Baglanti   Subelerimiz  
Sayı: 30
  Ana Sayfa    Köşe Yazıları     Yazarlar     Arşiv  

EDİTÖR
DÜNYA
İŞÇİ SINIFI
KÜRDİSTAN
KÜLTÜR-SANAT
BİYOGRAFİ
RÖPORTAJ
GÜN YAYINCILIK
POLİTİKA
ÖSP


Bilgilendirme


Links

Kulağı delikler/Neco UYGUN
Neco UYGUN

NEWROZBirçok yörede, her şeyi öğrenmek, her şeyden haberli olmak merakı içinde, direk ya da dolaylı olarak konuşmaları dinleyen kişilere “kulağı delik” denilmektedir. Bu tipler her şeyi duymak her şeye vakıf olmak için can atar, dinlemiyormuş gibi yaparak çaktırmadan her sözü hafıza defterlerine kaydederler. Bu meraklı davranış kendi içinde insanı-masum bir davranış olarak mazur görülebilir. Fakat bu tutumu kurnazca bir varoluşa dönüştürenler için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Onlar her yerde kurulu yapının jurnalcileri olarak işlev görürler.

Birazcık psikoloji bilgisine sahip herkesin görebileceği özellikleri vardır bu tiplerin. Ürkek, güvensiz ve korkaktırlar. Zamanı ve yeri geldiğinde kaydettiklerini hasımlarına karşı komplo kurmak için kullanarak kendilerini güvenceye almaya çalışırlar. Bu tiplere her yerde rastlamak mümkündür. Özellikle grup atmosferinde sıkça bulunurlar ve oldukça da tehlikelidirler. Genelde sessizdirler dürüstlük timsali gibi dururlar. Ehmedê Xanî’nin Memü Zin’de anlattığı Beko karakterine çok benzerler.. Yanaşmaya ve yaslanmaya dayanan dünyalarının dar sınırları içinde yaranmak için her şeyi yaparlar. İhbar, ifşa, komplo zavallı ruhlarının gıdasıdır.

Tüm egemen yapılar bu tiplerin engin katkılarıyla kendilerini var etmişlerdir. Klasik devlet, aşiret tarzı bu yaklaşımı bünyesine katarak egemenliğini pekiştirmiştir. Modern devlet daha komplike, daha karmaşık bir haberleşme ağı kurarak egemenliğini insanların hücrelerine kadar işlemiştir. Haber toplama ve bunu rezerv ederek kullanma bakımından, tek bireyin yaklaşımı ile örgütlü yapının (devlet) yaklaşımı arasında nitelik olarak fark yoktur. Her ikisi de güvensiz ve ürkektir. Kendi varlığını diken üstünde görür. Önlem almazsa varlığının tehlikede olduğu vehmi içindedir. Bu nedenle bilgi toplamak için devasa bir istihbarat sektörü organize edilmiştir.

Günümüzde haber toplama (istihbarat) bir güvence olmaktan çıkmış gibi görünüyor. Bumerang gibi sahibini vurmaktadır. İnsanların en mahrem konuşmalarını, yaşantılarını sesli ve görüntülü kaydederek korku imparatorluğu kuran devletlerin kendi mahremi ortalığa saçılıyor.

En son PKK MİT görüşmesinin ses kayıtları gündeme düştü. Bir sızdırma mı söz konusu, yoksa başka bir durum mu var? Bunu anlamak zor. Kulağı delikler ve kepçe kulaklardan başka bir de derin kulakların olduğunu düşünebiliriz. Yani acayip kulaklılar saymakla bitmiyor.! Dinleyen dinleyene.

Koca kulakların marifetiyle, kulaklara kar suyu kaçmış mıdır bilemem? Ama bu ifşa bana biraz tuhaf geldi. Kulağı deliklerin dünyasında gerçeği aramak iğneyle kuyu kazmak gibi bir şey. Sürecin kırılma finali mi? Yoksa yeni sürecin dolgu çalışması mı yapılıyor? Kulağı delikler neyi murat ediyorlar? Bunların her biri sektirmeden hayatın akışı içinde yanıtlarının aranması gereken sorular. Peşinen öyledir ya da böyledir diyebileceğimiz bir netlik henüz olgunlaşmış değil. Oldukça girintili ve bir o kadar da sarmal durumun içinde net olan bir şey var ki; O da meseleye “güvenlik” odaklı yaklaşıldığı ve istihbarat organına havale edildiğidir. Muhatabın kendisini gizleyerek işlevi itibarıyla sektirme, çelme, manipüle etme amacıyla kurulmuş olan aracı eli devreye sokması kaderin bir cilvesi olarak elde patladı.

Asıl ilgiyi bu noktanın hak etmesi gerekirken, başka mecralarıyla tartışılması meselenin kendisini bulanıklaştırmaktadır.


Print
Sosyalist Mezopotamya© 2006