanımızın olmamasını gerektirmez.
Savaş neden tırmandırılıyor? / Hasan Fırat
“Kürt Sorunu”na oryantalist bakışın kaynak ve sonuçları[*]-2 / TEMEL DEMİRER
Federalizm: Tanımı, sınırlandırılması ve nedenleri-3 / Dr. Nebi Kesen
Ergenekoncuların ‘vatan aşkı’ / Rıfat OKU
AB, demokrasi ve insan hakları -3* / Kıyasettin ASLAN
Kadın özgürlüğü sorunu ve devrimcilerin sicili / Hüseyin Habip Taşkın
Türkiye sol hareketlerindeki milliyetçi virüs / Sait Çetinoğlu
TKP Ermeni sorununa bakışında İttihatçı söylemin dışına çıkmamıştır. Ermeni soykırımını mukatele olarak algılaması ve  adlandırması sonucu olarak, Teşkilat-ı Mahsusa elemanı  Salih Zeki gibilerle ilişkiyi mahzurlu görmez.
TÜRBAN VE ‘TARAF’LARI / SİBEL ÖZBUDUN
Tarihte bu kadar uzun süre, bu kadar tartışmaya ve bu kadar çok ve çelişkili siyasal tasarrufa (yasaklanmak/serbest bırakılmak/zorunlu tutulmak…) konu olmuş bir başka giysi var mıdır acaba?
KADIN SORUNUNUN TANIMI VE POLİTİK ÇERÇEVESİ / S. Çiftyürek
“Kadının erkeğe göre lanetlenmesi kadar kutsallaştırılması da yanlıştır. 21.yy devrimci değişimi perspektifinde kadın ve erkeği cins olarak değil, insan olarak algılar” yaklaşımını esas almak gerekiyor.
Özgürlük ve Sosyalizm Partisi / Rıfat Sefalı
Anti-ABD’ciliği anti-emperyalizm olarak algılayan mantığı sorgulamadan, her ABD karşıtını sosyalist veya komünist olarak lanse etmekten kurtulmadan, nasıl sosyalizm algısını yenileme şansımız olabilir ki?
Parti üzerine bir deneme / Hasan FIRAT
Marks ve Engels’in sonuna kadar partimiz demekten imtina etmedikleri Alman Sosyal Demokrat İşçi Partisi, açık bir sosyalizm propagandasının ve doğrudan demokrasinin parti içinde yaşanabilirliğini kanıtladı.
Kuruluş ve sürekli değişim anlayışı olarak demokrasi / Ferhat Baran
Sosyalizmi korumak adına inşa edilen devlet aygıtı, sosyalizmin kendisini yok eden ve adeta kutsallaştırılan bir cendereye dönüştü. Gerçekten kavramın ‘ilk hali’ni alarak günümüzdeki işlevini yeniden tanımlamak durumundayız.
Sosyalist demokrasiden ne anlamalı? / Haysam Ali
Çoğulculuğu temel alan, farklı düşünceleri bir zenginlik olarak gören, diğerinin varlığını kendine tehdit olarak görmeyen, rekabetçi düşün ve alışkanlıkların yarattığı gerginlikten uzak bir parti anlayışı...
MARKSİZM VE DOĞMATİZM / Lokman Polat
Kendisine sosyalist diyenlerin, özgürlük ve sosyalizm mücadelesinin bütünselliğini kavrayanların, sosyalist birlik yolunda atılmış bir adım olan ÖSP’de birliği sağlayarak, emek eksenli Kürt yapılanmasını bir güce dönüştürebilirler.
Marks ve din / Samet Erdoğdu
Marx, dinin acı kesici, teselli edici, sakinleştirici yönüne işaret ediyor. Ama din, tamamen bundan ibaret değil; din, bu tanımlamaya sığmaz ve zaten Marx'ın dini afyon tanımının içine sığdırmak gibi bir düşüncesi de yok.
REJİMİN HEDEFİ VE MUHALEFET / Hurşit KAŞIKKIRMAZ
Son yıllarda emperyalistler ve Türkiye burjuvazisinin destekleyerek bilinçli bir şekilde iktidara getirdikleri AKP’nin yeni misyonu ve rolü layıkıyla oynadığı görülmektedir.
Gezegenimizin komünizme ihtiyacı var / Hasan ŞAHİNGÖZ
Günümüz yasaklarının, hapishanelerin, orduların, sınırların, devletin, dolayısıyla her türden şiddetin, savaşın, baskı, sömürü ve zulmün de ortadan kalktığı toplumsal bir düzendir komünizm.
Kadın sorununa sosyalistlerin yaklaşımı / NAMIK DURUK
Kürt hareketi türbülansa giriyor / S. Çiftyürek
Kürt ulusal hareketi türbülansı andıran bir sürece giriyor. Yasal parti kuruluşuyla bu sürece zaten girilmişti, ama şimdi Ankara ile müzakereler süreci türbülans ortamını ağırlaştıracaktır.
Beredayî / Receb Dildar
Li Tirkiyê ecêbeke din jî heye. Musluman jî li hember vê zulma asîmîlasyonê dernakevin. Tu ebdê Xwedê dernakeve û nabêje ev zarok guneh in hûn çima wan li ser Tirkbûnê didin sondê.
‘Jîyana du zimanî’ û ‘Otonomîya Demokratîk’ / Xidir Ûso
Devlet sorunu / Nejdet UYGUN
Devletin “şer” olduğu doğrudur, ama devletin artık “gereksiz” olduğu fikri abartılı bir genellemedir. Ulusun kendi kaderini başka bir biçimde tayin etmesi kendi tercihidir, fakat devletin aşıldığı tezi zorlama bir id
