Baglanti   Subelerimiz  
Sayı: 30
  Ana Sayfa    Köşe Yazıları     Yazarlar     Arşiv  

EDİTÖR
DÜNYA
İŞÇİ SINIFI
KÜRDİSTAN
KÜLTÜR-SANAT
BİYOGRAFİ
RÖPORTAJ
GÜN YAYINCILIK
POLİTİKA
ÖSP


Bilgilendirme


Links

MESOP – GİRİŞİM’İ GYK III.TOPLANTI SONUÇ BİLDİRGESİ
ÖSP

GYK;• Ne kadar iyi şeyler yazarsak yazalım, onu uygulayacak kadrolar yoksa yazdıklarımızın ayakları havada kalır tespitinden yola çıkarak aslolanın bir kadro hareketi yaratmak olduğunun altını çizmiştir.

MESOP – GİRİŞİM’İ

GYK III.TOPLANTI SONUÇ BİLDİRGESİ

              MESOP Girişiminin 21-22 Ocak 2006 tarihinde yapmış olduğu VI.Genel Toplantıda seçilen Geçici Yürütme Kurulu(GYK) üyeleri 13 Mayıs 2006 tarihinde  yaptıkları III. Toplantıda gündemindeki kimi sorunları tartışarak bir sonuç bildirisi yayınlamaya karar vermiştir.
              1-) GYK olarak görevi devraldığımız tarihten itibaren GYK içerisinden görevlendirilen GYK üyeleri tüm bölgeleri dolaşarak, bölgelerdeki ilişkilerle toplantılar düzenlemiş, kimi ilişkilerle teke tek görüş alışverişinde bulunmuş, kimi ilişkilerden ise görüşlerini yazılı metin olarak iletilmesini istemiştir. Bütün bunların sonucu olarak Sosyalist Mezopotamya dergisinin 15.sayısında “Politik Tarz ve Örgütlenme (Sorunlama) başlığı altındaki belgeyi yayınlayarak tartışmaya açmıştır.
              * 21 Mart Newroz’la ilgili özel sayı çıkartarak kimi bölgelerde dağıtımını sağlamıştır.
              * 1 Mayıs’la ilgili afiş çıkartarak birkaç ille sınırlıda olsa afiş çalışmaları yapmıştır.Ayrıca 1 Mayıs’la ilgili bir bildiri kaleme alarak İnternet sayfasında yayınlamıştır.
              Kuşkusuz GYK’nın yaptıkları kadar yapmadıkları da mevcuttur. Bu bağlamda GYK kendi iç disiplininden başlayarak sorunların üzerine gitmeye karar vermiştir.
              2-) GYK’nın III.toplantısının asıl gündemini “Politik Tarz ve Örgütlenme (Sorunlama) oluşturmuştur. Bu çerçevede GYK ;
• Ne kadar iyi şeyler yazarsak yazalım, onu uygulayacak kadrolar
yoksa yazdıklarımızın ayakları havada kalır tespitinden yola çıkarak aslolanın bir kadro hareketi yaratmak olduğunun altını çizmiştir. Bunun için eski alışkanlıklarımızı bırakıp, öncelikle kendimizden başlamamız gerektiğine karar vermiştir. GYK olarak öncelikle kendimizden başlamadığımız sürece bu gidişe dur diyemeyeceğimiz tespitini yapmıştır. Kendimizden başlayarak bu gidişe dur diyip bir kadro hareketi yaratmalıyız. Özü itibariyle kendisini örgütleyemeyen başkalarını örgütleyemez. Çünkü örgütlenme yaşamın kendisidir. Bu anlamıyla öncelikle dilimizi değiştirmeliyiz. Burada kast edilen yeni bir dil yaratmaktır. Yani başkaları üzerinden kendimizi kurmaktan vaaz geçip, öncelikle kendimizi tarif etmeliyiz.Yeni bir dil ancak böyle oluşturula bilinir.
              * Bugün itibariyle ülke ve Türkiye metropollerine dağılmış ve etkisiz ilişkiler ve kadrolar mevcuttur. Bunun yerine belirlenen birkaç İlde yoğunlaştırılmış bir faaliyetin geliştirilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda yoğunlaşıp, sonuç alacağımız pilot bölgeler belirlenmiştir. Bu yönelim MESOP Girişiminin başından beri ileri sürdüğü “ Yerelin Merkezileşmesi “ perspektifine de içerik ve derinlik kazandıracaktır. Diye biliriz ki “Yerelin Merkezileşmesi” ya da yerelden başlamak demek aynı zamanda belli alanlarda TUTUNMA – KÖK SALMA – ÜREME ve YAYILMA demektir. Çünkü olmayan yereli merkezileştiremezsiniz.
              Her ne kadar GYK kimi pilot bölgeler belirlemiş olsa da özenle altını çizdiği bir diğer nokta her MESOP taraftarının bulunduğu yer ve alanda aynı perspektifle hareket etmesi gerektiğidir.
              * “Özgürlük içinde disiplin mi, disiplin içinde özgürlük mü?” GYK bu perspektifin yeterince kavranmadığı, bu nedenle yeniden ve yeniden tüm ilişkiler tarafından tartışılması gerektiğinin altını özenle çizmiştir. Disiplin sorunu bu güne kadar hep dışsal bir olgu olarak var ola gelmiştir. Aslolan bunun içselleşmesi gerektiğidir.
              * GYK,  MESOP Girişiminin asıl örgütlenme tarzının emek örgütlülüğü üzerinden olması gerektiğine vurgu yapmıştır. Bunun anlamı ; işçi, emekçi kitleler içerisinde ilk ciddi yeniden temas halkalarının ya da ilk ciddi tutunma mevzilerinin yaratılması demektir.
              * Son olarak GYK “Sosyalist Mezopotamya” dergisinin 15.sayısında yayınlanan “Politik Tarz ve Örgütlenme (sorunlama) “ başlıklı belgenin tartışılması ve tartışmaların dergi sayfalarına yansımasına karar vermiştir.

MESOP – GİRİŞİMİ
Geçici Yürütme Kurulu (GYK)


Print
Sosyalist Mezopotamya© 2006