Baglanti   Subelerimiz  
Sayı: 30
  Ana Sayfa    Köşe Yazıları     Yazarlar     Arşiv  

EDİTÖR
DÜNYA
İŞÇİ SINIFI
KÜRDİSTAN
KÜLTÜR-SANAT
BİYOGRAFİ
RÖPORTAJ
GÜN YAYINCILIK
POLİTİKA
ÖSP


Bilgilendirme


Links

CADI KAZANI HA BİRE KAYNIYOR AMA NEREYE KADAR?/Hüseyin Habip TAŞKIN
Hüseyin Habip Taşkın

NEWROZ 

Türkiye’de halklar birbirine karşı öfke ve kin ile birbirine düşürülmeye çalışılıyor. Dikkat ettiniz mi? Kürtlere karşı dipten kafatasçılık yürütülmekte ve her zamanki gibi faşist odaklar provokasyon eylemlerinde en ön saflarda yerlerini alıyorlar.

Dün Ahmet Kaya’ya yapılan iğrenç saldırının bir benzeri de bugün Aynur Doğan’a yapıldı. Kürtçe şarkılara bile tahammülleri yok. Oysa farklı kültürlerin şarkıları da bu coğrafyada yaşayan halkların ortak bir paydasıdır. Bizi birbirimize bağlayan araçlardan birisi de müziktir. Bir yandan müziğin evrenselliğinden söz edeceksin, diğer yandan Kürtçe müzik yapanlara saldıracaksın. Sonra da bu coğrafyada birileri çıkarak, “Kürt sorunu yok” diyecek.

Zaman içinde ırkçılık her ülkede öyle ya da böyle ortaya çıkartılırken, kendi halkı haricinde diğer halklar günah keçisi olarak ilan ediliyorken, beyinlere de öfke ve kinin işlenmesi gerçekleştiriliyor. Zamanla da bu öfke ve kin kendisinden olmayan halklara saldırının gerçekleştirilmesine neden olmuştur, oluyor. Türkiye’de faşizm başta Kürt halkı olmak üzere Laz, Hemşin, Süryani, Çerkez ve diğer halklar üzerinde baskısını her zaman hissettirme ihtiyacı duymuştur.

Hani hepimiz kardeştik? Dini bütünlükten söz edenler, Allah’ın katında insanların eşitliğinden söz edenler, bu ülkede ve dünyadaki ırkçı ve faşist saldırılara karşı niçin sessiz kalıyorlar?

İnsanları milliyetinden dolayı yargılamaya ve aşağılamaya hiç kimsenin hakkı olamaz. Bizler Ahmet Kaya’ya ve Aynur Doğan’a yapılan iğrenç saldırının altında yatan gerçekleri çok iyi biliyoruz. Bizler için, insanım diyenler için hiçbir insanın milliyeti sorun teşkil etmemelidir. Kürtçe, Ermenice, Hemşince, Süryanice ve diğer halkların müziklerine engel koyulmamalıdır. Tüm halkların sanatçıları kendi anadilinde şarkı, türkü söyleyebilmelidir. Bu bir haktır. Bölücülük değil, halkları bütünleştirmenin bir araya getirmenin aracıdır.

Kendisinden olmayanları Sivas’ta Madımak Oteli’nde yakmadılar mı? Bu ülkenin aydınlarını, sanatçılarını, ozanlarını hem de diri diri yakmadılar mı? Hangi kardeşlikten söz ediyorsunuz?

Yapılanlar insanlık ayıbıdır, utancıdır. Karanlıklar aydınlığa çıkmadan, ırkçılık sistem içinde pirim yaptıkça, desteklendikçe kafatasçı aktörlerin, figüranların rollerini en iyi şekilde yapacaklarından eminim.

Aynur Doğan’ın Kürtçe türküler söylediğini hazmedemeyen kafatasçılar, bugünlerde Kürtlere karşı sopalı, taşlı saldırıya geçmiştir. Bu nasıl bir kardeşlik anlayışıdır ki bu topraklarda kin ve öfkenin gelişmesi bilinçlice körüklenmeye ve önünün açılmasına pirim veriliyor.

Siz hiç tarihe baktınız mı? Bir bakın neler var? Kurtuluş savaşında Türk ordusunun yanında hangi anlaşmalarla kimler yer alıyor? Çerkezler, Kürtler, Lazlar ağırlıklı olmak üzere diğer halklar.

Bizler tarih kitaplarında, bunları anlatan bir yazı görmedik. Tarih dersinde öğretmen bunları anlatmadı. Tarihi birileri kendi çıkarları için yazmış. Diğer halklar sanki hiç destek vermemiş. Bugünlerde ırkçılık pirim yaparken bu ülkeyi karanlık günlerin beklediğini unutmamamız gerekir.

Bu ülkede barışın önü kesilmeye devam ediliyor. Türk İslam sentezi kitlelere dolaylı yoldan kabullendirilerek, diğer halklara ne yaparsanız yapın sevaptır demeye getiriyorlar. Utanmasalar cennete gidersiniz diyecekler.

Bir yandan Kürt sorununu çözecek olan AKP’dir diyeceksin, bir yandan farklı oyunlar gündeme gelecek. Bu oyun Osmanlı oyununa benziyor.

Halkların birliği bu ülkede sağlanması gerek, ne polis gücü ne de askeri güç olayları bastırmaya yetmez. Tarihe bir bakın! Faşizmle yönetilmek isteyen ülkelerde halklar gerekli cevabı verdi.

Bizler birlikte yaşamaktan yanayız. Bu ülkede gerçekten halkların özgür birliğini sağlamak istiyorsak, birbirimizi anlamaktan, sevmekten geçer. Yoksa cadı kazanı ha bire kaynıyor ama nereye kadar?


Print
Sosyalist Mezopotamya© 2006