Bir çağrının arka planı / Mustafa AK
Türk İslam Sentezi politikalarının bugünkü omurgasını oluşturan Gülen için, Kürt meselesi en hassas noktalardan biridir. Afrika'nın yoksul çocuklarına Türklüğü götüren bir anlayıştan Kürt sorununa dair bir katkı beklemek saflıktır.
1915 Soykırımı’nda Erdemli Davranan Müslümanlar* / Dr. Raço Donef
Ben, bugün Türk ulusunun canilerin eylem ve yaşamlarını kutsamasından ziyade, emirlere uymayıp direnme gururunu yaşayan cesur insanları öne çıkarmak zorunda olduğunu düşünüyorum.
Resmi belgelerde Ermenilere dönüş yasağı / Sait ÇETİNOĞLU
Soykırımdan sağ kurtulan Ermenilerle ilgili olarak savaş sonrası hükümetin aldığı kararlara baktığımızda, bir talimatnamenin yazıldığını ve hudut kapılarının askeri ve mülki erkanına gönderildiğini görüyoruz.
Daha güçlü bir muhalefet için birlik / Hüseyin Habip TAŞKIN
Partiyle yola çıkarken… / Rıfat OKU
ÇOKKÜLTÜRCÜ AB’YE N’OLDU, N’OLUYOR?-1 / SİBEL ÖZBUDUN-TEMEL DEMİRER
Küresel kriz ve artan işsizlik, bozulan bütçe dengeleri karşısında izlenen kemer sıkıcı politikalar, iktidar ya da iktidar ortağı sosyal demokrat partilere karşı tepkilere yol açtı, radikal sağdaki partilere de gün doğdu.
Devletin yeni konsepti!/Hasan FIRAT
Silvan; sadece ölen yoksul 13 asker, iki gerilla, muamma 5 kişi şeması içinde tarif edilemez. Devletin yeni konseptinde şiddet, gerginlik politikasının devreye konulmuş olması tesadüfi değil.
Bellek kırımı…/Nejdet UYGUN
Bu ülkede cereyan eden olaylar defalarca yaşadığımız cinsten olaylar olmasına rağmen, sanki hiç yaşanmamış cinsten bir durum ortaya çıkmış gibi değerlendirmelerin yapıldığına tanık oluyoruz.
Sokağın yaratıcı ve öğretici gücü/T. Atmaca
Sokak denince akla hep binler, milyonlar geliyor. Kuşkusuz bu önemli ama daha da önemlisi bunun bireyden başlaması. Yani, direnen kişinin durduğu, yaşadığı, eylediği ve düşündüğü zemini işgal edip denetlemesinden başlar.
Eleştiri özgürlüğü/Ferhat BARAN
Ermeni tarihine Soykırımın içinden bakmak/Sait Çetinoğlu
Hamidi dönemde katliamları cesaretlendiren Alman İmparator II. Guillaume’nin yerini Jöntürk döneminde Kayzer alır. Aktörler değişir ancak strateji değişmez.
Euro bölgesinde kriz genişliyor/Hurşit KAŞIKKIRMAZ
Süryanice ad bu ülkeyi böler mi?/Hüseyin Habip TAŞKIN
Aslında Hepiniz ‘Kamyoncusunuz’…/Rıdvan SESLİ
BU VATAN KİMİN?/Samet ERDOĞDU
KOMÜNİZM NÜKLEER ENERJİYE KARŞI MIDIR?/Hasan Şahingöz
“YA KAPİTALİZM ÖLECEK YA DA YERYÜZÜ ANA!”-2/TEMEL DEMİRER
1.500.001’İNCİ AHBARİK: HRANT! / Sibel Özbudun/Temel Demirer
Nereye gideceğimizi bilmeden... Yürüyeceğiz, yürüdükleri yollardan... Duyarak çileyi, yaşayarak ızdırabı,” diye ifade ettiği gerçeğe sırt dönmeden, hep birlikte haykıralım: Ne mutlu ben de Ahbarik’im diyene...
Yarın hepimiz için geç olabilir! / S. Çiftyürek
Bugün Kürdistan'da komünist siyaset ve örgütlenmeyi geliştirenler öncelikle başkaldırıya odaklanarak yarın ki ayaklanmayı yönlendirebilecek bir ideolojik, politik önderliği yaratmakla yüzyüzedirler.
Türk solu ve Kürt ulusal hareketi / Lokman Öğülmüş
Koşulların, Türkiye ve Kürdistan’daki devrimci durumun, legal bir partinin varlığının sosyalizm mücadelesine katkıda bulunacağını düşünmekteyim. Mücadelenin yeri, zamanı, biçimi, farklı ve değişken olabilir/olmalıdır da.
HEPİMİZ HRANT OLMAYI GÖZE ALALIM... / Hamit Yılmaz
Sayıları bu gün için ne kadar az olursa olsun bu coğrafyanın namuslu aydınlarının ölümden korkmadan seslerini yükseltmeye devam edeceklerine kimsenin şüphesi olmasın.
Herkes göreviyle uğraşmalı ! Kimse toplumu postalla takunya arasına sıkıştırmamalı !/İZMİR
28 Şubat, 12 Eylül, 12 Mart, 27 Mayıs ve yaklaşık yüzyıldır süren darbe rejimlerinin ülkemizi sürüklediği karanlık ve kanlı ortamların içinden çıkılmaz sorunları ve sonuçları devam ederken, bugün yeni bir darbeyle karşı karşıyayız.
SEÇİMLER, ILIMLI İSLAM VE EMPERYALİZM
Hurşit KAŞIKKIRMAZ

