Baglanti   Subelerimiz  
Sayı: 30
  Ana Sayfa    Köşe Yazıları     Yazarlar     Arşiv  

EDİTÖR
DÜNYA
İŞÇİ SINIFI
KÜRDİSTAN
KÜLTÜR-SANAT
BİYOGRAFİ
RÖPORTAJ
GÜN YAYINCILIK
POLİTİKA
ÖSP


Bilgilendirme


Links

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi kuruluş başvurusunu yaptı (Basına ve kamuoyuna)
ÖSP, hedefine egemen sistemi ve rejimi koyup mücadelede buna odaklanacak; kendini başka siyasal hareketlerin yanlışları üzerinden değil, kendi doğruları üzerinden tarif etmeye özen gösterecektir.

Yerküreyi saran kapitalist sömürü düzeninin boğucu atmosferinde “başka bir dünya”nın mümkün olduğuna dair umudunu koruyan ve sosyalizmde ısrar eden kadrolar olarak bir süredir fiilen yürüttüğümüz parti çalışmamızı, yaptığımız yasal başvuruyla yeni bir aşamaya taşımış bulunuyoruz.

 

İnsanlığın yaklaşık iki asırlık sosyalizm mücadelesinin teorik ve pratik birikimlerine kendi topraklarımızdan sahip çıkıyor, yanlışları ve doğrularıyla bir bütün sosyalizm tarihini kendi tarihimiz kabul ediyoruz. Bu kabulden hareketle Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP), geçtiğimiz yüzyılın sonlarında reel sosyalizmin yaşadığı yenilginin nedenleri üzerinde durmaya ve bundan çıkardığı sonuçlardan hareketle, sosyalizm ideolojisinin günümüz gerçekliğinde yeniden üretilmesi konusunda komünist hareketin dünya çapında sürdürdüğü teorik çalışmalara katkı koymaya devam edecektir. Özgürlükleri ve iç demokrasiyi önde tutan, doğrudan demokrasinin yaşam bulması için alan açan bir sosyalizm tasarımına sahip olacaktır.

 

Kurucular Kurulu olarak biz, toplumsal gelecek tasavvurundan yoksun ve güncel girdilerle sınırlı siyasetin ufuk daraltıcı etkisiyle günümüz Kürt siyasetinde yaygın hale gelen koalisyon tarzı parti örgütlenmesinden uzak duracağız. Ulusal özgürlük mücadelesinde farklı sınıfsal ve ideolojik kimliklerin tek partideki koalisyonunun değil, bu farklı kimliklerin ayrı ayrı oluşturduğu farklı partilerin koalisyonunun/cephesinin daha sağlıklı ve yol aldırıcı olacağını düşünüyoruz. Bu anlamda ÖSP, bünyesinde sosyalistlerin de yer aldığı ya da yerine göre “sosyalist de olan” olan bir parti değil, net çizgileriyle sosyalist bir partidir.

 

Toplumumuzun geleceğe dönük yüzünü temsil etmek için yola çıkan partimiz, özgürlük ve eşitlik mücadelesinin güncel sorunlarının tamamına müdahil olup, ikamecilik tuzağına düşmeden, öncülük misyonunu yerine getirme kararlılığında olacaktır. Siyasette, bugün için yarını yok saymayacak, yarınları hazırlama adına da bugünü heba etmeyecek dengeli bir siyasal mücadele tarzını oturtmaya çalışacaktır. Toplumsal gelecek projesini hayata geçirmek için mücadele ederken, acil çözüm bekleyen Kürt ulusal özgürlük sorununda kapitalizm çerçevesinde ulaşılabilecek bütün çözüm aşamalarını zorlamaktan geri durmayacaktır. Bu kavrayışla, farklı etnik, dini ve kültürel kimliklerin zorla asimilasyonunu esas alan mevcut rejimin şoven uygulamalarına tüm gücüyle karşı duracak olan ÖSP, ulusların kendi kaderini tayin hakkı ilkesini savunacaktır. Bugünkü koşullarda, Kürt ulusal sorununda kapsamlı çözüm adımı olarak halkların hak eşitliğine dayalı federasyon için mücadele verecektir.

 

Partimiz, Kürt halkının yüzyılı geçkin iktidarlaşma ve özgürleşme mücadelesine emek katmış, bedel ödemiş her bireye ve her örgütlenmeye saygı duymakta, bu tarihsel mirasın, özgürlük mücadelesinde gerekli olan birliğin en kuvvetli harcı olacağına inanmaktadır. Ulusal özgürlük yürüyüşünün ve işçi-emekçilerin sınıfsal kurtuluş mücadelesinin farklı cephelerinde süren birlik çalışmalarını önemsemektedir.

 

ÖSP, hedefine egemen sistemi ve rejimi koyup mücadelede buna odaklanacak; kendini başka siyasal hareketlerin yanlışları üzerinden değil, kendi doğruları üzerinden tarif etmeye özen gösterecektir.

 

Kurucular Kurulu olarak, parti başvurusuyla attığımız adımın tarihsel bir adım olduğunun bilincindeyiz. Ancak daha işin başındayız. Yüklendiğimiz misyonu layıkıyla yerine getirebilmek için daha çok mücadele birikiminin ve dolayısıyla sosyalistlerin, işçi ve emekçilerin, yoksul köylülerin, kadınların, farklı cinsel yönelimlerin, gençlerin katılımının gerekli olduğunun da farkındayız. Yola çıktık, tüm bu toplumsal kesimlere davetimiz var.

