Baglanti   Subelerimiz  
Sayı: 30
  Ana Sayfa    Köşe Yazıları     Yazarlar     Arşiv  

EDİTÖR
DÜNYA
İŞÇİ SINIFI
KÜRDİSTAN
KÜLTÜR-SANAT
BİYOGRAFİ
RÖPORTAJ
GÜN YAYINCILIK
POLİTİKA
ÖSP


Bilgilendirme


Links

NEWROZ PÎROZ BE! /ÖSP
ÖSP

Ulusal özgürlük ve sosyalizm, örgütlü siyasal kavga olmadan başarılamaz. ÖSP, Kürdistanlı tüm komünist/sosyalist kadroları saflarında örgütlenmeye ve mücadeleye çağırıyor.

 

NEWROZ PÎROZ BE!

* Asuri, Kürt, Türk, Ermeni, Çerkes, Arap, Fars… halklarının Newroz Bayramı kutlu olsun!

 

* Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP); halkımızı, halklarımızı ulusal özgürlük ve sosyalizm şiarıyla Newroz’u bulunduğu her yerde kutlamaya çağırıyor!

 

* ÖSP; bu yıl Newroz ateşinin Kürdistan’ın her yerinde ve Kürtlerin bulunduğu her alanda daha güçlü yanacağına inanıyor, bu uğurda mücadeleye çağırıyor!

 

* ÖSP; Türkiye halklarını, Kürt ulusal özgürlük sorununun çözümü yolunda Kürt halkının mücadelesine omuz vermeye çağırıyor!

 

Bugünlerde tarihsel olaylara tanıklık ediyoruz. Arap halkı özgürlük, eşitlik, ekmek ve adalet için ayaklanmış durumda. Halkların mücadelesi karşısında gerici, işbirlikçi rejimler siyasal reformlar yapmak durumunda kalırken, özgürlüğü uğruna direnen ve ağır bedeller ödeyen halkımızın mücadelesi karşısında Türk rejimi, ulusal varlığımızı ve bunun gerektirdiği hakların tanınmasını halen reddetmektedir. Bunu aşmanın yolu BİRLİK oluşturmaktır.

Halkımızın ulusal özgürlüğü yaşamsal niteliğini koruyor. Seçimler dolayısıyla yeniden tartışılan mevcut Anayasa’nın Türk etnik kimliğinden arındırılmasıyla yetinilemez. Yeni anayasada Kürt halkının yanı sıra diğer etnik, dinsel azınlıkların varlığının tanınması ve haklarının anayasal güvence altına alınması talebi Newroz’da öne çıkarılmalıdır.

ÖSP; işçi-emekçi halkımızı ve siyasal temsilcilerini, 2011 Newroz’unda birlik halinde, kısa siyasi manifesto olarak şu talepleri öne çıkarmaya çağırıyor:

- Anayasada Kürt halkının ve azınlık halkların varlığının kabulü!

- Kürt dilinde her kademede eğitim ve öğretim!

- Şartsız, genel siyasi af!

 

Kürt ulusal demokratik güçleri birlikte hareket etmelidir!

Bu hedeflerin gerçekleşmesi öncelikle Kürdistan demokratik güçlerinin birlikte davranmasına bağlıdır. Yaklaşan genel seçimler, tüm siyasal renkleriyle ulusal demokratik güçlerin birlikte hareket etmeleri için tarihsel bir imkân olarak ele alınmalıdır. Bu vesileyle kalıcı ve ortak bir ulusal demokratik iradenin yaratılması için atılması gereken ilk adım, Kürt ulusal demokratik güçlerinin kendi iç birlikteliğini sağlamak olmalıdır.

Türkiye rejiminin demokratikleşmesi ve Kürt halkının demokratik yollardan kendi geleceğini belirleme hakkına kavuşması için, hiç kuşku yok ki Türkiye demokrasi güçlerinin katkısına da ihtiyaç vardır. Ancak bunun gerçekleşebilmesi için evvela Kürdistan demokrasi güçlerinin kendi iç birlikteliğini oluşturması gerekmektedir. Kürtlerin kendi ulusal demokratik birliği, aynı zamanda Türkiye demokratik güçleriyle birliğe giden yolun başlangıcıdır.

 

ÖSP, komünist/sosyalist kadroları saflarında birleşmeye çağırıyor!
Ulusal özgürlük ve sosyalizm, örgütlü siyasal kavga olmadan başarılamaz. ÖSP, Kürdistanlı tüm komünist/sosyalist kadroları saflarında örgütlenmeye ve mücadeleye çağırıyor. Unutmayalım ki; güçlü bir ÖSP, kalıcı ulusal demokratik birliğin istikrarlı güvencisidir. Bölgemizde yükselen adalet, eşitlik, özgürlük ve sosyalizm taleplerinin Kürdistan’da da karşılık bulması, Kürdistan sosyalist hareketinin birleşik sesi olarak güçlü bir ÖSP ile mümkündür. Kürdistanlı komünist/sosyalist kadrolar ÖSP’de birleşiniz!

 

NEWROZ PÎROZ BE!

YAŞASIN ÖZGÜRLÜK VE SOSYALİZM MÜCADELEMİZ!

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP)

 


Print
Sosyalist Mezopotamya© 2006