Her şeye rağmen işçi-emekçilerin, Kürt ulusunun ve ulusal azınlıkların sınıfsal ve ulusal sorunları çözülmeden bu ülkeye insani bir yaşam gelmeyecektir. Bundan hareketle bu sistemde seçim çözüm değildir.
.

“DÖRDÜNCÜ KURBAĞA” OLMAKTAN KORKMUYORUM..

Temel DEMİRER

“Kîne Em?/ Biz Kimiz?” sorusunun yanıtını ararken, “resmi ideoloji”nin tüm versiyonlarıyla birlikte “efsane”lerin efsunlarından uzak durmak, “olmazsa olmaz”dır...
Ne kadar umutturlar
Kıyasettin ASLAN

Egemenler arsındaki iktidar mücadelesinin sıçrama tahtası durumuna getirilen diğerleri… Yeni Türkiye’nin asli unsurlarından olan Kürt halkı temsilcilerinin parlementoya girmesidir.
Estetik ve sanat 2 / Celal ÖZCAN
Sanatçı insandan koptuğu yerde kendini ayrı ya da ayrıcalıklı gördüğü anda kendine ihanet etmiş olur. Sanatçının bir ayrıcalıklığı varsa o da son derece gelişmiş görme ve gösterme yetkinliğine ulaşmış olmasıdır.

Böyle ölüm gelmesin

M. YAŞAR

Ama öyle ölümler vardır ki Che’nin ’’ Ölüm nereden ve nasıl gelirse gelsin... Hoş gelsin sefa gelsin’’ diye ölüme davetiye çıkarttığı sözlerini yürekten söyleyemiyoruz. Böyle ölüm gelmesin diyoruz.

“SABAHIN SAHİBİ VAR” ELBETTE; ONA NE ŞÜPHE!

Temel DEMİRER

Bunun için de “Hayır” demek; başkaldırmak; örgütlenmek; Çoban Ateşleri’ni çoğaltarak büyük yangınlar çıkarmak gerekiyor (Temel Demirer'in Çabon Ateşi Gazetesi Dayanışma Gecesi'ndeki konuşma metni.

