Baglanti   Subelerimiz  
Sayı: 30
  Ana Sayfa    Köşe Yazıları     Yazarlar     Arşiv  

EDİTÖR
DÜNYA
İŞÇİ SINIFI
KÜRDİSTAN
KÜLTÜR-SANAT
BİYOGRAFİ
RÖPORTAJ
GÜN YAYINCILIK
POLİTİKA
ÖSP


Bilgilendirme


Links

MESOP - Girişmi VIII.Genel toplantı Sonuç Bildirgesi
ÖSP

GYK’nın “çalışma raporu” ile birlikte hazırlamış olduğu “siyasal durum” değerlendirmesi üzerine tartışıldı

            MESOP - Girişmi VIII.Genel toplantı Sonuç Bildirgesi

                                 

              MESOP-Girişimi 8.Genel Toplantısı 25-26 Ağustos 2007’de Antep’te yapıldı..

              Toplantı divan seçimi sonrasında  Güney Kürdistan’ın Musul kentinde yaşayan Kürtlere yönelik yapılan  saldırıda yaşamını yitiren  Êzidi Kürtler ve ulusal - sınıfsal mücadelede yaşamını kaybedenler için yapılan saygı duruşu ile başladı. GYK tarafından sunulan gündem taslağı üzerine tartışmalar ve öneriler tamamlandıktan sonra, gündemdeki maddeler üzerine görüşmelere geçildi. Toplantıya çeşitli nedenlerden katılamayanların mazeret ve mesajlarını içeren metinler okundu.

              GYK tarafından hazırlanan, iki toplantı arasındaki süreci değerlendiren ve gündemle ilgili kısmi açılımlar getiren “çalışma raporu” okunarak üzerinde tartışıldı. Ayrıca GYK ile koordineli olarak çalışan kimi bölgelerde yürütülen çalışmalar ve kaydedilen gelişmeler katılımcılar tarafından yazılı ve sözlü olarak aktarıldı.

              GYK’nın  “çalışma raporu” ile birlikte hazırlamış olduğu “siyasal durum” değerlendirmesi üzerine tartışıldı. Siyasal durum değerlendirmesinde, seçim süreci ve seçim sonrası yaşananlar , T.C.’nin Güney Kürdistan’a yönelik operasyon ve işgal senaryolarına yönelik değerlendirmeler yapıldı.

              Genel toplantının asıl gündemini oluşturan ve uzun süredir genel irade tarafından seçilen komisyonun hazırlayıp üzerinde tartışma örgütlediği “Politik Bildirge Taslağı” bölüm bölüm üzerinde tartışılarak kısmi değişikliklerle genel irade tarafından onaylandı.

               Gündemde yer alan ve bundan sonra ki süreçte yapılacak pratik – örgütsel çalışmalar konusunda yürütülen tartışma bir sonraki genel toplantının gündem maddesi olması koşuluyla bir sonraki genel toplantıya bırakıldı.

                İçerisinde yer aldığımız  ve TEVKURD’a dönüşen KUDÇG çalışmalarını değerlendiren toplantı katılımcıları,  TEVKURD içerisinde MESOP’un izlemiş olduğu sorumlu siyaset tavrını desteklediğini ve bundan sonra da MESOP’un çalışmalarını devam ettirmesinin önemini vurguladı. Toplantıya sunulan TEVKURD’la ilgili kararı onayladı.

                  İki gün süren ve yoğun tartışmalarla gecen toplantı, bugüne kadar ayrı ayrı seçilen Geçici Yürütme Kurulu ve Yayın Kurulu üyelerinin birlikte seçilmesi ve görev paylaşımını  kendi içinde yapmasına karar vererek yeni Geçici Yürütme Kurulunu seçti.

 

                                                                                                                                                                      MESOP – G

                                                                                                                                                           Geçici Yürütme Kurulu

 

        

       MESOP – G‘NİN  TEVKURD’E İLİŞKİN KARARI

 

1. MESOP; 4 Eylül 2005 Ankara toplantısı ile ilk adımı atılan, ‘Kürt Ulusal Demokratik Çalışma Grubu’ adı altında sürdürülen ve nihayet bugün TEVKURD’e dönüşen birlik çalışmalarını Kürdistan’da ulusal demokratik birlik yolunda önemli bir adım olarak görür, olumlar.

 

2. MESOP; Kürdistan’daki komünist, liberal, milliyetçi, İslami parti, hareket, girişim, grup, birey vb. tüm yurtsever ulusal demokratik güçlerin birleşik bir siyasal iradenin yaratılması hedefine güçlerini birleştirmenin önemine inanır ve bu uğurda mücadele eder. Birleşik siyasi iradenin bir ulusal kongre ile kalıcılaştırılmasını benimser ve TEVKUR tüzüğüdeki ‘Kürt ulusunun ortak iradesini temsil edecek bir ulusal kongre gerçekleştirmeyi hedefler…’belirlemesini doğru bulur.

 

3. MESOP; TEVKURD’ün 27 Mayıs 2007 tarihinde yapılan birlik kongresinde onaylanan program ve tüzüğünü ulusal demokratik hareketin ortak paydası olarak görür ve genel çizgileriyle benimser. Mevcut program ve tüzüğün yenilenmesi ya da bazı kısımlarının değiştirilmesi yönündeki önerilerin önümüzdeki pratik-politik mücadele içersinde güncelleştiği oranda anlamlı olacağına inanır. Değişik önerisi bulunan dostları, böyle bir yöntem izlemeye çağırır.

 

4.MESOP; TEVKURD Merkezi ve yerel örgütlenmelerinde kurumsal olarak yer aldığını, bundan sonrada kurumsal aidiyetle yer alacağını belirtir.

 

5. 4 Eylül 2005’ten beri yeni bir yaklaşımla geliştirilen birlik çalışmaları içerisinde yer alan MESOP: Bundan böyle de ulusal demokratik birlik yönündeki mücadele içerisinde aktif olarak yer almayı sürdürecektir.

 


Print
Sosyalist Mezopotamya© 2006