 

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP)

Kurucular Kurulu

 

  

 

Ji çapemenî û raya giştî re

 

Partiya Azadî û Sosyalîzmê ji bo avabûnê serî lê da

 

Di atmosfera fetsok ya sîstema mijoker ya kapîtalîzmê ya ku hemû rûyê erdê pêçayê de, em wek kadroyên ku di sosyalîzmê de israr dikin û hêviyên xwe yên ji bo “dinyayeke din” mumkun e diparêzin, xebatên me yên ji bo avakirina partiyê yên ku em demekê ye dimeşînin, bi serîlêdana qanûnî derbasî qonaxeke nû bûye.

 

Em li ser erdên xwe, li danehevên teorî û pratîkên têkoşîna sosyalîzmê ya mirovahiyê ya nêzî du sed salî xwedî derdikevin. Em bi rastî û xeletiyên wê, hemû dîroka sosyalîzmê wek dîroka xwe dipejirînin. Piştî vê pejirandinê, Partiya Azadî û Sosyalîzmê, li ser sebebên têkçûna sosyalîzma reel ya sedsala derbasbûyî disekine û piştî bidestxistina encaman, di mijara ji nû ve hilberîna îdeolojiya sosyalîzmê ya li ser rastiya îro, wê zêdebûna xwe ya li xebatên teorîk yên ku ji aliyê tevgera komunîst ya dinyê ve tên meşandin bidomîne. Wê bibê xwediyê sêwirandina sosyalîzmeke ku azadi û demokrasiya hundirîn derdixe pêş û sosyalîzmeke ku ji bo jiyana demokrasiya rasterast bijî qadan vedike.

 

Em ê wek lijneya avakar, ji rêxistina partiyeke bi şêweya koalisyonan ya ku bi bandora siyaseta rojane difikire û asoyan teng dike ya ku ji sêwirandina siberoja civakê bêpar e û di siyaseta Kurd ya roja me de bûye wek mode dûr bisekinin. Em lê difikirin ku di têkoşîna azadiya neteweyî de, di şûna koalîsyona yek partî ya ku ji nasnameyên çînî û îdeolojîk yên cûda pêk hatiye de, koalîsyon yan jî eniyên ku ji partiyên cûda yên ji nasnameyên cûda pêk hatine, wê hîn bi sihhet û emir dirêj bin. Bi vê wateyê Partiya Azadî û Sosyalîzmê, ne partiyeke wisa ye ku di nav de sosyalîst yan jî yên li gorî rewşê dibêjin “em sosyalîst in” jî hene, bi awayekî gelek zelal partiyeke sosyalîst e.

 

Partiya me ya ku ji bo nûnertiya rûyê civakê yê pêşerojê derketiye rê, wê ji bo hemû pirsgirêkên rojane yên têkoşîna azadî û sosyalîzmê bibe mudahîl û wê ji bo bicîbûna mîsyona pêşengiyê bi biryar be. Di siyasetê de wê ji bo îro, sibê ji bîr neke, wê li ser navê amadekirina sibê jî îro tune neke. Ew ê hewl bide ku şêweyeke têkoşîna siyasî ya hevkêş bide rûniştin. Gava bi armanca bicîkirina projeya civaka siberojê têbikoşe, di heman demê de wê ji bo çareserkirineke di çarçoveya kapîtalîzmê de jî, di hemû qonaxan de bikeve nav hewldanan. Bi vê têgihîştinê, wê Partiya Azadî û Sosyalîzmê bi hemû hêza xwe li hember bikaranînên rejima heyî ya şoven ya ku li ser nasnameyên etnîk, olî û çandî yên cûda asîmîlasyoneke bi zorê dimeşîne bisekine, wê rêbaza çarenûsa neteweyan biparêze. Wê di şertên îroyîn de, di pirsgirêka neteweya Kurd de, wek gava çareseriyê ya berfireh, ji bo federasyoneke gelên wekhev têbikoşe. 

 

Wê partiya me rûmetê bide herkes û her rêxistinên ku ev sed sal e, berdêl dane û keda wan tev li têkoşîna gelê Kurd ya ji bo azadî û desthilatdariyê bûne, dîsa jê bawer dike ku ev mîrasa dîrokî ji bo yekîtiya ku ji bo azadiyê pêwist dike xerca herî xurt e. Partiya me hewldanên yekîtiyê yên ku ji eniyên cûda ve ji aliyê meşa azadiya neteweyî û têkoşîna rizgariya çînî ya kedkaran ve tên meşandin grîng dibîne.  

 

Di hedefa partiya me de rejim û sîstema desthilatdar heye û ew ê berê xwe bide wan. Ew ê hewl bide ku xwe ne di ser xeletiyên tevgerên siyasî yên din re, wê xwe di ser rastiyên xwe re tarîf bike.

 

Wek lijneya avakar, em di wê hişmendiyê de ne ku bi serlêdana partiyê, me gaveke dîrokî avêtiye. Lê em hîn di destpêkê de ne. Ji bo em bikaribin mîsyona me hilgirtiye ser milên xwe, bi rêkûpêk bi cî bînin, haya me jê heye ku hewcedarî hîn zêde bi daneheva têkoşînê û ji ber wê jî hewcedarî hîn zêde bi sosyalîstan, karker û kedkaran, gundiyên xizan, jinan, meylên cînsên cuda û xortan heye. Em bi rê ketin, ji van hemû aliyen civakî re vexwendina me heye.

 

Lijneya Avakar ya

Partiya Azadî û Sosyalîzmê

 

 

  

 


Print
Sosyalist Mezopotamya© 2006