PRATİK POLİTİK MÜCADELEDE TEVKURD

S. ÇİFTYÜREK

Diyarbakır merkezli bir eylemliliği geliştirebilirsek, diğer alanlarda hem hareketlenmek hem de harekete geçirmek daha canlı bir zemin üzerinde yürüyebilir.
Yeniden Sosyalizm Derken
Munzur GÜLAPUŞAĞI

Kapitalizm insanlık sorunlarını çözemiyor, bu çok sahih bir gerçek; fakat bütün bu yaşanılanlara rağmen insanın absürd durumunu izah etmek nasıl mümkün? İnsanın ciddi bir öz-saygı ve öz-güven sorunu var.
TEVKURD, sorunları ve geleceği
S. ÇİFTYÜREK

Tam da bize göre ülkemizin, halkımızın ve siyasetimizin gerçekliğini yansıtan bir birlik kurduk ve artık işe koyulalım dediğimiz anda yeniden başa dönen bir tartışmaya çekildik ve bu tartışma yorgun olmaya başladı.
Öteki ve "ötekileştirme" deyince! Veya öteki kimdir? Ötekileştirme nedir?[1]
Temel DEMİRER

Öteki, başkasını tanımladığımızı zannederken aslında kendimizi, kendi kimliğimizi tanımlamada veri olarak aldığımız yahut edindiğimiz yahut kendi üstümüzde taşıdığımız kimliği tanımlamakta dayanılan bir kavram.
"Örgütlü" örgütsüzlüğe düşmemek
S. ÇİFTYÜREK

Partide, tüm örgütsel dokusunda ve işleyişinde her üye, her kadro tüm ama tüm sorunlarda dilini, eleştiri dilini özgürce kurabilmelidir. Özgürlüğün sınırını partide program ve tüzüğü doğrultusunda eylem birliği belirler.
Taraf olmak üzerine
Namık DURUK

İnsanoğlu için karar artık gelip çatmıştır, Ya özgürlüklerimizden, kişiliğimizden vazgeçeceğiz ya da zenginlikleri birkaç kişinin malı olmaktan çıkaracağız.
21.yy'da yaşanan siyasal gelişmeler ve uluslararası güç merkezleri
Delîl RENAS

Kuzeydeki Kürt hareketini tasfiye etme noktasında AB, ABD, Türkiye ortak hareket etmektedirler. Soruna bu çerçevede baktığımız zaman Kuzey’in BOP’ta yeri yoktur.
Biri yer biri bakar kıyamet ondan kopar
S. ÇİFTYÜREK

