Baglanti   Subelerimiz  
Sayı: 30
  Ana Sayfa    Köşe Yazıları     Yazarlar     Arşiv  

EDİTÖR
DÜNYA
İŞÇİ SINIFI
KÜRDİSTAN
KÜLTÜR-SANAT
BİYOGRAFİ
RÖPORTAJ
GÜN YAYINCILIK
POLİTİKA
ÖSP


Bilgilendirme


Links

Tarihsel bir aşama: Kürdistan Konferansı
NEWROZ

ÖSP, BDP, KADEP), HAK-PAR, DTK, TDŞK ile 11 kuruluşun yaklaşık üç aydır hazırlıklarını yürüttüğü “Türkiye’de Kürdistan Konferansı” yapıldı.

Tarihsel bir aşama: Kürdistan Konferansı

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP), Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP), Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Tevgera Demokratên Şoreşger (TDŞK) ile 11 kuruluşun yaklaşık üç aydır hazırlıklarını yürüttüğü “Türkiye’de Kürdistan Konferansı” yapıldı. Diyarbakır GreenPark Otel’de 17-18 Eylül’de düzenlenen konferansa, aralarında 60 civarında akademisyen ve yazarın da bulunduğu 170’in üzerinde çağrılı kişi katıldı.

Kürdistan’daki her etnisite, inanç grubu, sosyal sınıf ve siyasal eğilimin katılımına özen gösterilen konferans, en yaygın bileşenli konferans olma özelliğiyle bir ilk niteliğindeydi. Katılımda Kürdistani kimliğin esas alındığı konferansta, başta siyasal parti ve örgütler olmak üzere isteyen her katılımcı hem kendi yazılı tebliğlerini sundu hem de konuşma hakkını kullandı.

Aslında yakın zamanda Hewlêr’de yapılması planlanan genel konferansın Kuzey ayağı olarak hazırlıkları yürütülen konferans, yeni çatışmalı süreçten dolayı genel konferans ertelenmiş olmasına rağmen yapılması, yakalanan güçlü ulusal birlik eğiliminin somut bir kazanımla değerlendirilmesi anlamına geliyordu. Nitekim öyle oldu; konferansın hemen ardından yayınlanan sonuç bildirisinde yer alan görüş ve öneriler ulusal özgürlük mücadelesinde ciddi bir seviyeyi ortaya koydu.

Gazetemizin bu sayısında hem bu sonuç bildirisine, hem ÖSP tarafından sunulan tebliğlerden ilkine, hem de konferansı değerlendiren makalelere yer vereceğiz. Konferans programı “Kürtler arası birlik ve halklarla ortak yaşam”, “Yeni anayasaya ilişkin görüş ve öneriler”, “Büyük Kürdistan Konferansı’na yönelik ortak öneriler” gündem başlıkları altında yürütülmüştü; ÖSP adına Aziz Mahmut Ak tarafından sunulan tebliğ, konferansın ilk gündemine ilişkindir. Diğer iki gündeme ilişkin tebliğlere de önümüzdeki sayılarda yer vereceğiz.


Print
Sosyalist Mezopotamya© 2006