Baglanti   Subelerimiz  
Sayı: 30
  Ana Sayfa    Köşe Yazıları     Yazarlar     Arşiv  

EDİTÖR
DÜNYA
İŞÇİ SINIFI
KÜRDİSTAN
KÜLTÜR-SANAT
BİYOGRAFİ
RÖPORTAJ
GÜN YAYINCILIK
POLİTİKA
ÖSP


Bilgilendirme


Links

ARTIK YETER! /Hüseyin Habip TAŞKIN
Hüseyin Habip Taşkın

NEWROZ 

Kürt sorunu ve çözümü rafa kalktı. AKP savaşa evet dedi. TBMM’de CHP ve MHP de savaşa evet dedi. MHP, OHAL’in geri gelmesinden yana. Televizyonlarda, radyolarda, gazetelerde, internette savaş çığırtkanlığı yapan bazı köşe yazarları Kürt halkına karşı öfke ve kini körükleyerek, akan kanın daha çok akmasından yana tavır koyuyorlar. Olayı bir Kürt-Türk çatışması gibi göstererek, ırkçılığı, faşizmi körüklemekteler.

Kendisine İslami misyon üstlenen AKP, çözümü savaşla getireceğini sanmaktadır. Savaşa harcanan bütçe kimi zaman milyon ya da milyar dolar olarak açıklanmaktadır. Eğitime, sağlığa ayrılan bütçe savaş bütçesinin yanında pire gibi kalmaktadır.

AKP iktidarı geçmiş yıllarda Kürtlerin yaşadığı bölgelerde uygulanan OHAL’den ders çıkarmamışa benziyor.

OHAL döneminde Kürt halkının üzerine yargısız infazlarla gidildi. İşadamları kaçırılıp infaz edildi. Yazarlar, gazeteciler infaz edildi. Kürt halkının sıradan birçok insanı yargısız infaz edildi. Köylülere dışkı yedirildi. Mezralar, köyler yakıldı ve insanlar zorla göç ettirildi. Özgür Gümdem Gazetesi’nin binası bombalandı. İşkence ve yargısız infazlar korku filmi gibi peş peşe Kürt halkı üzerinde uygulandı.

JİTEM derin devletin kadrolarınca kuruldu. Ama kendisini kamufle edemedi ve varlığı ortaya çıktı. Hizbullah örgütünü devletin derin kadroları kurdurdu. Ayrıca gizli kalan birçok olayda derin devletin kadroları vardı. Var olmaya da devam ediyor.

CHP “aslan sosyal demokrat çizgisindeyim” derken, ne yazık ki, içinde çağdaşlığı, uygarlığı taşımıyor. Konu Kürtler olduğunda MHP ve AKP’nin çizgisiyle örtüşüyor. MHP hiçbir zaman değişmedi. Sadece taktiksel olarak manevra yapıyor. MHP’yi Maraş’ta, Çorum’da, 7 TİP’li öğrencinin kalleşçe katledilmesinde vb katliamlardaki rolünü zaten biliyoruz.

Yıllarca Kürt halkı üzerinde oynanan oyunlar sayesinde bugünlere gelindi. Hep ölümler, gözyaşları sel gibi aktı. Türk İslam sentezi adı altında Türkçülük işlenirken, Kürt halkı başta olmak üzere diğer halklar hep inkâr edildi.

Kendisine İslami misyonu üslenen AKP çözümü savaşla bitireceğini sanmaktadır. Yanılıyorlar. Savaş barışı değil, öfkeyi ve kini besler. Kul hakkından söz edenler kendileriyle çelişmektedirler. Oysa barış muhatabı olanlarla yapılır. Bunu yapmak bir erdemliktir, insanlıktır.

Türkiye’deki sorunların sorumlusu Kürt halkı değildir. Bu ülkeyi dünden bugüne yöneten üst düzeydeki insanların beceriksizce yapmış oldukları politikalarının bir sonucudur.

Artık yeter! Daha fazla kan dökülmesin. İnsanlar ölmesin. Bu ülke hepimize yeter. İnsanların kültürleri, dilleri, renkleri başka olabilir. Bunlar bizim zenginliklerimizdir. Zenginliklerimizle bir arada yaşamak istiyoruz.


Print
Sosyalist Mezopotamya© 2006