Batılı toplumlar da dahil herkes daha az yesin ama herkes beslenebilsin. Birileri tıkabasa yiyip sonra “nasıl zayıflarım” diye para harcar, diğerinin kemikleri açlıktan görünürse; burada er geç kıyamet kopacaktır.
Rejim linç kültürünü yayıyor / T.ATMACA
Son günlerde artan linç girişimleri,aniden ve kendiliğinden gelişen olaylar değil. Planlanmış ve örgütlenmiş olaylardır. Rejimin linç kültürünü meşru görmesindendir ki, saldırganların yargılandığına pek tanık olunmuyor.
‘Gurur duyulacak ülke’nin utançları / Ferhat BARAN
Bu devletin geleneğinde linç kültürü olduğunu herkes biliyor. Bugün yaşadıklarımız tarihte yaşananların sadece birer minyatürü... Türkiye’de yaşananlar “tarih tekerrürden ibarettir” diyenleri haklı çıkarıyor.
Bağlantılı bazı siyasal gelişmeler / S. ÇİFTYÜREK
Ergenekon’un faaliyetleri güya sorgulanıyor. Ama bu yapılanmanın esas icraat alanı olan Kürdistan boyutu ele alınmıyor. Bu bile “Gladio’nun Türk usulü tasfiyesi”ni yeterince anlatıyor!
Çingeneler Zamanı* / Rıdvan SESLİ
Her ağzını açan yetkili “devlet-millet birliği”nden söz ederken, bu konuda neden birlikte değil de “ayrı” davranıyorlar. Devletin “zenginlik” olarak gördüğü ötekileri, millet niye linç edip sürüyor...
Sovyet sistemi neden yıkıldı? / Ali KAR
Üretim araçlarının devlet mülkiyetine geçirilmesiyle birlikte, mal ve hizmet üretenler bütünüyle iktidardan uzaklaştırılmış, böylece demokrasi iktidara feda edilmiştir.
SALDIRI VE İNFAZ / Aydın DİNÇOĞUL
Ulus ve sınıf gerçeği ve dinamiği / Zülküf ÜÇER
HİTLERİMSİ MANZARALAR / Hüseyin Habip TAŞKIN
EMPATİ / Hasan ŞAHİNGÖZ
TARİH HIZLANIRKEN![*]-2 / Temel DEMİRER
Küresel deprem ile birlikte piyasaperestler hemen burjuva devletlerine sarılıp kurtarma operasyonları istediler ve piyasanın her şeye kadir olduğu inançlarında da böylece inkâra gittiler.
‘Çözüm’de varılan yer / Ferhat Baran
Sadece gündeme gelmesi ve telaffuz edilmesiyle “Demokratik Açılım” ya da “demokratik çözüm”, en gerici düşüncelere sahip çevrelerde bile yeni bir “Kürt sorunu” algısının oluşmasına neden oldu.
İSMAİL BEŞİKÇİ VE ÜNİVERSİTE / SİBEL ÖZBUDUN
Türk sosyal bilimcilerinin Türkiye’nin etnik çeşitliliğini ve ülkenin doğu/güneydoğusundaki hatırı sayılır Kürt varlığını “es geçmeleri” farklı rasyonellere dayanmaktadır.
Niçin federasyon?* / Aziz Mahmut AK
İki eşit federe iktidarın ortaklaşa şekillendireceği federasyon, Türkiye’deki Kürt ve diğer azınlıklar kadar, Kürdistan’daki Türk, Arap, Süryani vb. azınlıkların etnik haklarının da bir güvencesi olacaktır.
Aleviler kendilerini nasıl hissediyorlarsa öyledirler / METİN AKTAŞ
İslam dininde her mezhep bir din olmaya ve kendini İslam dininin bütünü olarak görmeye başladı. Bir mezhep dine dönüştüğünde doğal olarak kendi dışındakileri din dışı görmeye başlar.
TÜZÜK SORUNU YA DA ÖRGÜTTE ÖZGÜRLÜK VE DİSİPLİN İLİŞKİSİ / S. Çiftyürek
Kürdistan’da komünist iddiaya sahip herkesi saflarında birleştirecek olan bir komünist partiyi hedeflerken, Marksizm zeminindeki zengin farklılıkları örgütün dinamizmi haline getirecek iç mekanizmaları geliştirebilmeliyiz.
ZALİMLER YENİLMEYE MAHKÛMDUR![*] / TEMEL DEMİRER
Onlarla “genel grev”de omuz omuzaydım; onların selamını getirdim sizlere; hepinizi aydınlık bir geleceğe olan inançları ve onu yaratmak mücadelesini sürdüren alt edilemez iradeleriyle kucaklıyorlar…
Dersim’e dair ön çalışmalar / Hasan Fırat
Öymen’in geçmişin referansı üzerinden Dersim Katliamı vurgusu, Dersimlilerden beklenmesi çok doğal, ama genel kamuoyu açısında ise umulmadık bir reaksiyoner söz, davranış, eylemlilik geliştirdi.
Devlet içi çatışmaları nasıl değerlendirmeliyiz? / T. Atmaca
