Baglanti   Subelerimiz  
Sayı: 30
  Ana Sayfa    Köşe Yazıları     Yazarlar     Arşiv  

EDİTÖR
DÜNYA
İŞÇİ SINIFI
KÜRDİSTAN
KÜLTÜR-SANAT
BİYOGRAFİ
RÖPORTAJ
GÜN YAYINCILIK
POLİTİKA
ÖSP


Bilgilendirme


Links

TÜRKİYE’DE KÜRDİSTAN KONFERANSI SONUÇ BİLİDİRİSİ
NEWROZ

Konferansımız, hükümetin, tıkanan demokratik siyaset kanallarını açması, Kürtlerin ve farklı halkların meclis dahil demokratik siyaset zeminini kullanmaları önündeki tüm engelleri kaldırması gereğine işaret eder.

BASINA VE KAMUOYUNA

  

17-18 Eylül 2011 tarihinde Diyarbakır’da toplanan Türkiye’de Kürdistan Konferansı, “Kürtler arası birlik ve tüm halklar ile yaşama, yapılması düşünülen yeni Anayasa’dan Kürtlerin beklenti ve talepleri, Kürdistan Genel Konferansı’na yönelik görüş ve öneriler” başlıklı gündem maddelerini görüşmüştür.

Kürt halkı Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana üzerinde yaşadığı ve adı ile özdeşleşen ülkesi Kürdistan’da her türlü insani ve ulusal haklarından yoksun bırakılmış, insanlık dışı baskılara maruz kalmış, büyük acılar yaşamıştır. Kürtlerle birlikte ve yan yana yaşayan Kürdistan halkları Ermeniler, Süryaniler, Mehelmiler, Araplar ve farklı inanç grupları Êzidîler, Aleviler ve suni dindarlar da aynı kaderi paylaşmış, ret, şiddet ve inkar politikalarından fazlasıyla nasibini almıştır. Bir bütün olarak Kürdistan halkı ret ve inkar politikalarına karşı her seferinde haklı olarak direnmiş, ulusal onurunu korumak, haklarını kazanmak için inanç ve kararlılıkla mücadele etmiş, bu uğurda büyük bedeller ödemiştir.

Türkiye’de Kürdistan Konferansı Kürdistan’da yaşayan halkların ve farklı inanç gruplarının kendi kendini çok renkli yapısına uygun olarak özgür bir şekilde yönetme hakkının olduğunu, millet olmaktan kaynaklanan bir siyasal statü hakkının bulunduğunu ve bu hakka Türkiye toplumunun saygı göstermesi gerektiğini tespit eder.

Kürtler arası ilişkilerde karşılıklı saygı, farklılıkları kabul ve çok seslilik anlayışının inşa edilmesi gerektiğinin altını çizen Konferansımız, Kürt ulusal demokratik güçlerinin ve Kürdistan’da yaşayan diğer halklar ve inanç gruplarının yakınlaşması ve giderek Kürdistani birliğin örülmesi konusunda ortak bir irade ortaya koymanın gerekliliğini vurgulamıştır.

Konferansımız, hükümetin,  tıkanan demokratik siyaset kanallarını açması, Kürtlerin ve farklı halkların meclis dahil demokratik siyaset zeminini kullanmaları önündeki tüm engelleri kaldırması gereğine işaret eder.

Türkiye’de yapılacak olan yeni Anayasa konusunu tartışan Konferansımız, özgürlükçü, demokratik ve eşitlikçi bir Anayasa yapmanın tek yolunun başta Kürt halkı olmak üzere, tüm halkların, dinlerin ve inanç gruplarının ulusal kimliklerini ve inanç özgürlüklerini tanımak ve güvence altına almaktan geçtiğini tespit eder.

Kürdistan’ın diğer parçalarıyla ilişkileri değerlendiren Konferansımız, yakın bir gelecekte Kürdistan Genel Konferansı’nın her koşulda gerçekleştirilmesi için bir komisyon kurulmasını ve çalışmalara hemen başlanmasını kararlaştırır.

Konferansımız, Türkiye ve İran’ın Kürdistan Federal Bölgesine (Kandil’e) yapılan her türlü askeri operasyonları kınar.

Konferansımız bileşenleri, 1915 yılında yapılan soykırımın acısını kendi yüreğinde hissetmektedir. Hiçbir halka soykırım yapılmaması için çaba sarf edeceğini tüm halklara duyurur. 

Konferansımız, Kürdistan’daki tüm partiler, örgütler, siyasal hareketler, halklar ve STK’lar ortaklaşarak Kürdistani bir güç birliğinin hukukunu oluşturmak için çalışmalara başlamıştır.

Hükümeti barış ortamın sağlanması için gerekli tüm çabaları ve önlemleri almaya çağırır.

Silahların susması için, PKK Lideri Abdullah Öcalan ve farklı dinamikler ile başlatılmış olan görüşme ve müzakerelere, Kürt halkının özgür iradesiyle seçilmiş ve Kürtler adına siyaset yapan tüm kesimlerin dâhil edilerek, kesildiği yerden şeffaf bir biçimde devam edilmesini arzu eder. 

Konferansımız, tüm askeri ve siyasi operasyonların derhal durdurulmasını, çözüm zemininin oluşması için en önemli koşullardan biri olarak görür. Tüm taraflara çatışmasızlık ortamının sağlanması için özveride bulunması çağrısında bulunur.

Sağlanacak bu barış ortamının demokratik,  özgürlükçü, çoğulcu ve eşitlikçi bir Anayasa’nın yapılabilmesinin zeminini kolaylaştıracağına inanır.

Konferansımız ulaştığı sonuçları kamuoyuna duyurur.

17-18 Eylül 2011 - Diyarbakır

TÜRKİYE’DE KÜRDİSTAN KONFERANSI


Print
Sosyalist Mezopotamya© 2006