Ordu ve bürokrasi devlette tek iktidar merkezi olarak kalmıştır. Osmanlı’nın devamı olan ve eski hanedanlığın yerini alan devlet, sivil-askeri bürokratik yapı, devleti temsilen hala varlığını korumaktadır.
Analar ve tanrıçalar dönemi ve gizlenen bir tarih / Aydın Dinçoğul
Toplumsal dönüşüm ve değişimin kökü, çekirdeği ve esas dinamikleri, anaların gizlenen tarihinden yola çıkılarak açığa çıkartılabilir.
KOMÜNİSTLER BİRLEŞEBİLİR Mİ? / Hurşit KAŞIKKIRMAZ
K.Kürdistan’daki komünistlerin birleşerek güçlü bir şekilde ulusal kurtuluş ve sosyalizm mücadelesinde rol almaları olumlu bir etki yaratacaktır.
İnkar siyaseti şimdi daha pahalı / Ferhat BARAN
Ermeni soykırımını kabul etmek Türkiye’nin kaderidir, bundan kaçış yok! Bugüne kadar uyguladığı politikaların hepsi zaman kazanmaya yönelikti ve bu büyük ödünlere dayanıyordu.
Varoluşsal güç: Korku / Munzur GÜLAPUŞAĞI
Kendi bilincindeki ve tarihindeki kurumsallaşmış niyeti sorunsallaştırmayan, tartışmayan açılımlar, o coğrafyada ve o toplumda çözümlenmemiş sorunların çözümüne giden bir yol olabilir mi?
Felsefe Ders Kitabı’ndaki gerici ve subjektif söylemler / Doğan Munzuroğlu
Türkiye’de ders kitapları resmi ideolojinin dışına pek çıkamaz. “Ulus olduğumuzu, Türkçe dışında bir dil konuşmamamız gerektiğini” bu kitaplardan öğrendik. Tarih dersleri baştan sona “ulus yaratma projesi” üzer
Gençlik örgütlenmesi için yoğun emek şart / T.Atmaca
Geleneksel sol harekete egemen zaaf ve alışkanlıklar, düşünsel yavanlıklar gençliğe de yansımakta ve gençlik hareketinin ayak bağı olmaktadır. Kürdistanlı genç komünistler olarak bunu aşmalıyız.
Süryani dili Turabdin’de can çekişiyor / Zeynep TOZDUMAN
Günümüzde Süryaniler, diğer azınlıklarda olduğu gibi okullara sahip değiller. UNESCO 2007’de “Tehlike Altındaki Diller Atlası” yayınladı. Bu atlasa göre Türkiye’de 15 dil tehlike altında.
TEK-EL’DEN KALAN…-2 / TEMEL DEMİRER
KADINLARA… / Arzu ŞENEL
İnsanın varoluşunun temelinde yaratıcılığı yatar. İnsan soyu ellerini kullanmaya başladığında beyni de gelişmeye başlamıştır. Ürettiği aletlerle birlikte kendisini de üretir insanlık.
Kimlikleri kurgulayan tüm hiyerarşileri aşmak… / Aydın DİNÇOĞUL
Bêrîvan’a mektup… /Erol Arslan
Ekonomi ve çevre / Hasan ŞAHİNGÖZ
Türkiye ikinci bir İran olur mu? / Hurşit KAŞIKKIRMAZ
Türkiye’ye biçilen rol, parlamenter rejimin İslam tonuyla sürdürülmesidir. Yani parlamenter rejimin olmazsa olmazı olan yasama, yürütme ve yargının devamı…
Çingeneler ve Kürtler / Kıyasettin ASLAN*
NASIL BİR GELECEK? / Ferhat BARAN
Yaşadığımız çağda toplum olarak kaygısını duyduğumuz en önemli tehdit, geçim araçlarından yoksunluğun ötesinde, fiziksel varlığımızı sürdürme riskidir. Gelecek güvencesi her gün biraz daha elimizden kayıp gidiyor.
Nasıl bir sosyalizm? / Berzan BOTÎ
İşçilerin (ekonomik alanla sınırlı olsa da) kazanımları, diğer ezilen kesimlerin insanca yaşama talebiyle/özgürlük sorunuyla çelişmediği sürece anlam kazanır ve sosyalizmin genel özgürleştirici özelliğini yansıtır.
Sosyalizme sorunlu yaklaşım / Samet ERDOĞDU
Mülkiyetin devlet tekelinde olması elbetteki sosyalizmin belirtisi olamaz; ama devlet var oldukça ağırlığın devlet mülkiyetinde olmadığı bir sosyalizm de sosyalizm olamaz.
Programın (özgürlük ve sosyalizmin) ana hatları / S. Çiftyürek
Özellikle 20. yüzyıl sosyalizminin belirgin özelliği olan kolektivizm ve toplumsallık ile özgür bireyin organik bütünlüğünü gerçekleştirmek teorik ve pratik mücadelenin hedeflerinden biri olmalıdır.
Xalo Sabri ve Xalo Mehmet’in sosyalizm ütopyası / METİN AKTAŞ
Elazığ’da Şêx Said ailesinden Şêx Mehdi’inin yaşam tarzı ve düşünceleri, bizim bildiğimiz alışılagelmiş şeyhlerinkinden çok farklıydı.>>>
ÖZGÜRLÜK, SOSYALİZM VE GENÇLİK / T.Atmaca
Gençliğin Kürdistan ve Türkiye devrimci mücadelesi içerisinde önemli bir rol oynadığını. Ve Bunun böyle olduğunu mevcut sistem de bildiği için gençliği kontrol altında tutmak için her yola başvurmuştur/vurmaktadır.
Yeni bir değer teorisi üzerine bir deneme / Hasan Şahingöz
Ekonomik değişim ilişkilerinde almadan verme ve/veya vermeden alma söz konusu olmadığından/olamayacağından, “Değer” konusu ekonominin temel konularından birini oluşturur.
MESOP’tan birlik adımı / Aziz Mahmut AK
MESOP 10. Genel Kurulu, hem yüklenen beklentiler hem bileşenleri hem de ortaya koyduğu performansla, önceki genel kurullarının düzeyini geride bırakan özellikler taşıyordu.
PARTİ İHTİYACI ve KÜRDİSTAN / Hasan FIRAT
Neden yeniden bir örgüt? Yakın geçmişimizde RSDİP ve Sovyetlerin kısa tarihi geleceğimizin ebesi olmaya adaydır. Dünkü tarihimizden kopya çekmeden, tarihin yaşanmış ilmiğinden dersler çıkaracağız.
Amaç ve araç / Ferhat BARAN
Önemli sayıdaki sivil toplum kuruluşunun iki tarafa yaptığı çağrı, Türkiye halkları nezdinde derin kökleri olan bir ihtiyaca denk düşmektedir ve görünür bir gelecek boyunca esas olarak etkisini sürdüreceğe benzemektedir.
Artan çatışmalar ve çözüm arayışları / S. Çiftyürek
Devletin çantasında, Kürt ulusal sorununda “askeri çözüm” yönelimi ile kimi yeni adımların atılmasını içeren ‘siyasal çözüm’ yönelimi bir arada bulunuyor.
Sivas, Cumhuriyet ve Aleviler / Turabi Saltık
Ve 1993 Sivas... 2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nde ateşte yakılanlar… Devlet 1974’te Kıbrıs’ı 8 saatte ele geçirdi. Bununla pek övünülürdü o günlerde. Ama aynı devlet, 2 Temmuz’da 13 saat boyunca müdahal
Çavsorîya Sûrîye û li welatê xwe penaberî / Xidir ÛSO
“Kürt Sorunu”na oryantalist bakışın kaynak ve sonuçları[*] -1 / TEMEL DEMİRER
Federalizm: Tanımı, sınırlandırılması ve nedenleri (2) / Dr. Nebi Kesen
Devletin spirali ve Kürtler / Metin AKTAŞ
Kayan kimin ekseni? / Uygun NECDET
Tarihsel direkleri kırılmış resmi eksen (statüko) nasıl kendi dışındakileri yok saymaya dayanıyorsa, AKP’nin oluşturmak istediği eksen de aynıdır. Dogmatizmin kıskacından kurtulamayan her ideoloji din haline dönüşür.
CHP: BİLDİĞİNİZ GİBİ… / SİBEL ÖZBUDUN
Önce kendimizi değiştirip dönüştürmeliyiz / T.Atmaca
AB, demokrasi ve insan hakları -2* / Kıyasettin ASLAN
Öğrenci gençliğin yeni arayışı / S. Çiftyürek
Yıllardır uygulanan neo-liberal politikalarla “eğitimin kamu yararına olduğu” tezi tam anlamıyla çöktü, çünkü eğitim kapitalizmin piyasa ihtiyaçlarının doğrudan bir unsuru haline getirildi.
Gençlik daha müdahaleci olmalı / T. Atmaca
Kabaran yeni gündemler / Hasan FIRAT
2011 seçimlerine ramak kala çok oyunlu, karmaşık, her sorunun diğerini bağladığı, sorunların örtüşmesiyle ayrışmasının iç içe geçtiği bir dehşet dengesi şartlarındayız.
AKP’nin zirveden inişi / Ferhat BARAN
Askeri vesayet rejimine karşı olduğunu beyan eden AKP, aslında onunla uzlaştığını ve yeri geldiğinde onu koruduğunu referandumdan sonra birçok davranışıyla ortaya koydu.
Türkiye solunun Kürdistan’la imtihanı / Berzan BOTÎ
Türkiye gibi ‘modern’ bir ülkede, 20 milyonun üzerinde bir nüfusa sahip olan Kürtlerin tüm ulusal hakları hala inkar edilirken, Güney Kürdistan Anayasası ülkedeki tüm farklı kültür ve inançlara güvence verebiliyor.
Egemen hukuk ve erkek dayanışması / Haysam Ali
İşçilerin, ulusun ve insanlığın yarısı kadındır. Ezilen, bir diğer ezilenin hak ve özgürlüklerini kendi hak ve özgürlükleri olarak görüp sahiplenmezse, kendi davasına ve hedeflerine ihanet eder.
YENİ BİR SİYASET (mi?) / Rıdvan SESLİ
Siyasetini zaten içinde herkesin olduğu örgüt anlayışı üzerinden kuranlar mevcutken, benzer bir siyaseti kurgulamak hangi amaca hizmet eder? Bu yeni olmadığı gibi, eskinin tekrarı, benzeri olur.
Kadın saçı etrafında dönen tartışma / Meryem Bilget
SERPÊHATIYÊN SOFÎ REMO / Lokman Polat
Di romana “Sofî Remo” de, serpêhatiya kurdekî bi navê Sofî Remo hatiye qalkirin. Bûyer di salên 1914 ta 1960î li Kurdistanê derbas dibe. Nivîskar divê berhema xwe de jiyana gelê kurd ya wê demê bi şêweyeke edebî haniye zimên.
Buradayım; çünkü “geç(me)miş” bugündür![1]-2 / Temel DEMİRER
Nasıl bir anayasa?/Ferhat BARAN
Türkiye şartlarında ‘demokratik’ diyebileceğmiz bir anayasanın en temel göstergesi, ‘ulusların kendi kaderini tayin hakkı’nı kabul etmesinden geçer.
Yargı, Siyaset, Demokratik Özerklik!/S. Çiftyürek
“Demokratik anayasal çözüm” söylemi son aylarda devlet ve hükümetin yanı sıra BDP’nin de söylemi haline geldi ama herkes bu söylemden farklı şey anlıyor ve öneriyor.
“YA KAPİTALİZM ÖLECEK YA DA YERYÜZÜ ANA!”1/TEMEL DEMİRER
Büyük çevre felaketlerinden biri olarak anılan BP’nin ‘Deepwater Horizon’ petrol platformundaki kazanın ardından, en iyi senaryoya göre okyanusa karışan petrolün ancak yüzde 20’sinin temizlenebileceği tahmin ediliyor
Solda ideolojik tartışma/Nejdet UYGUN
Solun ideolojik bir tartışmayı yaşaması gerekiyor. Fakat gazete köşelerine sıkışıp kalan polemik tarzı bir tartışma değil. Sadece teorik belirlemelerle sınırlı kalan bir tartışma da değil.
DÜŞ KURARDIK ÖNCEDEN!/Enver ALPŞAR
Dersim sendromuna sağlıklı çözüm: Ulusal Konferans/Rıdvan SESLİ
MAMAK TUTUKLULARININ ''SESSİZ VE TEPKİSİZ'' KARŞILADIĞI TEK İNFAZ: EKMEKÇİYAN'IN İDAMI -6/Samet ERDOĞDU
“LİBERAL” YANILSAMALAR!/SİBEL ÖZBUDUN
KOMÜNİZM ÇOCUKLARIN ÇALIŞTIRILMASINA KARŞI MIDIR?/Hasan ŞAHİNGÖZ
Sosyal öfke ve direnişi siyasallaştırmak!/S. Çiftyürek
Ekonomik krize ve önemlisi kriz yükünü işçi emekçilerin sırtına yükleyen kemer sıkma politikalarına karşı sokakların ısınması, ekonomik krizi sosyal krize doğru derinleştiriyor ki şu anda Avrupa’da yaşanan budur.
Reel ve formel/Ferhat BARAN
Formelin hükmü, onu hala yükümlü sayan kesimlerde geçerlidir. Pratik olarak formelin karşısına çıkan ve kendi varlığını yükselten yerlerde formel olan gizlenmek zorunda kalıyor. Aksi takdirde muhatap alınmaması gündeme gelebilir.
TC REJİMİ DEĞİŞECEK... BAŞKA YOLU YOK!/Hasan FIRAT
AKP ve rejim gerginlik üzerinden siyaset yapmanın rantabl olduğunu gördü. Hele çobansız köyde fare kavalcısı olmak da ne şan! Nitekim vurun abalıya, bir zaman için para etse de uzun erimde kofluk bir şekliyle ortada.
BİR “KÜLTÜREL” YARA OLARAK İŞKENCE/SİBEL ÖZBUDUN
Abu Gurayb cezaevinde, erkek muhatabını çırılçıplak yere çöktürmüş, boynuna bir tasma takmış, yerlerde sürükleyen ABD’li beyaz kadın askerin görüntüsü aklınızda olmalı. Sadistçe bir sahneydi, doğru. Ama onun ötesinde bir şeydi.
SEÇİMLERE BİR DE BÖYLE BAKMAK/Enver ALPŞAR
ACIMASIZLIK, BARBARLIK, BENCİLLİĞİN ARASINDA MADIMAK/Hüseyin Habip TAŞKIN
Kürt sorunu ve anayasa/Nejdet UYGUN
Sözlerin ne çok sonbahar/Rıdvan Sesli
Komünist toplumda sanatçıların konumu ve sanatsal üretim/Hasan Şahingöz
MERHABA GENÇ(LİK) İSYAN(I) -3 / TEMEL DEMİRER
Hakikat Kapısı/ Turabi Saltık
PARTİDE, TEŞKİLATLANMA YA DA TAKIM ÇALIŞMASI!/S. Çiftyürek
Genel olarak teşkilat yaratmaya soyunacak kadrolara; dahası yaşamsal ağırlıkları ve bağımlılıkları olmayan ya da en az olan genç kadrolara Kürdistan komünist hareketi olarak ÖSP’nin daveti var!
Sosyalist Mezopotamya© 2006